Kadınlar günün 4.5 saatini televizyon başında geçiriyor ama programı koca seçiyor
Fırat Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, kadınlar günün 4.5 saatini televizyon karşısında geçiriyor. Program seçiminde ilk sırada aile reisi var, 2. sırada ise evin erkek çocuğu

Her şeyi ona göre ayarlıyor
FIRAT Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji Ana Bilim Dalı'nda doktora öğrencisi olan Esra Gülmez, 383 kadınla görüşerek kadınların televizyon izleme alışkanlıklarını inceledi. Buna göre, kadınlar günde ortalama 4 saat 42 dakikalarını televizyon karşısında geçiriyor. Kadınların yarısından fazlası izleyeceği programlar için ev işlerinden, gezme, alışveriş ve uyku saatlerine kadar çeşitli düzenlemeler yapıyor.

Dizilerle özdeşleşiyor
KADINLAR en çok, dizileri, kadın ve haber programlarını takip ediyor. Kadınların dizi izleme nedenleri arasında içinde bulundukları çeşitli yoksunlukların önemli rolü var. Sahip olamadıkları ev, araba, giysi, statü, zenginlik gibi unsurlara duydukları ilgileri dizilerdeki oyuncular üzerinden yaşayarak avunuyorlar. Dizi oyuncuları ile aralarında gerçek olmadığını bildikleri halde duygusal anlamda ilişkiye giriyorlar.

Program seçmede özgür değil
TELEVİZYON izlerken program seçiminde yüzde 37 oranın da ailenin reisi baba, yokluğunda evin büyük yetişkin erkek çocukları devreye giriyor. "Programı ben seçerim" diyen kadınların oranı yüzde 15 iken hep birlikte karar verilen aile oranı yüzde 14. Yine araştırmaya göre, kadınların televizyon izlerken en çok rahatsızlık duyduğu konu müstehcen sahneler. Bunu toplumsal değerlere aykırı olan yayınlar izliyor. Müstehcen sahnelere ilk tepkisi ise kanal değiştirmek.

alıntı