+ Konu Cevapla
2 / 2 Sayfa BirinciBirinci 1 2
6 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu

Aşılar Hakkında Genel Bilgiler, aşı türleri

 Sağlıklı Yaşam Katagorisinde ve  Hastalıklar ve Tedavileri Forumunda Bulunan  Aşılar Hakkında Genel Bilgiler, aşı türleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #6
  silence.. elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  notre dame
  Mesajlar
  9.937
  Blog Yazıları
  43
  Tecrübe Puanı
  107375076

  Tanımlı Ce: Aşılar Hakkında Genel Bilgiler, aşı türleri

  1. Grip aşısı nasıl hazırlanır?

  Grip aşısı, her yıl bir önceki mevsim en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre yeniden hazırlanır. Bu amaçla, 80 ülkedeki 110 laboratuardan elde edilen bilgiler, Dünya Sağlık Örgütü’nde toplanarak her yıl dünyada en çok hastalık yapmış olan ikisi A ve biri B olmak üzere üç değişik virüs grubu belirlenir.

  Mesela, bu yıl tüm dünyada uygulanmakta olan grip aşılarında, A tipi virüslerden H1N1 benzeri Yeni Kaledonya ve H3N2 benzeri Kaliforniya virüsleri ile B tipi Şanghay benzeri virüsler bulunmaktadır.

  2. Aşı ne zaman yaptırılmalıdır?

  Grip aşısı, grip salgınları başlamadan önce yaptırılmalıdır. Bunun için ideal dönem ekim-kasım-aralık aylarıdır.

  3. Aşının etkisi ne zaman başlar?

  Grip aşısının etkisi yapıldıktan 2-3 hafta sonra ortaya çıkar. Bu nedenle grip aşısının bir grip salgınından en az 2 hafta önce yapılmış olması gerekir.

  4. Koruyuculuk ne kadar sürer?

  Aşının koruyuculuğu, genellikle 6-12 ay kadardır.

  5. Kimlere aşı yapılması sakıncalıdır?

  Grip aşısı ateşli bir hastalığı veya akut bir enfeksiyon tablosunda olan hastalara yapılmamalıdır. Yumurtaya, tavuk proteinlerine, neomisine, formaldehite ve oktoksinole alerjisi olanlara da yapılması sakıncalıdır.

  6. Gebeler aşı olabilir mi?

  Gebeliğin ilk üç ayı içinde yapılmamalıdır. Grip nedeniyle yüksek risk altında olan gebelere ilk üç aydan sonra grip aşısı yapılabilir.

  7. Süt veren anneler aşı olabilir mi?

  Annenin süt vermesinin grip aşısı bakımından bir sakıncası yoktur.

  8. Grip aşısının sık görülen lokal yan etkileri nelerdir?

  Grip aşısı uygulanan yerde ağrı, şişlik, kızarma, morarma ve sertleşme gibi lokal reaksiyonlar görülebilir.

  9.Grip aşısının sık görülen genel yan etkileri var mıdır?

  Grip aşısının genel yan etkilerinin başlıcaları, ateş, kırgınlık, titreme, yorgunluk, baş, eklem ve kas ağrıları ile terlemedir.

  10. Yan etkiler önemli midir?

  Grip aşısının yukarda belirtilen lokal ve genel yan etkileri önemli değildir, 1-2 gün içinde kendiliğinden düzelir.Tedavi edilmeleri gerekmez.

  11. Grip aşısı deri döküntülerine yol açar mı?

  Grip aşısı olanların bazılarında seyrek olarak kaşıntı, kabartı ve kızarıklıklar görülebilir.

  12. Grip aşısı anaflaksiye neden olabilir mi?

  Grip aşısı çok seyrek olarak alerji komasına yani anaflaksiye de neden olabilir.

  13. grip aşısının diğer önemli yan etkileri nelerdir?

  Grip aşısı yapılanlarda çok ender olmakla beraber, nevralji (sinir ağrısı), uyuşmalar, havale nöbetleri, beyin iltihabı… gibi nörolojik belirtiler olabileceği bildirilmiştir.

