+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu
Like Tree3Likes

van gogh kulağını neden kesti ?

 HER TELDEN Katagorisinde ve  Ilginc Garip Enterasan Seyler Forumunda Bulunan  van gogh kulağını neden kesti ? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Demirbaş Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  Ankara
  Mesajlar
  655
  Tecrübe Puanı
  19521972

  ? van gogh kulağını neden kesti ?

  van gogh un kulağını neden kestiği hala kesin bir şekilde değil bu konuda belli rivayetler var ayrıca van gogh kendi otoportresini 35 kere çizmiş bir ressam ve bunlardan yalnız iki tanesi kulağını kestildikten veya kestikten sonrasını içeriyor ve başka bir ilginçlikte van gogh un sol kulağı kesik olmasına ragmen resimlerde sağ kulağı kesik bunu açıklamaları aynaya bakarak çizmiş olması ama bu da henüz açıklanmamış gizemlerden


  Kesik kulak tutkulu ilişki kurbanı
  Ünlü ressam Van Gogh'un kulağını bilindiği gibi kendisinin değil, ressam arkadaşı Gauguin'in kılıcıyla kestiği iddia edildi.
  Daily Telegraph'taki habere göre, Alman sanat tarihçileri Hans Kaufman ve Rita Wildegans'ın yazdığı "Van Gogh'un Kulağı: Paul Gauguin ve Sessizlik Mutabakatı"nda, ünlü ressamın, bir tartışma sırasında kulağını kılıcıyla kesen arkadaşı Gauguin'i korumak için kendisinin kestiği hikayesini uydurmuş olabileceği öne sürüldü.

  Yazıda, her iki ressamın bu "sessizlik mutabakatı" yüzünden, Van Gogh'un kulağının kesilmesiyle ilgili olayların gerçek mahiyetinin hiçbir zaman su yüzüne çıkmadığı belirtildi.

  Olayın, hem Gauguin'in kovuşturmaya uğramaması için, hem de Van Gogh delicesine sevdiği Gauguin'i yanında tutmak istediği için saklandığı kaydedildi.

  Van Gogh'un iki sene sonra intihar etmesine de, ünlü ressamın deliliğinin değil, bu olayın sebep olduğu iddia edildi.

  Bilinen hikayeye göre, ünlü ressam 23 Aralık 1888 gecesi bir cinnet anında usturayla kulağını kestiğinde, neredeyse kan kaybından ölüyordu. Van Gogh, kesik kulağı bir beze sararak yakındaki bir genelevdeki bir fahişeye verdi.

  Hamburglu sanat tarihçilerin iddiasına göre ise iyi bir eskrimci olan Gauguin, Van Gogh'un Fransa'nın güneyindeki Arles'te bulunan evinden ayrılmaya karar verdi ve bir elinde bavulu bir elinde kılıcıyla evden çıktı.

  Ancak daha önce kendisine bardak fırlatmış olan Van Gogh arkasından geldi. Geneleve yaklaştıklarında aralarındaki tartışma şiddetlendi ve Gauguin, Van Gogh'un kulağını ya kızgınıkla ya da meşru savunma için kesti. Van Gogh da kesik kulağı geneleve teslim etti.

  Tarihçiler, iddialarını kanıtlayacak delil sunamasalar da argümanlarının en mantıklısı olduğunu ve Van Gogh'un Gauguin'e yazdığı "Sen de sessiz, ben de..." sözlerine açıklama getirdiğini söylüyor

  alıntı /cnn türk/
  İddiaya göre o gece Gauguin (sağda), ayrılmaya karar verdi, bavulu ve kılıcını alıp evden çıktı, Van Gogh peşinden gitti ve kavga koptu


  30 Mart 1853 yılında Hollanda'nın Kuzey Brabant bölge papazı Theodoros Van Gogh'un ilk çocuğu olarak doğan Vincent Van Gogh küçük yaşlarda papazlık ve kilisede vaizlik yapar.

  Ona göre sanatçının üretmesini engelleyen şeyler vardır, yani yaşamın küçük eziyetleri, yani parasızlık ve aileye yük olmak gibi. Kardeşi Theo'nun gönderdiği harçlıklarla boya, fırça, kağıt ve elbise alırdı. Çok çizmek, bütün zamanını resme ayırmak için yıllığı 60 güldene ahır aradı. Ama parasızlık ve Theo'ya bağlılık, hayatını noktalayacağı son güne kadar yakasını bırakmadı.

  Yaşam amacının temelinde öfkeden çok sevgi, tutkudan çok sükunet yatıyordu. Sık sık derin acılara gömülse de gene de içinde saf ve sakin bir uyum, bir müzik vardı. Çok yoksul bir kulübede, en pis bir köşede bir desen, bir resim görebiliyordu. Basit ve düzenli çalışmaya alışmak, bunda direnmek, geçirdiği nice acılı yıllardan sonra kolay değildi... Ölümü daha gençlik yıllarından itibaren kutsadı. Aarsen'in naaşının başında durduğu sırada şunları düşünüyordu: "Ölümün dinginliği, görkemli sessizliği biz yaşayanlara kıyasla öylesine üstündü ki..."

