Anne Boleyn (1501/1507 – 19 Mayıs 1536) İngiltere kraliçesi. VIII. Henry'nin ikinci karısı ve I. Elizabeth'in annesidir. VIII. Henry'nin uğruna -adı daha sonra Anglikan Kilisesi olacak olan- İngiltere Kilisesi'ni kurduğu karısıdır. Katolik Kilisesi VIII. Henry'nin ilk karısı Aragonlu Catherine'den boşanmasına izin vermediği için Kral Anglikan Kilisesi'ni kurup, kendisini kilisenin başı ilan etmiştir ve bu sayede Anne ile evlenerek ilk evliliğini geçersiz ilan etmiştir. Taç giyme töreni sırasında Anne I. Elizabeth'e hamileydi. Anne ile Henry 3 yıl kadar evli kaldı. Kral Anne Boleyn'le evliliği sırasında Jane Seymour'a aşık olmuştur ve Anne Boleyn'i, Sir Francis Weston, Henry Norris ve kardeşi George Boleyn'in de aralarında bulunduğu altı kişiyle zina yapma gerekçesiyle Londra Kulesi'nde kafasını kestirerek idam ettirmiştir.

İlk Yılları


Anne Boleyn, Sir Thomas Boleyn ile Elizabeth Howard'ın kızlarıdır. Babası Thomas Boleyn birçok dil bilen saygın bir diplomattı ve kral VIII. Henry'nin en sevdiği saraylılardan biriydi. Anne'in bilinen kesin bir doğum tarihi olmamakla beraber, kardeşi Mary Boleyn'den büyük olduğu tahmin edilmektedir. Ağabeyleri George Boleyn'dir. Anne'in doğumu ile ilgili tek bilinen gerçek, doğduğu sırada Boleyn ailesinin İngiliz aristokrasisinde saygın bir yeri olduğudur.
Hollanda'daki Yılları


Thomas Boleyn, diplomatik kariyeri sırasında kendine Kutsal Roma İmparatoru I. Maximilian'ın kızı Habsburglu Margaret'in de aralarında bulunduğu pek çok hayran edindi. O sırada babasına vekaleten Hollanda'ya hükmetmekteydi. Margaret, Thomas Boleyn'den öyle etkilenmişti ki kızı Anne'i nedimesi olarak aldı. O zaman nedime olabilmek için on iki yaşını doldurmak gerekiyordu, ancak Anne daha gençti. Tutumu ve çalışkanlığıyla Hollanda'da iyi bir izlenim bıraktı. Babası ona VIII. Henry'nin kardeşi ve Fransa Kraliçesi olan Mary Tudor'un yanında nedimelik ayarlayana kadar orada kaldı.
Fransa'daki Yılları


Fransa'da önce Kraliçe Mary'nin, daha sonra da Kraliçe Claude'nin nedimesi oldu. Kraliçe Claude'nin hizmetindeyken Fransızcasını geliştirdi ve moda ile din felsefesine merak saldı. Ayrıca Fransız kültürü hakkında da bilgi edindi. Fransa'daki eğitimi, babasının onu İngiltere'ye geri götürdüğü 1521 kışına kadar sürdü. Fransa'daki deneyimleri Anne'i yeni Rönesans Hümanizmi geleneği ışığında dindar biri yaptı. Hayatının bu aşamasında Anne, "tatlı ve neşeli" olarak tanımlanıyordu. Kumar oynamaktan, şarap içmekten ve dedikodudan hoşlanıyordu.
VIII. Henry'nin Sarayında


1515 yılında Anne, İrlandalı kuzeni James Butler ile evlenmesi için İngiltere'ye geri çağırıldı ancak bu evlilik gerçekleşmedi. Bu sırada kardeşi Mary Boleyn, William Carey ile evliydi ve kralın metresiydi. Anne de bu sırada Henry'nin eşi Aragonlu Catherine'in nedimesi oldu. 4 Mart 1522'de bir maskeli baloda, kardeşi ve saraydaki diğer önemli leydilerle beraber dansederek ilk çıkışını yaptı. Bu performansından sonra birkaç hafta içinde sarayın en şık ve mükemmel kadın olarak tanındı. Bu sıralarda Northumberland Dükü'nün oğlu Henry Percy ile nişanlandı ancak Percy'nin babası nişanı desteklemeyince ilişkileri sona erdi. Anne bunun üzerine ailesi tarafından taşraya gönderildi. Tekrar saraya döndüğünde birçok arkadaşı ve hayranı oldu. 1525 yılında Kral Henry Anne'e aşık oldu ve onunla ilgilenmeye başladı.
Henry tahtı için bir erkek varis istemekte ve evliliğini geçersiz kılmanın yollarını arıyordu. Anne fırsatı değerlendirerek, kralın metresliğini ve tanınmış kraliçe olmadan teslim olmayı reddetmiştir. Henry daha sonra Kardinal Wolsey'den bağımsız davranarak, evliliğini geçersiz kılmak amacıyla Vatikan'a başvurdu. Kralın sekreteri William Knight, Papa II. Julius'un mektubunda yanlış iddialara dayandığı gerekçesiyle geçersizlik için dava açmak üzere Papa VII. Clement'e gönderildi. Ancak daha sonra Aragonlu Catherine'in yeğeni V. Charles Papa'yı kaçırınca, Knight ona ulaşmakta zorluk çekti. Daha sonra Kralın bu büyük meselesiyle Kardinal Wolsey ilgilendi ama papanın üzerindeki baskı nedeniyle Wolsey'nin çabaları da sonuç vermedi. Böylece V. Charles'ın teyzesi aleyhine bir geçersizlik kararı alınamayacağı anlaşıldı. Papa bir karar verilmeden önce Kralın bir evlilik gerçekleştirmesini yasaklayınca Anne, Wolsey'nin hain olduğuna ikna olarak ona baskı uyguladı. Wolsey, Anne'e gücünü tekrar kazanabilmek için yalvardı ama Anne onu reddetti. Wolsey de bunun üzerine Anne'i sürgüne yollamak için Papayla iletişim kurdu. Bu ortaya çıktığında Wolsey hastalıktan öldü. Bir yıl sonra da Catherine saraydan men edildi. Böylece Anne hükümet buluşmaları ve siyasi konularda kabul edilebilir bir güce ulaştı.

