+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu
Like Tree1Likes
 • 1 Post By zeynep

Uçuk Hastalığı (Herpeks) nedir? Neden, nasıl çıkar? Tedavisi için ne yapılmalı?

 Sağlıklı Yaşam Katagorisinde ve  Hastalıklar ve Tedavileri Forumunda Bulunan  Uçuk Hastalığı (Herpeks) nedir? Neden, nasıl çıkar? Tedavisi için ne yapılmalı? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  ^^Kimsesiz^^ zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep Baktabul'un Çılgını zeynep - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2007
  Bulunduğu Yer
  Düşler Sokağı
  Mesajlar
  21.935
  Blog Yazıları
  137
  Tecrübe Puanı
  107375881

  Tanımlı Uçuk Hastalığı (Herpeks) nedir? Neden, nasıl çıkar? Tedavisi için ne yapılmalı?

  Uçuk Nedir?

  Uçuk genellikle dudak, ağız ve burun delikleri çevresinde çıkan Herpes simplex adı verilen virüsün sebep olduğu hastalıktır.


  Uçuk Ciddiye Alınması Gereken Bir Sağlık Sorunu mudur?

  Yapılan araştırmalar, dünya nüfusunun %80'inin yaşamları boyunca en az bir defa uçuk geçirdiğini göstermektedir. Günümüzde Türkiye'de her yıl 8 milyon kişinin uçuk nedeniyle sıkıntı ve acı çektiği tahmin edilmektedir.


  Uçuğun Belirtileri ve Oluşum Evreleri Nelerdir?
  • Uçuk çıkacak bölgede 0-24 saat önceden gıdıklanma, karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama hissedilir.
  • Bunu o bölgenin kızarması, şişmesi ve daha sonra da içi sıvı dolu kabarcıkların ortaya çıkışı izler. Bu kabarcıklar konuşurken, gülerken, yiyip içerken acı ve ızdırap verir.
  • Kabarcıklar patlayarak ülserler oluşur ve bu dönemde uçuk cok ağrılıdır.
  • Zamanla kuruyup çatlar, sızıntı yapar ve açılarak görüntüyü bozan çirkin bir yara haline gelir.
  • Kabuklanma başladığında uçuk küçülmeye başlar.
  • İyileşme döneminde uçuk üstünde oluşan kabuk düşer, yerine kuru ve gergin bir doku oluşur.
  Uçuk Bulaşıcı mıdır? Nasıl Bulaşır?

  Uçuk, ön belirtileri ile açık yaranın kapanması süresi arasında bulaşıcıdır. Uçuğu olan bir kişinin kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalarla ve uçuklu kişinin öpmesi sonucu bulaşır. Eğer uçuğa dokunulursa yüzün diğer bölümlerine, göze ve vücudun diğer bölgelerine (genital bölge gibi) de bulaştırılabilir.

  Dikkat ! Uçuk Bulaşıcıdır.

  Uçuk virüsü (Herpes simplex) ile insan genellikle ilk defa küçükken (0-5 yaş) tanışır. Uçuğu olan aile bireylerinden birinin "Sevgi dolu" öpücüğü sonucunda uçuk virüsü vücuda girer. Çoğunlukla farkedilmeyen küçük kızarıklıklar şeklinde ortaya çıkar; ağız içi, diş etleri ve dudaklar (gingivostomatit) enfekte olur. Ama kimi hassas bünyelerde ciddi enfeksiyonlar şeklinde de görülebilir. Tıbbi yayınlar arasında uçuklu bir kişiden bulaşan virüs sonucu yeni doğan ölümlerine ait vakalar vardır.
  • Uçuğa dokunulmamalıdır. Dokunulursa eller çok iyi yıkanmalıdır.
  • Uçukluyken kesinlikle gözlere dokunmaktan kaçınılmalıdır. Bayanlar makyajlarını temizlerken dikkat etmelidir.
  • Özellikle bebekler, çocuklar ve diğer insanlar öpülmemelidir, yakın temastan kaçınılmalıdır.
  • Uçuklu insanın kullandığı havlu, bardak, çatal, kaşık vb. eşyalar ayrılmalı ve başkalarının kullanmasına izin verilmemelidir.
  • Uçuk ve uçuk yarasının kabuğu ile oynanmamalıdır. (Parmaklara uçuk virüsü bulaştırılır, aynı zamanda uçuk yarasına da diğer mikroplar bulaştırılmış olur)
  Uçuk Neden Nükseder / Tekrarlar?

