Yemeklerimizden eksik etmediğimiz tuz suyla bir araya gelip çözüldüğünde pürüzsüz ten ve sıkı bir vücudun yaratıcısı oluyor
Tuz suda çözüldükten sonra 'sole' adı verilen bir karışım ortaya çıkıyor. Doğal güzellik formüllerinden biri olarak kabul gören sole vücudu sıkılaştırıyor tendeki pürüzleri gideriyor ve enerji veriyor. Üstelik hayat kaynağımız olan kanımızdaki tuz konsantrasyonu ile de benzer özellikler gösteriyor. İçerisinde bulunan mineraller ve kalsiyum sayesinde sole insan vücudu için başlı başına bir enerji kaynağı haline geliyor. Fakat normal yemek tuzu ise rafine edilerek iyotla zenginleştirildiği için bu tür bir etki yaratmıyor. Bu yüzden uzmanlar kristal tuzu tavsiye ediyor. Küçük kristal parçacıklar suda çözülerek yüksek koruma potansiyeli olan soleye dönüşüyor. Aynı zamanda kristal tuz granülleştirilerek deniz tuzu ya da banyo tuzu olarak da kullanılabiliyor. Bunlar da bugün bildiğimiz pek çok marka tarafından üretilen peeling losyon krem ya da mutfakta yemekler için kullandığımız tuz olarak karşımıza çıkıyor.

Cildiniz yenilensin
Tuz aynı zamanda kuru ve yağlı ciltlerin dengelenmesi için en ideal çözümü sunar. Haftada iki kere sole içerikli maske uyguladığınız zaman cildinizin yeniden dinçleşmeye başladığını fark edeceksiniz. Tuzlu suyu yüzünüze boynunuza ve dekolte bölgenize maske şeklinde uygulayın kurumaya bırakın. Duru suyla yıkadıktan sonra bir süre cildinize krem sürmeyin.

Kusursuz vücut
Tuzun güzelleştirici etkisi sayesinde ölü hücrelerden arınarak cildin yenilenmesiyle daha pürüzsüz bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken çok basit. Konsantre haldeki tuzu bir litre suda çözün. Pamuk yardımıyla cildinize tıpkı bir tonik gibi uygulayın. Bir süre kurumasını bekledikten sonra suyla durulayın. Sırt ve dekolte bölgeniz içinse 20 gr. tuzu bir litre suda eritin pamuklu bir t-shirt'ü içerisine bastırarak sıkın. Nemli bir şekilde üzerinize giyerek kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ise duş alarak üzerinizdeki tuzdan arının.

Sole tarifi
Küçük parçalar halindeki kristal tuzu bir bardağa koyup üzerine mineral yönü yüksek kaynak suyu doldurun. Bir iki saat kadar bekledikten sonra içindeki kristallerin çözülmeye başladığını göreceksiniz. Bu yaklaşık olarak hem içeriden hem dışarıdan uygulamak üzere % 26 oranında güzellik iksiri yani 'sole' elde ettiğiniz anlamına gelir. İçmek için bir çay kaşığı soleyi bir bardak içme suyuyla incelterek içilir hale getirin. Elde ettiğiniz sıvının damağınızda
tatlıyla tuzlu arası bir tat bırakması gerekiyor. Suyun kaynak suyu olması karışımın tesirini daha da artıracaktır. Cildin yenilenmesi zaman alan bir süreçtir. Bu nedenle sole karışımını düzenli bir şekilde bir süre içmeye devam etmeniz gerekiyor. Zamanla cildinize kazandırdığı güzelliği fark edeceksiniz.