Erkeklere Soramadığımız Sorular..


Sekse nasıl hayır diyebilirim?

Dünyanın en zor şeylerinden birisi karşımızdakine “hayır’’ yanıtını verebilmektir.

Üstüne üstlük konu seks ise iş daha da zorlaşır. Ancak bir şeyi gerçekten yapmak istemiyorsan, “hayır’’ demek gibi bir özgürlüğünün olduğunu sakın unutma. Tabii bu, özellikle seks konusunda zaman zaman kolay olmayabilir. Hele hele karşındaki ısrarcı bir tavır içindeyse... Biyolojik ve sosyal sebeplerden dolayı erkeklerin ve kızların seks hakkındaki tutumları genelde farklılık gösterir. Biz kızlar sekse daha duygusal bir pencereden bakarız. Önemsenme, bağlılık ve duygusallık, bizler için daha ön plandadır. Erkekler ise kızların tam tersine fiziksel tutkuya daha çok kapılırlar. Bu da zaman zaman kızların zor durumda kalmasına, şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaşamasına neden olur. Sonuçta iki cinsin de seks konusundaki farklı bakış açısını iyi tesbit edersek beklentilerimizi ona göre belirleyebiliriz. “Onu reddederek yanlış bir şey yapıyorum’’ hissine de böylece kapılmayız. Hatta sevgilin, “hayır’’ demene karşın hala seni bu konuda zorluyorsa, “Hayır'ın hangi kısmını anlamıyorsun’’ gibi sert bir cevap verme özgürlüğün de var.Eğer onun isteklerini yapmazsam benden nefret eder mi?

“Reddedersem onun gözünde değerim düşer’’ gibi bir düşünceyi aklından bile geçirme. Bu durumda senden nefret etmez, ama istediği olmadığı için mutsuz olabilir. Onu önemsemediğini söyleyerek sana zor anlar yaşatabilir. Hatta ayrılmak bile isteyebilir. E, n’olmuş yani! Duygularını anlamak istemeyen biriyle zaten hiç işin olmaz! Çünkü önemli olan, senin hissettiklerin ve yaşamak istediklerin değil midir? “Onu incitmeyeyim’’ derken kendi duygularını bir kenara atmamalısın.İstediğimden daha ileri gidersem kendimden nefret eder miyim?
Bu, tamamen bilinç altına yerleşmiş aile ve çevre baskısından kaynaklanan bir duygu. Üstelik “öğrenirlerse ne derler’’ korkusu, herhangi bir cinsel deneyim yaşamaya hazır olsan bile seni engelleyebilir. O yüzden bu duygu, “onun gözünde basit kız imajı yaratabilirim’’ durumundan çok, kendini kontrol edememe korkusundan kaynaklanır. Öncelikle ne istediğine karar ver. Bunu yaparken bulunduğun aile ve çevre ortamını göz ardı etme. Tabii buna, kendinin ve sevgilinin hislerini de katmayı ihmal etme!Düşündüğümden daha ileri gittim. Erkekler bunu açığa vurur mu?
Bu, tamamen birlikte olduğun kişiye bağlı. İlişkiniz sağlam temeller
üzerine kuruluysa böyle bir şey yapmak aklından bile geçmez. Zaten onun
açısından da düşünülürse, bu tarz konuşmaları yaparak kendine karşı da saygısızlık etmiş olacaktır. Ama beraber olduğun kişi diğer gruba giriyorsa, yani ağzında bakla ıslanmıyorsa,
o zaman seni kaçınılmaz son bekliyor demektir. Bu sorunun yanıtını
verebilmek için onu iyi tanıyor olman gerek. Sonuçta sorunun cevabı yine
sende saklı.Ona adet dönemimde olduğumu söylemeli miyim?

Aranızda samimi bir ilişki varsa söylemende hiçbir sakınca yok. Hatta
yararlı bile olabilir. Böylelikle sevgilin o gün neden aksi olduğunu, ağrılarının nedenini anlar ve sen de yanlış anlaşılmaktan kurtulursun.Bir erkeğe bakire olduğumu söylemeli miyim?

Eğer senden cinsel anlamda beklentileri varsa ve sen henüz buna hazır değilsen,
mutlaka söylemelisin. Olumsuz bir durumla karşılaşmaktansa başta
konuşmak daha faydalı. Böylece o da seni kırmamak için dikkat eder. En
iyisi kendini hiç öne sürmeden konuyu açıp, onun bu konudaki fikirlerini öğrenmen ve ona göre davranman.Bir erkek benim hakkımda yalan söylüyorsa ne yapabilirim?

Tabii böyle bir soru karşısında insanın içinden anında “terket, gitsin’’ demek geliyor. Ama konu bu kadar basit de olmayabilir. Unutma, her erkek sadece dedikodu yapmış olmak için yalan söylemez, bunun birkaç nedeni olabilir. Örneğin abartmak,karakteristik özelliği ise... Ya da kendine güveni yoktur ve olmamış
bir şeyi olmuş gibi göstererek arkadaş çevresi içinde kendi yerini
bulmaya çalışır. Bu durumda senin takınacağın tavır önemli. Eğer doğru
değilse, söylenenleri tabii ki inkar edeceksin, ama bunu yaparken senin de abartılı olmamanda yarar var. Hatta bazen sessiz kalmak da çözüm olabilir.