Prof. Dr. Tuncay Özgünen “Aşkın ve Sevginin Fizyolojisi” konulu konferansta bir konuşma yaptı. Aşk kavramının kadın ve erkekte ergenlik çağlarında başladığını ifade eden Özgünen sevgi kavramının ise kişinin kendisini “Ben kimim neyim neden dünyaya geldim” gibi sorularla tanımaya başladığı 5 yaş sürecinde ortaya çıktığını dile getirdi.

Erkeğin kriteri yok!

Sinyalleri kadınların gönderdiğini ve daha sonraki sürecin erkek- kadın ilişkisi içinde geliştiğini vurgulayan Özgünen şöyle devam etti: “Eş seçiminde erkeğin kendisine özgü kriterleri yoktur. Erkek biyolojik olarak güzel olana yönelir. Çocuğunu en sağlıklı şekilde taşıyacakn besleyecek doğuracak ve bakacak kadını arar. Kadın ise özgüldür. Belirli bir sisteme göre ölçer tartar ve iyi partneri seçmeye özen gösterir. İlk olarak erkeğin kokusunun kendisine uygun olup olmadığına karar verir daha sonra görüntüsüne dikkat eder. Zeka güvenilirlik iletişim erkeğin kendinden mutlu olması kadınların aradığı özelliklerdir. Kadın için cinsellik son sıralardadır.”

Özgünen erkeğin karşı cinse agresif tutum ve davranışlarla kendisini göstermeye çalıştığını kadının ise bu süreçte vücut dilini kullanarak erkeği kendisine çekmek istediğini söyledi.


alıntı