Evliliği


Anne 1 Eylül 1532 tarihinde kendi haklarıyla Pembroke Markizi oldu. 23 Mayıs1533 tarihinde Başp iskopos Thomas Cranmer'in topladığı mahkeme tarafından Henry ve Catherine'in evliliğinin geçersiz olduğuna karar verildi. 28 Mayıs 1533 gününde Anne ve Henry gizlice evlendiler ve evliliklerinin geçerli olduğuna karar verildi.
İngiltere Kraliçeliği


Anne 1 Haziran 1533 tarihinde taç giydi. Bu arada Avam Kamarası Roma'ya başvuruları yasakladı ve İngiltere'ye papalık belgelerini sokanlara cezalar verildi. Bunun üzerine Papa, Kralı ve Cranmer'ı Aforoz etti ve geçersizlik kararının hükmü olmadığına, Kral ve Anne Boleyn'in evliliğinin geçersiz olduğuna karar verdi. Böylece İngiltere ve Roma arasındaki bağlar koptu ve İngiltere Kilisesi Kralın kontrolü altına girdi. İngiliz Reformu'nun başladığı haberi tüm Avrupa'ya yayılınca Anne Boleyn bazı Protestan tasvirlerde kahraman olarak resmedildi.
Elizabeth'in doğumu ve sonrası


7 Eylül 1533'te, ileride İngiltere'nin en önemli hükümdarlarından biri olacak olan I. Elizabeth dünyaya geldi. Anne Catherine'in kızı Mary'nin bir tehdit oluşturabileceğini düşünerek Mary'yi saraydan uzaklaştırdı. 1534'te Anne düşük yapınca Kral bunu kendine ihanet olarak gördü ve Anne'den ayrılmanın yollarını aramaya başladı. Genelde sakin ve sevgiyle dolu zamanlar geçirseler de, kralın bu düşüklerden sonra edindiği metresler Anne'in sinirlenmesine ve ağlamasına neden oluyordu. Henry Anne'in bu tutumundan hoşlanmıyordu. Kralın mızrak dövüşlerinde attan düşüp ayağını yaralamasının ardından karnında çocuk taşıyan Anne'in düşük yapması, VIII. Henry'nin evliliğin bir büyü eseri gerçekleştiğine inanmasına neden olmuştur.
İnfazı


Nisan ayının sonlarına doğru Mark Smeaton adlı bir müzisyen, Henry Norris ve Sir Francis Weston tutuklanmıştır. Hepsi Kraliçenin aşığı olmakla suçlanmıştır ancak işkence ile itirafta bulunan Smeaton hariç hepsi inkar etmiştir. Ardından Kralın özel odalarındaki hizmetkarlarından biri olan William Brereton ve Anne'in kardeşi George Boleyn de zina suçlarıyla tutuklanmıştır. Anne ise 2 Mayıs 1536 tarihinde ensest, zina ve vatan hainliği suçlarını işleme gerekçesiyle tutuklanıp Londra Kulesi'ne götürülmüştür. Aleyhindeki delillerin yetersiz olmasına rağmen Anne ve diğer beş kişi ölüm cezasına çarptırılmış ve Sir George Boleyn, Henry Norris, Sir Francis Weston, Mark Smeaton ve William Brereton 17 Mayıs'ta, Anne ise 19 Mayıs'ta idam edilmiştir.Tutuklulardan bir tek Thomas Wyatt affedilmiştir.. BY: GPA
Fimlerde,Dizilerde ve Kitaplarda

  • Anne Of The Thousand Days, 1969, Genevieve Bujold
  • The Six Wives Of Henry VIII, 1970, Dorothy Tutin
  • Henry VIII and His Six Wives, 1972, Charlotte Rampling
  • Henry VIII, 2003, Helena Bonham Carter
  • The Tudors, 2007, (Natalie Dormer)
  • Boleyn Kızı, 2008, (Natalie Portman)
Vikipedi