  14. Başka aşılarla beraber yapılabilir mi?

  Grip aşısı farklı yerlere enjekte edilmek şartıyla diğer aşılarla aynı zamanda da yapılabilir.

  15. Aşı nereye yapılmalıdır?

  Aşı kas içine veya deri altına derin olarak yapılabilir. Erişkinlerde kol kası, küçük çocuklarda bacak kası uygun yerlerdir. Aşı asla damar içine verilmemelidir.

  16. Aşı yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

  Aşı yapılmadan önce oda sıcaklığına getirilmeli ve yapılmadan önce iyice çalkalanmalıdır.

  17. Küçük çocuklar da aşı olabilir mi?

  Grip aşısı 6 aylıktan büyük çocuklara yapılabilir.

  18. Aşının dozu nasıldır?

  Grip aşısı erişkinlere ve 3 yaşından büyüklere tek doz olarak 0.5 ml yapılır. 6 aylıktan 36 aylığa kadar olan çocuklara yarım doz aşı (0.25 ml) yapılır. İlk defa aşı yapılacak olan 8 yaşından küçük çocuklara 4 hafta sonra ikinci bir doz aşı yapılmalıdır.

  19. Kimler mutlaka aşı olmalıdır?

  Risk altındaki kişilerin ve topluma giren ve gribe yakalanmak istemeyen herkesin grip aşısı olması gerekir. Ayrıca, doktor, hemşire gibi sağlık personeli ile huzurevlerinde çalışanlar da grip aşısı olmalıdırlar.

  20. Kimler risk altındadır?

  65 yaşından yaşlı olanlar, huzur evlerinde yaşayanlar, kronik kalp, akciğer, böbrek ve şeker hastalığı olanlarda gribin riski daha yüksektir.

  21. Grip aşısı ne kadar etkilidir?

  Grip aşısının etkinliği, aşı içinde bulunan virüs tipleri ile salgına neden olan virüs tipleri arasındaki uygunluğa göre değişir. Grip aşısı ideal şartlarda %70-80 oranında koruma sağlar.

  22. Grip aşısının etkinliği yaşa göre değişir mi?

  Aşı yapılan kişinin yaşı önemlidir, aşının koruyuculuğu gençlerde yaşlılara göre daha fazladır.

  23. Grip aşısının yaşlılardaki etkisi nasıldır?

  Aşının yaşlılarda grip nedeniyle hastaneye yatışları %50, zatürree riskini %60 ve ölüm riskini de %70 oranında azalttığı bilinmektedir.

  24. Grip aşısı alışkanlık yapar mı?

  Grip aşısı alışkanlık yapmaz, aşının her yıl tekrarlanmasının nedeni koruyuculuğunu artırmak içindir.

  25. Grip aşısı kuş gribine karşı da etkili midir?

  Halen piyasada satılmakta olan grip aşısının kuş gribine karşı hiçbir koruyuculuğu yoktur.

  26. Kortizon grip aşısını etkiler mi?

  Kortizon ve bağışıklığı etkileyen ilaç (immunsüpresif) kullananlarda aşının etkinliği daha düşüktür.

  27. Piyasada satılan çeşitli markalar arasında fark var mıdır?

  Grip aşıları arasında fark yoktur. Piyasada satılan tüm aşılarda bulunan virüsler Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği virüslerdir.

  28. Kanserli hastalar grip aşısı olabilirler mi?

  Kanserli hastalar da grip aşısı olabilirler.

  29. Grip aşısı gribe neden olur mu?

  Grip aşısı gribe neden olmaz, çünkü aşıda virüsün kendisi değil onun antijenleri vardır. Aşı olduktan sonra ateş çıkması enfeksiyona değil, bağışıklık sisteminin tepkisine bağlıdır.