  Uçuğa neden olan Herpes simplex virüsü vücuda girip ilk enfeksiyonunu yaptıktan sonra o bölgeye yakın sinir düğümüne yerleşir ve uçuk oluşmasını tetikleyen faktörler devreye girene, yani vücudun zayıf düştüğü ana kadar orada kalır.


  Uçuk Oluşumunu Tetikleyen Faktörler Nelerdir?
  • Stres
  • Ateş, soğukalgınlığı, grip
  • Aşırı güneş ışınları ve ultraviyole ışınlar
  • Hormonal değişimler (hamilelik, adet dönemi)
  • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk
  • Dişe yapılan müdahaleler (diş çekimi dolgu vb.)
  • Diğer enfeksiyonlar
  • Aşırı alkol
  Uçuktan Nasıl Korunulur?

  Öncelikle uçuğun nüks etmesine sebep olan durumlardan sakınmak gerekir.
  • Strese bağlı olarak gelişiyor ise; stresimizi azaltacak gevşeme tekniklerini öğrenmek.
  • Yorgunluk ve uykusuzluk sebep ise; dinlenmek ve iyi uyumak.
  • Güneş sebep oluyor ise; dudaklar için koruyucu krem ya da yüksek koruma faktörlü güneş yağı kullanmak ve şapka ile yüzü güneşten korumak gerekir.
  Tüm alınan önlemlere rağmen uçuk yine de nüksedebilir. Ön belirtiler (karıncalanma, kaşınma, yanma, sızlama) hissedildiğinde o noktaya kısa aralarla bir antiviral krem uygulamak gerekir. Uçuk ya hiç çıkmayacaktır ya da çıksa bile hafif seyredecektir.

  Eğer bağışıklık sisteminiz zayıfsa veya sıklıkla uçuk geçiriyorsanız doktorunuzla görüşerek antiviral tabletlerden koruyucu olarak yararlanılabilinir.

  Uçuktan uzak kalabilmek için sağlıklı beslenmek de önemli. Yapılan araştırmalar bazı yiyeceklerin uçuk oluşumunu azaltırken, bazılarının da uçuğun tekrarlanmasını kolaylaştırdığını göstermektedir. Araştırmacılar diyet yapanlarda uçuk virüsünün harekete geçmemesi için Lisin içeren besinleri almalarını, Arjinin içeren besin maddelerinden de uzak durmalarını önermektedirler. Bu amaçla diyetlerde Lisin içeren tavuk, patates, süt, bira mayası, fasulye ve balık besinleri alınmalı, Arjinin içeren çikolata, yer fıstığı, bira, üzüm, mısır gevreği gibi yiyeceklerden uzak kalınmalı.

  Uçuğun En Etkin Tedavisi Nasıl Olmalı?

  Bazı madde ve ilaçlar uçuğun verdiği rahatsızlığı azaltmak için kullanılmışlardır :
  • Alkol ve antiseptik ilaçlar: Uçuğun üzerinde bakteri enfeksiyonunun gelişmesini engeller ancak uçuğun spesifik tedavisi değildir.
  • Ağrı kesici ilaçlar: Uçuğun sebep olduğu ağrıyı azaltırlar.
  • Buz uygulamak: Ağrıyı azaltabilir.
  Oysa günümüzde etkili tedavide kullanılan antiviral uçuk kremleri deriden geçerek uçuk virüsüne (Herpes simplex) etki eder ve deriye zarar vermesini engeller, uçuğun meydana getirdiği psikolojik ve fiziksel rahatsızlıkları giderir. Uçuğun erken döneminde kullanımları halinde uçuğun çıkmasını engelleyebilir, ileri evrelerde ise oluşacak uçuk sayısını azaltabilir, yayılmasını engeleyebilir, virüsün yayılmasını durdurur, iyileşmeyi hızlandırırlar.

  Öpüşürken Dikkat!

