+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Anılar,Anı Yazarları,Anı Kitap Özetleri

 Edebi Yazilar Katagorisinde ve  Kitap Özetleri ve dergi Forumunda Bulunan  Anılar,Anı Yazarları,Anı Kitap Özetleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  Zıkkımın Kökü..
  Mesajlar
  4.025
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  107374666

  Exclamation Anılar,Anı Yazarları,Anı Kitap Özetleri

  NEFES NEFESE BİR ÖMÜR
  Yılmaz Çetiner
  Türkiye’nin en büyük gazetelerinde edinilen deneyimler, kazanılan başarılar.. Ülkenin siyasi tarihine tanıklık ederken, dönemlerinin en önemli devlet adamlarıyla, siyasetçilerle paylaşılan anlar, toplumsal olayların perde arkasında yaşananlar… Renkli hayatların görünmeyen yüzleri.. Nurcuların, El Fetih gerillalarının, Rumeli’deki Türk vatandaşlarının arasında geçen günler. Kısacası duayen bir gazetecinin “nefes nefese bir ömür”e sığdırdıkları. Gazetecilik mesleğine verilen 58 yıllık hizmetin bir ürünü olan ve yazarın akıcı üslubuyla kaleme aldığı bu kitabı
  BIÇAK SIRTINDA
  Ali Baransel
  Gündem oluşturan anılar! Cumhurbaşkanlığı eski başdanışmanı ve basın sözcüsü Ali Baransel anılarının bu ilk bölümünde yakın tarihimizin en çalkantılı dönemi olan 1970’li yılları ve 12 Eylül askeri müdahalesiyle sonuçlanan siyasal gelişmelerin arka planını gün ışığına çıkarıyor… Korutürk milli görüşe ve ülkücü harekete nasıl bakıyordu? TRT’de “Uçun Kuşlar Uçun şarkısını yasaklayın” diyen paşa kimdi? Müdahale öncesi “Asker akıllandı artık. Darbe yapmaz” diyen genel başkan kimdi? 12 Eylül gecesi Ankara’da tankların geçişi nasıl NATO tatbikatı diye gösterildi ve evinden çıkarken Evren’in valizindeki pijamayı ilk kim gördü? Evren 12 Eylül gecesi ne yaptı? Hangi kuvvet komutanı ve generaller o gece namaz kılıp dua ettiler? Bu kitapta bizi yakın tarih yolculuğuna çıkaran Ali Baransel siyasal gerginliklerin uzlaşmaz tutumların nelere mal olduğunu çarpıcı ve ibret verici belgelere dayanarak anlatıyor.
  İŞTE BİZ BÖYLEYİZ
  Metin Ergin
  Metin Ergi’nin İşte Biz Böyleyiz adlı eseri başarılı bir çalışma akıcı bir üslupla yazılmış bizzat yaşanan üç yüz değişik olay veya öykü. Derleme ya da toplama değil. O kadar güzel bir üslupla yazılmış ki; insan zevkle okuyor. Atatürk ile ilgili hiç yazılmamış otuza yakın öykü. Atatürk devrinin İstanbul mebusu olan babası Hayrullah Ergin’den naklen… Ortaokul, lise ve üniversitedeki ilginç hocalar. Spor dünyamızla ilgili parmak ısırtıcı olaylar. Amerika ve Avrupa’da yaşanmış müthiş öyküler. Basın hayatında başından geçen son derece ilgi çekici olaylar. Sakıp Sabancı, Nejat Eczacıbaşı, Üzeyir Garih’in bilinmeyen tarafları ve açıklamaları. Daha önce yayınlanmamış öykülerden oluşan bu kitap, yazarın gazetecilik, muhabirlik, reklamcılık, pazarlamacılık, ve halkla ilişkiler konusunda bizzat yaşadıklarını akıcı bir üslupla anlatmaktadır.