  30. Bu grip aşısı olan gelecek sene aşı olmazsa ne olur?

  Grip aşısı her yıl olunmalıdır, çünkü aşı içindeki virüs türleri yıldan yıla farklıdır. Bir yıl aşı olup gelecek sezon aşı olmayanlarda grip riski yüksektir.

 2. #7
  silence.. elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  notre dame
  Mesajlar
  9.937
  Blog Yazıları
  43
  Tecrübe Puanı
  107375076

  Tanımlı Ce: Aşılar Hakkında Genel Bilgiler, aşı türleri

  Su Çiçeği – Varicella Aşısı

  Son 4-5 yılda kullanıma izin verilmiştir. 10 yıl kadar Amerika’da immun sistemi zayıf, özürlü çocuklarda araştırma amaçlı kullanıldıktan sonra etkili olduğu anlaşılarak aşı olarak kabul edilmiştir.

  Yeni bir aşı ve oldukça pahalı olması sebebiyle hekimler arasında bile kararlılıkla uygulanmamaktadır. Koruyuculuk süresi için net bilgiler yoktur. Üretici firmalar 10-15 yıl olduğunu öne sürmektedirler. Şu anda ilk aşı olan çocuklar 13-15 yaşlarındadır ve hala hastalanmamışlardır. Endişe edilen konu acaba erişkin yaşında koruyuculuk azalması nedeniyle hasta olunabilir mi kaygısıdır. Bu soruya bu gün kesin yanıt vermek olanaksızdır. Ama benim fikrim aşı yapılmasından yanadır. Gerekçem de şudur. Madem aşı kesin olarak 10-15 yıl koruyor, şimdi aşılanmakla bu süre garanti altına alınıyor. Bilim ve teknoloji hızla ilerliyor. 15 yıl sonra ne olacağını bilmiyoruz, belki yeni tip aşılar çıkacak, belki koruyuculuğun daha uzun olduğu anlaşılacak. En kötü ihtimalle bir doz daha ayni aşıdan olunur, hasta olmaktansa birkaç kez aşı yapılması bence daha iyidir.

  Aşılamanın diğer bir faydası da bence aşı olan kişiler ileri de Zona hastalığına da yakalanmayacaklarıdır. Çünkü Zona olabilmek için Suçiçeği hastalığını geçirmek gereklidir.

  Uygulama : Aşı 10-12 aydan (Bence 15 aydan) sonra yapılabilir. Cilt altı iğne ile uygulanır.

  Lokal etkiler dışında ciddi bir yan etki yapmaz.

 3. #8
  silence.. elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  notre dame
  Mesajlar
  9.937
  Blog Yazıları
  43
  Tecrübe Puanı
  107375076

  Tanımlı Ce: Aşılar Hakkında Genel Bilgiler, aşı türleri

  Kuduz – Rabies HDCV Aşısı  Normal olarak herkese yapılan aşılardan değildir. Gerekli hallerde yapılmaktadır. Şüpheli hayvan ısırık ve tırmalamalarından sonra yapılmaktadır. Eskiden kullanılan formu artık uygulamadan kaldırılmıştır. Koyun beyninde pasajlar yapılarak elde edilen aşının yan etkileri fazla idi. Bu gün için insan hücre kültürlerinde üretilen aşılar kullanılmaktadır. Bunlar diğer aşılar gibi adale içi iğne ile uygulanır. Gerekli olan durum ile ilgili iki çeşit program vardır.

  Şüpheli hayvan kontrol altında: 10 gün süren gözlem süresince 0, 3, 7. Günlerde yapılır ve eğer hayvan bu sürenin sonunda canlı ve kudurmamışsa aşılama kesilir.
  Şüpheli hayvan kayıp veya kuduz olduğu kesinse: Bu durumda 0, 3, 7, 14, 30 ve 90. günlerde toplam 6 doz aşı yapılır. Gerçi bir de 3 ayın sonunda bir 7. Doz yapılabilirse de bu risk altında olanlar (Veteriner gibi) dışındakilere önerilmez.
  Günlük yaşamda kedi, köpek, fare ısırıkları ve tırmalamaları ile sık olarak karşılaşılır. Burada dikkat edilmesi gereken konu bunun hangi şartlar altında ve hayvanın durumudur.

