Vajinismus hastalarının bir kısmı cinsel ilişkide acı hissederler. Ancak çoğu hasta acıdan çok, acı olacakmış gibi bir korku içerisinde kendilerini kasar, bacaklarını kapatır, eşlerini iter ve cinsel ilişkiyi sonlandırırlar. Ön sevişme kısmında haz ile ilgili bir sorun olmadığı halde cinsel ilişkide birleşme anı gelince korku ile birlikte haz da biter.
Bazı hastalarımız ise cinsel ilişki sırasında korkma ve eşini itme gibi durumlar olmasa da kendilerini kontrol dışı kasmalarıyla birlikte penisin vajina içine girişini engellerler.
Hastalarımızın bir kısmı evlenmeden önce korkularının çok fazla olduğunu ve evlendikten sonra böyle bir sorunla karşılaşacaklarını düşündüklerini bize ifade ederler. Bazıları ise önceden böyle bir sorunun ismini bile duymadıklarını veya asla kendilerine bu durumu konduramadıklarını ifade ederler. “Böyle bir problem nasıl oldu da beni buldu, bir türlü anlayamıyorum” şeklindeki düşünceleri vardır. Hastalarımızın bazıları cinsel organlarının kapalı, küçük veya etten bir duvar ile örülü olduğu yönünde düşüncelere sahiptir. Hâlbuki bu, vajinadaki kasılmaya bağlı olarak gelişen bir durumdur.
Zamanla alınganlık ve sinirlilik hali daha da sık görülen bulgulardır. Etraftan gelen “niye hala çocuk yapmıyorsunuz?” şeklindeki sorular ise mutsuzlukları arttırır. Vajinismus tedavisi için asla utanmayınız, sıkılmayınız, çekinmeyiniz. Vajinismus tedavisi için utanan hastalar tedavilerine bir türlü başlayamazlar. Bu durum onların sıkıntılarını daha da arttırır. Öncelikle bu sorunu yalnızca sizin yaşamadığınızı, milyonlarca kadının ortak sorunu olduğunu bilmelisiniz.Vajinismus tedavisi için mutlaka uzman yardımı almalısınız. Hera Kadın Sağlığı Merkezi'ne geldiğinizde bu sorunu yaşayan ve vajinismus tedavisi gören pek çok hastamızla görüşmeniz tedavi öncesi cesaretinizi de arttıracaktır. Hasta yorumları ve deneyimlerini okumak için websitemizdende örnekleri takip edebilirsiniz. www vajinismustedavisi com tr