  ÖLÜM DAĞLARI BEKLER “CUDİ DAĞI”
  Abdullah Ağar
  Vatan, millet, devlet… Bayrak, sancak, asker.. Onur, şeref, namus… Dil, sanat, edebiyat… Din, iman, inanç, ideoloji, kültür, medeniyet… bizim dokunulmazlarımızdır. Eğer bu mevzilerimizi boş bırakır ya da terk edersek, o mevzilere düşman girer ve oralardan ateşe boğar bizleri. Bir milletin olmazsa olmazıdır, dokunulmazlar. Ve bunlara dokundurtmayarak ayakta kalınır, ancak. Direnç ancak böyle üretilebilir. O halde hangi kesimden olursak olalım teslim olmamak için biraraya gelmek ortak bir direnişe yönelmek millet olarak uyanmak zorundayız. Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak ve savunmak kararlılığında olan herkes için Atila İlhan’ın yönetiminde hazırlanan Bir Millet Uyanıyor dizisinin yedinci kitabı olan Ölüm Dağları beKler “Cudi Dağı” Türk Silahlı Kuvvetleri’nin acı ile onur yazan 1′nci ve 2′nci Komando tugaylarında, Özel Kuvvetlerinde komutanlıklar yapmış ve Kuzey Irak’ta adı bilinmez bir dağın başında soğuk bir ekim ayının son demlerınde yaralanmış Abdullah Ağar tarafından kaleme alınmış olup sizi uykunuzdan uyandırmak amacıyla hazırlanmıştır.
  TANIKLIK EDİYORUM
  Teoman Özalp
  Atatürk’ün Milli Mücadele yıllarında omuz omuza çalıştığı yakın arkadaşı Kazım Özalp’in oğlu Teoman Özalp, yakın dönem Cumhuriyet dönemi ve tarihi kendi kişisel tarihinin izlerini, Atatürk’ü tanımış olmanın verdiği ayrıcalıkla bizimle paylaşıyor. Sadece o yılların İstanbul ve Ankara’sının resmini çizmekle kalmayan Özalp, çocukluk arkadaşı olan Erdal ve Ömer İnönü’yle Dolmabahce Sarayı’nda birlikte oynadıkları günleri, Erbakan ve Demirel’le aynı fakültede, aynı dersliklerde paylaştıkları anıları da bir döneme ışık tutacak şekilde hatırlıyor ve aktarıyor.

  ISTANBUL’DA İŞGAL YILLARI
  İsmail Hakkı Sunata
  İsmail Hakkı Sunata’nın anıları bu kez İstanbul’da işgal yıllarını kıvrak kalemiyle anlatıyor. Anılar bu dönemi az rastlanır bir bakış açısıyla gözler önüne seriyor: Bir yanda giderek ivme kazanan Milli Mücadele, diğer yanda sonu kestirilemeyen işgalle günden güne eriyip giden Osmanlı Devleti. Hepsinin ortasında da işgal altındaki kadim başkentte, Anadolu ve Avrupa’dan gelen bir yığın siyasi dedikodunun arasında, hem evini geçindirmeye hem de ülkesinin geleceğini göremeye çalışan aydın bir genç.
  KARKOT DERESİ
  Rauf Denktaş
  Rauf Denktaş’ın Karkot Deresinde geçen çocukluk, ilk gençlik ve öğrenim yıllarıyla başlayıp Kıbrıs Türklerinin varolma savaşımıyla süren anılarında, serüvenlerle dolu renkli yaşam öyküsünden ilginç kesitler bulacaksınız.
  HARP HATIRALARIM : ÇANAKKALE IRAK KAFKAS CEPHESİ
  Mehmet Sinan Mülazım
  “Bizce savaşta şart olan, cesaret, metanet ve feragattir. Hiç bir propagandaya kapılmayarak milli bir dayanışma kurabilen bir millet her zaman bir Çanakkale müdafaası yaratabilir. Aksi taktirde bütün hayaller, bütün emeller, bütün dilekler boştur ve hiçtir! Binaenaleyh bütün hayat silsilesi boyunca yaşayan gençlerimize şunu tavsiye etmek isterim ki, Çanakkale, tarih boyunca nice kahramanlıklar gösteren milletimizin hasta adam telakki edildiği bir çağda, Osmanlı İmparatorluğu’nun tarihine son vermek için yapılmış bir suikasta sahne olan yerdir! Bu suikastı önlemek için topraklarımızın yetiştirdiği yüz binlerce Mehmet orada gömülüdür. Dedelerinizin babalarınızın amca ve dayılarınızın ve bu gün etrafınızda gördüğünüz malul alaylarının kaybettiği kolları, bacakları hatta kafataslarının birer parçaları hep orada, yaşayan ölüler diyarındadır! Oraları gez ve gör. Vatan müdafaasına en güzel örneği orada göreceksin! Orası sarsılmayan ve korkmayan Türk Milleti’nin şerefli tarihine eklediği eşsiz bir zafer meydanı, hasımlarımızın ise ebedi matem alanıdır. İstiklal Savaşı’nda, İnönü’lerin Sakarya’nın, Dumlu ve Tınaz’ın kahraman er ve subayları zafer tılsımını hep bu meydandan almış, onu son nefesine kadar kullanmış, dünyada nispet kabul etmeyen başarılar elde etmiştir. Sen de bir Türk çocuğu olduğuna göre, yaşadığın müddetçe ilhamını bu kaynaktan temin et.”