  Hayvan aşılı, ev dışına çıkmayan türde, oynarken, önünden yemeğine uzanıldığında, yavrularına yaklaşıldığında gibi durumlarda ise olasılık çok azdır. Fakat bu herhangi bir hekime sorulduğunda kimse risk altına girmek istemiyeceği için aşılama olasılık çok düşük olsa bile aşılama önerilir.

  Ben şimdiye kadar şüpheli hayvan beyninin tetkik için laboratuara gönderildiğinde kuduz çıkmadığını hiç görmedim. Nedense benim karşıma çıkan tüm tetkik sonuçlarına göre itlaf edilen hayvanların hepsi kuduz olmuşlardı. Ülkemizde kuduz tanısı konan insanlara rastlanmaktadır. Bunlar bazı yıllarda 1-2 vaka ile sınırlıdır.

  Aşının lokal yan etkileri dışında genel etkileri pek yoktur. Çok nadir ansefalit yaptığı bildirilmiştir. Benim bildiğim yayınlanmış birkaç vaka olduğudur.

 4. #9
  Aranan Üye K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 Baktabul'un Çılgını K-H-7 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Sep 2007
  Bulunduğu Yer
  yaqmuRLu Ve SeNsiZ ÇöLDe...!
  Mesajlar
  1.942
  Tecrübe Puanı
  44761995

  Tanımlı Ce: Aşılar Hakkında Genel Bilgiler, aşı türleri

  AŞI TAKVİMİ


  ASI TAKVIMI (SAGLIK BAKANLIGI)


  Normal Aşı Takvimi

  2. ayda BCG, Difteri, Boğmaca, Tetanos, (DBT)+Çocuk felci (OPV)

  3. ayda DBT+OPV + Hepatit B (HBV)

  4. ayda DBT+OPV+Hepatit B

  9. ayda Kızamık +Hepatit B

  16-24. ayda DBT+OPV

  İlkokul 1. Sınıf DT+OPV +BCG +Kızamık

  İlkokul 5. Sınıf Tetanos

  Lise 1. Sınıf Tetanos


  Erişkin Tetanos (yaşam boyu 10 yıl aralarla)


  Gebelere ilk izlemde 1 doz, 4 hafta sonra ikinci doz tetanoz aşısı

  Gebelikte Tetanos (aşılanma durumuna göre gerekiyorsa 1 doz veya 2 doz)


  Aşılanma durumu kesin bilinmeyen çocuklar

  7 yaştan küçük

  İlk karşılaşma DBT+OPV+HBV+BCG+Kızamık (9 aylıktan büyük ise)

  1 ay sonra DBT+OPV+HBV

  2 ay sonra DBT+OPV

  8 ay sonra DBT+OPV+HBV

  4-6 yaş DBT+OPV+Kızamık+BCG


  7 yaştan büyük

  İlk karşılaşma Tetanoz+HBV+OPV+Kızamık

  2 ay sonra HBV+OPV+Tetanoz

  8 ay sonra HBV+OPV+Tetanoz

+ Konu Cevapla
2 / 2 Sayfa BirinciBirinci 1 2

Benzer Konular

 1. Dil Anlatımı Türleri Ve Özellikleri Hakkında Bilgiler
  By sevil ayar in forum Sorun Cevaplayalım
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-10-2010, 19:18
 2. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 02-15-2010, 11:10
 3. II. Meşrutiyet Hakkında Genel Bilgiler
  By Boramir!! in forum Türk Dünyası Ve Kültürü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-25-2008, 00:39
 4. Türk Tarihi Hakkında Genel Bilgiler
  By Boramir!! in forum Türk Dünyası Ve Kültürü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-23-2008, 15:05
 5. Ev Sinema Sistemleri Hakkında Genel Bilgiler
  By Okyanus_Ateş in forum Ses Sistemleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08-07-2007, 10:10

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375