  Kuzeni, dul ve çocuklu Kee'yi sevdi. Kadın soğuk bir duvar gibi davranıp ondan hep kaçtı. "Hayır, asla, hiçbir zaman" sözcükleri Van Gogh'un aklından hiç çıkmadı. Ama Vincent hiç yılmıyordu: "Onu o kadar uzun süre seveceğim ki, sonunda o da beni sevecek" diyordu.

  Sonra Sien çıktı karşısına.Güzel değil, genç değil, hiçbir dikkat çekici özelliği de yoktu, üstelik hamile idi, ve de yosma olduğu söylenerek Van Gogh'un onunla birlikteliği yadırgandı. "Günah benim yaptığım değil, sevgisiz yaşamaktır ve ahlaksız durumlardır günah." diyerek sevgisini hep savundu.
  Kardeşi Theo bu olay yüzünden, Vincent'in korktuğu gibi, ağabeyinden parasal desteğini çekmedi ama evlenmesine de karşı çıktı.

  "Sevdiğimin uğruna çalışacağım, melankoliye kapılmayacağım, sinirimi bozmayacağım." Theo'ya evlenmesi için tavsiyelerde bulunurken, kendisinin evlenme ve çocuk sahibi olma isteğini yitirdiğini söylediğinde, 35'indedir. Resim tutkusu geri dönülmez bir yola sokmuştur artık onu.

  23 Aralık 1889 yılında, Fransa'nın Arles kentinde birlikte kaldıkları ressam arkadaşı Gauguin'den gelen telgrafı alan kardeş Theo Van Gogh ilk trene atlayıp hastaneye yetişir. Çünkü Vincent kulağını kesmiş ve bir süredir ilişkide bulunduğu Rachel adında genelevde çalışan kadına götürüp armağan etmiştir.
  alıntı  YOKSA TRAVMA MI?

  Hollandalı post-empresyonist ressam Vincent Van GOGH (1853-1890) farklı ama güçlü renklerin yansıdığı resimleri şizofren olması ve bir de kulağını kesmesi ile tanınır.

  Son yıllarda bir asır önceki bir kişiye ait olan şizofreni tanısı sorgulanıyor ve aslında ” Travma sonrası Stres Bozukluğu ” olabileceği öne sürülüyor.
  Bu hastalığın gelişmesinde ölen kardeşinin isminin kendine verilmiş ve böylece onun yerine konulmuş olması annesinin kendisine yeterli ilgiyi gösterememesi ve ailesinin beklentilerini karşılayamamış olmasının yatabileceği düşünülüyor.
  Ağabeyine yazdığı mektuplar ve resimleri en büyük kanıtlar.
  Çok sayıda eser yapan büyük usta aslında pek çok değerli sanatçı gibi yaşamında tablolarını satamıyor düzgün düzgün bir aile kuramıyor ve insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyor.
  Son döneminde yaşadığı derin duyguları insanlarla paylaşabilmesinin tek yolu olarak gördüğü resim sanatını kullanıyor ve 18 ayda ne yazık ki çoğu korunamayan 300 resim yapıyor.

  Yine son dönemlerinde tüm sanatçıların bir araya geldiğibir merkez olması amacıyla pek çok kişiyi bulunduğu Arles’e davet ediyor.Bir tek Gauguin geliyor.Usta bu olaya o kadar çok önem veriyor ki evinin duvarlarını onun kendini evinde hissetmesi için ayçiçekleri ile süslüyor. Ne yazık ki anlaşamıyorlar ve Gauguin ayrılıyor.
  İşte bu olaya çok üzülen Van GOGH bunun üzerine kulağını kesiyor
  Daha sonra bu yaptığına da pişman oluyor.
  Bu durumu yorumlayan günümüz bilimadamları “Travma sonrası Stres Bozukluğu ” hastalığında ana travmayı hatırlatan durumların çok incitici olabileciğini kişilerin buna kendilerine zarar vererek yanıt verebileceğini düşünüyorlar.
  Van GOGH un ise zaten en önemli sorunu yaşamının ilk yıllarından başlayan şeyler ; değer verilmemek reddedilmek yalnızlık…
  Bizler onu yaşamında yer almak için çaba harcadığı büyük sanatçılar ailesi içinde tanıyoruz
  Tabii ölümünden bir asır sonra doğru tanının kesinleştirilmesi çok zor.Ama duygularının gücü ve derinliği tam da onun dilediği gibi resimlerinden bize yansıyor.


