Teknolojinin gelismesi, yasam sartlarinin gün geçtikçe agirlasmasi ebeveynlerin daha fazla çalismalarinin yaninda sagliklarina da gerekli önemli göstermemeleri sonucunda hem görsel, hem de fizyolojik olarak sagliklarini kaybetmelerine neden olmaktadir. Düzenli beslenmeyen ve dogru egzersiz yapmayan insanlarin hormonlari düzenli salgilamayacagindan kendilerinin de mutlu olmasinin mümkün olmadigi gibi çevresindeki insanlarda yeterli ilgiyi gösteremeyeceklerdir.

Bu insanlarin vücutlarindaki yag orani arttikça sismanlik psikolojisinin ürünü olan kendine güvensizlik, begenilmeme, çevresine mutlu gözüken fakat kendi içinde sorunlari artarak devam eden, agri, stres gibi uyaranlara daha fazla uyarilma örnegi gösteren kisilerden biri olacaklardir. Ebeveynler her yönüyle çocuklarina örnek olmalidir. Hem kendi sagliklarini hem de çocuklarinin sagliklarini düsünerek dogru beslenme yaninda bedensel egzersiz programlarini ihmal etmemelidirler.

Sevgisizlik

Insanlarda meydana gelen fazla yag, yani sismanlik genetik, çevresel ve psikolojik faktörlerin disinda aile bireylerinin yanlis tutumlarindan da kaynaklanmaktadir. Sismanlik egilimi bulunan insanlarin aileleri incelendiginde aile bireylerin birinin veya ikisinin birden sevgiden veya içtenlikten mahrum olarak büyüdükleri, sevginin karsiligi olarak da yiyecege yöneldikleri görülmüstür.

Çocuga dikkat

Bu tür ailelerde annelerin genellikle yetisme çaglarinda sosyal veya ekonomik zorluk çekmis kisiler oldugu gözlenmistir. Bu tür aile bireyleri, dengesiz beslenmis çocuklariyla özdesleserek, kendilerinin gelisme çagindaki ekonomik veya psikolojik eksikligi telafi yoluna gitmektedirler. Tabii çocugun gelisme çaginda, aile bireylerinin çalismasindan dolayi çocuklarla ilgilenen aile büyüklerinin sevgi ve ilgiyi yemek yedirme gibi görmeleri, çocugun sismanlama egilimini artirmaktadir.

Çocukluk döneminde uygulanacak beslenme programinin yetersiz olmasi da çocugun gelisimini kötü yönde etkiler. Bu yüzden bilinçli bir beslenme programi uygulanmalidir. Beslenme programi uygulamalari sirasinda ölçü annenin tabaga koydugu yiyecek olmamali çocugun günlük aktivitelerine, yasina, cinsiyetine göre yemek miktari ayarlanmalidir. Küçük yaslardan itibaren kazanilacak egzersiz aliskanliklari çocugun hayati boyunca dogru beslenmesiyle birlikte daha faal ve kendini daha iyi kontrol eden saglikli bir insan olmasini saglayacaktir.

Fast food

Fast food ürünleri, besleyici degeri daha fazla olan ev yemeklerinden daha ilgi çekici olmaktadir. Çocuklarin bu tür yiyeceklere karsi ilgileri artarken temel besin maddelerine olan ilgileri azalmaktadir. Böylece sagliksiz bir beslenmeye dogru gidilmektedir. Temel gida maddelerinin kullanimi bir disiplin içinde çocuklara verildikten sonra tabii ki belirli araliklarla fast food ürünlerine, çikolatalara dogru ve yeterli beslenme programinin içinde yer verilebilir.

Saglikli bir vücuda sahip olmanin ve dengeli beslenmenin sartlarindan biri de yeterli su alinmasidir. Çocukluk çaginda baslayan ve ileriki yaslarda da devam eden sivi ihtiyacini mesrubattan saglama istegi metabolizma için dogru bir davranis degildir. Çocuklara su içme aliskanliklari kazandirilmali, haftada belirlenecek sayida gazli veya gazsiz mesrubatlara izin verilmelidir. Çocuklarin mesrubatsiz yemek yememeleri çocugun anlayacagi düzeyde telkinlerle saglanmalidir. Amacimiz saglikli, egitimli bir nesil yetistirmekse aile bireylerinin çocuklarina örnek olmalari gerektigi unutulmamalidir.

alıntı