  CEPHEDEN HATIRALAR : ALTINCI FIRKA ÇANAKKALE HARBİNDE
  Miralay Süleyman Şakir
  “Kıtaların pek büyük istek şevk ve yiğitçe harp etmekte olduklarını görerek bilhassa memnun oldum. Bütün subay ve erlere başkumandan padişah adına hoşlanarak bildirir ve selam ederim. Zafer ancak bu suretle çalışmakla devam edilerek kazanılacak ve mukaddes yurdumuz ancak bizim bu yiğitçe çalışmamız sayesinde mesut olacaktır. Elimizden geleni ve hatta daha fazlasını yapmak suretiyle çalışmak ödevimiz olmakla beraber bu suretle çalışmanın hiçbir suretle hakkı zayi olmayacağı maddi ve manevi mükafata ve takdirle nailiyet muhakkak olduğundan bu münasebetle bir kere daha tekrar hatırlatır ve müjdelerim.”
  TALLİNNDEN TÜRKİYEYE BİR DİPLOMATIN ANILARI
  Henrik Liljegren
  Henrik Liljegren, idealizm ve gerçekçiliği büyük beceriyle bağdaştıran deneyimli bir diplomat. Renkli meslek hayatı sırasında, Türkiye ve ABD nezdinde de önemli siyasi dönemlerde büyükelçilik yapmış. kitabında uluslararası sistemin belli başlı güçlerinin dış politikasını objektif ve inandırıcı bir biçimde tahlil ediyor.
  ANKARALININ DEFTERİ: MİLLİ MÜCADELE TARİHİNE DAİR NOTLAR
  Mahmut Soydan
  “Elimizde bir Ankaralı’nın defteri var. Bu defterde millî inkılâbın ilk günlerinden itibaren hadiseler günü gününe kaydedilmiştir. Siirt Milletvekili Mahmut Soydan’ın İstanbul’da çıkardığı Milliyet Gazetesi, 15 Mart - 26 Nisan 1933 arasında Millici imzasıyla yayımlanan bu diziyi okuyucularına böyle duyurmuştur. Milli Mücadele Dönemi’nin pek çok olayına değinen ve gazetede yayınlandığı sırada tartışmalara yol açan anılar, ilk kez bu kitapta bir araya getirilmiştir.
  Öteki oLabiLmeyi , Yerine koyabiLmeyi , Geride durabiLmeyi , Öğreniyorsunn (:

 2. #2
  Onursal Üye ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ Baktabul'un Çılgını ĸαяαмέŁ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu Yer
  Zıkkımın Kökü..
  Mesajlar
  4.025
  Blog Yazıları
  30
  Tecrübe Puanı
  107374666

  Tanımlı Ce: Anı kitaplarının özetleri

  YILDIZLARIN ARKASI : BEYAZ ARILAR
  İsmet Bozdağ
  “İsmet bozdağ, batı aldatmasına kapılmış, bugün de örneğini çok gördüğümüz yarı aydınları tespit ve teşhir eden bir münevver. Ona göre, Türk toplumuna yabancılaşan ‘yaban’ aydınlar, hiçbir zaman reçeteler hazırlamaktan ve yanlış hedef göstermekten vazgeçmemişlerdir. Beyaz Arılar, Bozdağ’ın birçok değerli bilgiyi barındıran hatıralarından oluşuyor.