  Öpücükler bizlere her zaman güzel, unutulmaz duygusallıklar tatdırmıştır. Anne babamızın sıcak öpücükleri bize sevildiğimiz, sahiplenilip korunduğumuzu hissettirmiş, uzun süredir görmediğimiz arkadaş ve dostlarımızla kucaklaşırken özlemlerimizi öpücüklerle gidermişizdir. Ömür boyu unutulmayan öpücükler ise ilk sevgiliyle paylaşılanlardır.

  Masal dünyasında da unutulmayan, mutlu sonları getiren öpücükler hep anlatılmıştır. Bunların içlerinde herhalde en bilineni prensesin kurbağaya verdiği ve onu prens yaptığı öpücüktür. Prens ve prenses mutlu yaşamaya devam ederlerken o tatlı masum, sevgi dolu öpücüklerin başımıza bela olabileceği kimin aklına gelirdi ki?

  Son yıllarda yapılan araştırmalar da bir çok hastalık gibi uçuğun da öpüşmeyle bulaştığını göstermektedir. Ne kadar özel olursa olsun uçuklu biriyle öpüşürken dikkat!!! Öpücükler ve mutluluklar uçukla gölgelenmesin.

  Sıkça Sorulan Sorular

  1- Uçuk çıktıktan sonra ilaç kullanmak etkili olur mu?

  Uçuk tedavisinde kullanılan asiklovir etken maddeli ilaçlar uçuğun başlangıç safhasında kullanıldığında uçuğun çıkmasını engeller. Uçuğun ilerleyen dönemlerinde kullanıldığında ise viral yayılımını engeller ve kabuklanma dönemini çabuklaştırarak iyileşmenin kolay ve kısa zamanda olmasını sağlar.


  2- Geçen yıl bir kez uçuk çıkartmıştım. Yine çıkartır mıyım?

  Uçuk virüsü bir kez vücuda girdikten sonra ömür boyu vücuttan çıkmaz. Bu nedenle virüsün tekrar ne zaman aktif olacağını bilenemez. Güneş ışığı, soğuk, stres, yorgunluk, aşırı alkol kullanımı, menstürasyon dönemleri, hamilelik, ateşli hastalıklar gibi tetikleyici bir faktörle karşılaştığınızda uçuk nüksedebilir.


  3- Şimdiye kadar hiç uçuk çıkartmadım, galiba bağışıklık sistemim çok kuvvetli.

  Bağışıklık sisteminin kuvvetli olması, virüsün kolaylıkla reaktive olmasını engelleyebilir. Ancak bu hiç uçuk çıkarmayacaksınız anlamına gelmez. Vücudunuzda uçuk virüsü varsa aşırı yorgunluk, stres, UV ışınları, solaryum gibi dış etmenlerle uçuk virüsü reaktive olabilir. Virüs olmadığı durumlarda da uçuklu birisiyle öpüşme veya ortak malzeme kullanımı ile kolaylıkla uçuk virüsünü kapabilirsiniz. Ve yine vücudunuzun zayıf düştüğü bir anda uçuk tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

  Kaynak: GlaxoSmithKline
  Kaileena likes this.

 2. #2
  Onursal Üye cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi Baktabul'un Çılgını cicekbahcesi - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2010
  Bulunduğu Yer
  Bilinmeyen yerden
  Mesajlar
  4.438
  Blog Yazıları
  740
  Tecrübe Puanı
  107374626

  Tanımlı Ce: Uçuk Hastalığı (Herpeks) nedir? Neden, nasıl çıkar? Tedavisi için ne yapılmalı?

  Faydali bir bilgi tesekkur ederim...

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Fil Hastalığı Nedenleri - Fil Hastalığı Tedavisi
  By zeynep in forum Hastalıklar ve Tedavileri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03-24-2012, 15:14
 2. Cenaze Nasıl Yıkanır - Defin Nasıl Yapılmalı
  By sitem in forum Sorularla İslamiyet
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-22-2011, 16:09
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-30-2009, 16:54
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-05-2008, 18:17
 5. Öksürük nedir, nasıl ortaya çıkar
  By Baktabul in forum Sağlıklı Yaşam
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-26-2006, 19:07

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375