  BENIM BU METNİ OKUYANLARA BİR SORUM OLACAK
  Hemen hemen baktığım her yerde aynı şeyler yazıyor tamam kulağı kesildi de peki bu kulak neden bir geneleve bırakıldı bu durum daha şaşırtıcı bence ?
  Konu Acemicanavar tarafından (06-29-2010 Saat 21:18 ) de değistirilmistir.
  ZzeyneP likes this.

 2. #2
  Üye cadı07 Buraların yabancısı cadı07 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Bulunduğu Yer
  Outerspace
  Mesajlar
  158
  Tecrübe Puanı
  237

  Tanımlı Ce: van gogh kulağını neden kesti ?

  Sorun gerçektende mantıklı bende kendime bunu sordum Çok garip...

 3. #3
  Demirbaş Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını Acemicanavar Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu Yer
  Ankara
  Mesajlar
  655
  Tecrübe Puanı
  19521972

  Tanımlı Ce: van gogh kulağını neden kesti ?

  evet gerçekten garip

 4. #4
  Süper Üye r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL Baktabul'un Çılgını r0ck.dLL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Manisa
  Mesajlar
  492
  Blog Yazıları
  38
  Tecrübe Puanı
  73636590

  ? Van Gogh Neden Kulağını Kesmiştir?

  Van Gogh Neden Kulağını Kesmiştir?

  Hollandalı post-empresyonist ressam Vincent Van GOGH (1853-1890) ,farklı ama güçlü renklerin yansıdığı resimleri , şizofren olması , ve bir de kulağını kesmesi ile tanınır.

  Son yıllarda , bir asır önceki bir kişiye ait olan şizofreni tanısı sorgulanıyor ,ve aslında ," Travma sonrası Stres Bozukluğu " olabileceği öne sürülüyor.

  Bu hastalığın gelişmesinde ,ölen kardeşinin isminin kendine verilmiş , ve böylece onun yerine konulmuş olması ,annesinin kendisine yeterli ilgiyi gösterememesi, ve ailesinin beklentilerini karşılayamamış olmasının yatabileceği düşünülüyor.

  Ağabeyine yazdığı mektuplar ,ve resimleri ,en büyük kanıtlar.

  Çok sayıda eser yaratan büyük usta ,aslında pek çok değerli sanatçı gibi yaşamında ,tablolarını satamıyor, düzgün bir aile kuramıyor ,ve insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyor.

  Son döneminde yaşadığı derin duyguları insanlarla paylaşabilmesinin tek yolu olarak gördüğü resim sanatını kullanıyor ve 18 ayda ,ne yazık ki çoğu korunamayan 300 resim yapıyor.

  Yine son dönemlerinde ,tüm sanatçıların bir araya geldiğibir merkez olması amacıyla , pek çok kişiyi ,bulunduğu Arles'e davet ediyor.Bir tek Gauguin geliyor.Usta bu olaya o kadar çok önem veriyor ki , evinin duvarlarını ,onun kendini evinde hissetmesi için ayçiçekleri ile süslüyor.

  Ne yazık ki anlaşamıyorlar ,ve Gauguin ayrılıyor.

  İşte bu olaya çok üzülen Van GOGH , bunun üzerine kulağını kesiyor

  Daha sonra ,bu yaptığına da pişman oluyor.

  Bu durumu yorumlayan günümüz bilimadamları , "Travma sonrası Stres Bozukluğu " hastalığında ana travmayı hatırlatan durumların çok incitici olabileciğini , kişilerin buna ,kendilerine zarar vererek yanıt verebileceğini düşünüyorlar.

  Van GOGH un ise zaten en önemli sorunu , yaşamının ilk yıllarından başlayan şeyler ; değer verilmemek ,reddedilmek ,yalnızlık...

  Bizler onu , yaşamında yer almak için çaba harcadığı büyük sanatçılar ailesi içinde tanıyoruz.Tabii ,ölümünden bir asır sonra doğru tanının kesinleştirilmesi çok zor.Ama , duygularının gücü ve derinliği ,tam da onun dilediği gibi , resimlerinden bize yansıyor.  ''Alintidir''

 5. #5
  Üye ssibell Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Jul 2010
  Bulunduğu Yer
  istanbul
  Mesajlar
  104
  Blog Yazıları
  1
  Tecrübe Puanı
  162

  Tanımlı Ce: Van Gogh Neden Kulağını Kesmiştir?

  Bu basarılı insanlarda hep bi ilginçlik oluyor ya :/

+ Konu Cevapla
1 / 3 Sayfa 1 2 3 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Kızını kaçıranın kulağını kesti
  By Kahramankentli in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-14-2010, 14:22
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-11-2009, 13:16
 3. Van Gogh Neden Kulağını Kesmiştir? Biliyor musunuz?
  By dreams in forum Bunları Biliyor musunuz ?
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-21-2009, 13:03
 4. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-17-2009, 23:46
 5. Kulağını kesti sonra anahtarlık yaptı
  By aydınhan in forum Ilginc Garip Enterasan Seyler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06-29-2008, 20:50

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375