04/11/2006
Satın alma isteğinizin önüne geçmezseniz alışveriş hastalık halini alabilir
Alışveriş, kadınlar için bir yenilenme, rahatlama aracı, aynı zamanda da ihtiyaçların giderilmesi. Ancak bazı insanlar satın alma duygusunu bir türlü frenleyemiyor ve alışveriş bir hastalık halini alıyor. Uzmanlar alışveriş hastalığının (zorlantılı satın alma) kişinin satın alma dürtüsü hissetmesi ve bu dürtüsünü kontrol edememe sonucu ortaya çıkıp, kişiyi maddi açıdan zor duruma sokan bir rahatsızlık olduğunu belirtiyorlar.
DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR
Çocuklarıyla sağlıklı ve doyurucu ilişki kuramayan sosyo- ekonomik düzeyi yüksek anne- babaların da bu eksikliği, onlara bir şeyler satın alarak tamamlamaya çalıştıklarını söyleyen uzmanlar, bunun da çocuklarda gelecekte alışveriş hastalığının ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtiyorlar.
Kadınlarda daha sık görülen alışveriş hastalığının ortalama başlama yaşı 17- 30. Hastaların büyük çoğunluğu alışveriş öncesi büyük bir arzu, hoşnutluk ve mutluluk ile kontrol edilemez bir istek yaşıyor ancak sonrasında da gerginlik ve yoğun bir suçluluk hissi duyuyorlar. Bu kişilerin mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmesi ve çeşitli şekillerde bu davranışın kontrol alına alınması gerekiyor.
KADININ KARARI ETKİLİ
Öte yandan Mal Pazarlama adlı kitabın yazarı Martha Barletta, aile için yapılan tüm alışverişlerde yüzde 80 oranında kadınların söz sahibi olduklarını söylüyor. Kadınların, evi güzelleştirmek amacıyla yapılan satın almaların yüzde 60-75'ini de bizzat kendisinin de yaptığını kaydeden Barletta, kadınların, erkeklere oranla televizyon reklamlarını çok daha dikkatle izledikleri de belirtiyor. Kitapta, 'Tüm bu gerçekler göz önüne alındığında, kadınlar satıcılar açısından asıl hedef kitleyi teşkil ediyorlar' deniyor. Erkeklerin televizyonlarda reklamlar başlayınca derhal kanal değiştirdikleri, buna karşın kadınların reklamları ilgi ve sabırla izledikleri kaydedilen kitapta, 'Kadınların en fazla ilgi duydukları reklamlar arasında otomobil, evi güzelleştirecek mallar ve mali hizmetlerle ilgili reklamlar bulunuyor''deniyor