  IRAK’IN KALBİ
  Emin Er Reyhani
  Ünlü Arap yazar Emin Er-Reyhani, göç ettiği Amerika Birleşik Devletlerinden Doğu’ya döndükten sonra bir dizi kitap yazmıştır. Bu kitapların en meşhuru ve en faydalısı Irak’ın Kalbi isimli kitabıdır ki, bu kitap XX. yüzyılın ilk yarısında, 1920-1930 yılları arasında gerçekleşen Irak devrimini çeşitli yönleriyle ele almakta, o dönemde Arapları ve Iraklıları ilgilendiren sütün konularla ilgili yazarın kişisel görüşlerini içermektedir. Bu bakımdan o, tarih, edebiyat ve siyaset kitabıdır…
  ÇANAKKALELİDEN ANILAR
  Cemile Tarkan
  Hayattaki ilk adımlarını askerlerin uygun adımlarına göre atmaya çalışan bir kız çocuğu düşününüz. Bu kız çocuğu Cemile Kaşif, Kilitbahir’de doğdu. Hatırlayabildiği en geride kalmış izler, yöre halkının “kale” dediği Çanakkale müstahkem mevkii tabyalarında başlamıştı. Batarya Komutanı babasından gizli, nöbetçi erlerin hoş görülüğünden yararlanarak kalelerin içlerine girer, erlerle dostluk kurar ve özellikle topları sevip okşardı. Çanakkale müstahkem mevkii dolaylarındaki halkla kaynaşmış bir bütündü. Yakın çevre nüfusunun bir bölümü de subay aileleriyle onların yakınlarından oluşuyordu. Topluluklarda edindiği bilgiler ve İtalya (Trablusgarp) Savaşından Çanakkale Savaşlarının sonuna kadar şahit olduğu olaylar, Cemile’yi bir anılar dizisi yazmaya yöneltmişti. Güçlü hafızası ve yeteneği, gördüğü iyi eğitimle birleşince, bu anıları küçük yaşlardan itibaren yazmakta zorlanmadı. Fransızca bilgisinin de yardımıyla, yazıları, sonradan Latin harfiyle ifade etmeyi başardı. Cemile’nin yalnız babası değil dedeleri, amcaları ve dayıları da askerliği meslek olarak sevmişlerdi. Bunların arasında, Dardanos Bataryası Komutanı ve Hasan-Mevsup Şehitliği’nde adı yaşayan Üsteğmen Hasan Hulise de vardı. Böyle olunca da bu anıların duygu yüklü ve vatan, millet sevgisiyle dolu olması kaçınılmazdı. Sonradan Makbule adını ve evlenince de Tarkan soyadını alan Cemile, anılarını kuru kuruya vermek istememiş, bazen bir öykü, bazen de manzum bir şiir havasına sokmuştu. Aralarına, bölgeyi, oraların kişilerini, gelenekleri ve özel günleri ile tanıtan parçaları katmayı da ihmal etmemişti. Böylece daha da renklenen, defterler dolusu bir anı topluluğu oluşmuştur. Bu kitap, bu topluluktan 69 parça içermektedir. Cemile, bunlarda anlatılanları ya yaşamış ya yaşayanlardan yada çevresindekilerin anlattıklarından dinlemiştir. Ancak hiç kuşkusuz ki bunlar, bir genç kızın temiz düşünce ve görüşleriyle aksettirdiği gerçeklerdir ve bir öykü havasında tarihsel ayrıntılara ışık tutacaktır.
  ENVER PAŞANIN ANILARI 1881-1908
  H. Erdoğan Cengiz
  23 Temmuz 1908… Makedonya’nın köprülü kazasında dağa çıkmış genç bir subay Meşrutiyet’i ilan eder. Bu subay, Enver Bey, başlattığı hareketin imparatorluğun kaderini kökten değiştireceğini ve kendi kaderinin de bu değişimle iç içe olduğunu henüz bilmemektedir. Enver Paşa, bu sıcak günlerin ardından kaleme aldığı anılarında gençlik, öğrencilik ve subaylık yıllarından, II. Meşrutiyet’e uzanan dönemi anlatıyor. Enver Paşa’nın, Balkan dağlarında çete kovalama ve çatışmalarla başlayan askerlik hayatı, Talat Bey ile tanışması, İttihat ve Terakki’ye girişi ve dağa çıkışı… Bu kitap, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminde Cemal ve Talat Paşalarla birlikte ülkeyi yöneten Enver Paşa’yı kendi kaleminden okumak isteyenler için.
  BABA İNÖNÜDEN ÖMER İNÖNÜYE MEKTUPLAR
  Gülsün Bilgehan
  “Ey benim hayatımın en kıymetli fidanı, ailemin temeli Ömerciğim.” Ailesine düşkünlüğüyle tanınan, iyi bir eş, iyi bir baba olarak bilinen İsmet İnönü’nün ömür boyu (1884-1973) en yakınlarına yazdığı mektuplar, hayat anlayışını, yaşam seçeneklerini ve önerilerini en iyi yansıtan, en candan, en samimi açıklamalar olmuştur. Türkiye’nin içerde ve dışarıda çok önemli olaylar yaşadığı, İnönü’nün önce başbakan, sonra cumhurbaşkanı olduğu dönemde, 18 Haziran 1931′den 2 Nisan 1948′e kadar, İnönü oğlu Ömer’e 300′e yakın mektup yazmıştır. Ülkesine ve ailesine verdiği önemi yansıtan, duyarlı, akılcı, sevgi dolu mektuplar…

  İSTANBUL HATIRALAR KOLONYASI
  Selim İleri
  Yıl 1950 falan herhalde. Kadıköy Bahariye Caddesi’ndeki Gerede Apartmanı’nın giriş katındaki balkon. Babam, ablam Meral’le ikimizin fotoğrafını çekmiş. Bana öyle geliyor ki, mevsim sonbahar ve güneşli bir öğleden sonra. Yıl şimdi 2006. Fotoğraftaki kendime bir yabancıya bakar gibi bakıyorum. Doğup büyüdüğüm İstanbul’a da çoğu kez öyle bakıyorum zaten. Bu yüzden sürüyor İstanbul kitapları. İstanbul Hatıralar Kolonyası’nı bu yüzden kaleme getirdim. Geçmiş elli yılın dökümünde, tarihi ve soylu bir kentin bana yansımış, bende hala yaşayan öyküsünü arıyorum. O öykü unutulmasın istiyorum. Fotoğraftaki çocuk bütün bunlardan habersiz elbette. Öyleyken, gelecek zamana neden asık yüzle bakıyor?
  HER SANİYE DEĞERLİDİR
  Lance Armstrong
  Her saniye değerlidir, büyük zorluklar yaşayan kararlı bir adamın, her güne mükemmele ulaşmak için yeni bir fırsat gözüyle bakmasının öyküsüdür. Armstrong, testis kanseri teşhisinden sonra akciğerlerine ve beynine de yayılan kanserle verdiği amansız savaşı ve hastalığın 1999 Fransa Turunu ve ardından gelen her turu kazanmasını tetiklemesinin şaşırtıcı öyküsünü anlatıyor. Ölümle burun buruna gelmenin yaşamına kattıklarından bahsediyor. Arsmtrong Fransızlarla olan sürtüşmeli ilişkilerini ve takımının doping suçlamalarından aklanışını tarafsız bir dille anlatıyor. Özel yaşamının ayrıntılarına içtenlikle girerek kendisine acı veren ayrılığı dahil hepsini okurlarıyla paylaşıyor.
  TÜRKÇE SEVMEK : TÜRKİYEDE YAŞAYAN YABANCI KADINLARIN GÖZÜYLE TÜRKLER
  Anastasia Ashman
  Anastasia M. Ashman ve Jennifer Eaton Gökmen tarafından derlenen Türkçe Sevmek, Türkiye’de Yaşayan Yabancı Kadınların Gözüyle Türkler sizi dört kıta ve yedi ülkeden otuz iki kadının Türkiye’sine, son kırk yılda ülkenin değişik köşelerinde yaşanan kültürel çelişkive keşif hikayelerine çağırıyor. Avusturalyalı, İrlandalı, Orta ve kuzey Amerikalı, İngiliz, Hollandalı, Pakistanlı, kısacası hikayelerini paylaşan tüm kadınlar Türk kültürünün arkadaşlık, komşuluk, evlilik ve anneliği özümseme yönünde hayatlarında meydana getirdiği değişiklikleri ortaya koyuyorlar. Her kadın, kendi öyküsünü, iç yolculuğunu anlattıkça, bu ülke ve onun insanlarıyla olan duygusal bağlarında birçok benzerlik ortaya çıkıyor. İster mühendis, otelci, tekstilci, ister sanatçı, gazeteci olsun, hepsi Türkiye’ye karşı yoğun sevgi besliyorlar. “Eğlenceli, sürükleyici ve sıra dışı. bu koleksiyonda yer alan anılar klişe ve önyargıları yıkarak Türk toplumunun zengin kültürel motiflerini sergiliyor.” - Nicole Pope, Le Monde muhabiri- “Çeşit çeşit ilginç kişisel maceralar günümüzün modern ve tanıdık, geleneksel ve egzotik Türkiye’sini az bulunur bir derinlik, içtenlik ve tatla anlatıyor. Uzun zamandır beklediğim bir kitap.”
  OSMANLI ARNAVUTLUKUNDAN ANILAR (1885-1912)
  Avlonyalı Ekrem Bey
  Avlonyalı ailesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllar boyunca Arnavutluk’taki egemenliğini sürdürmek için ‘işbirliği’ yaptığı büyük ailelerden biri. 19. yüzyılda bir isyanın da başını çekmiş, buna rağmen imparatorluğun çöküşüne kadar hem yerel hükümranlığını sürdürmüş hem de Osmanlı’ya yönetici kadrolar vermeye devam etmişti - en üst düzeyde, 1903-1908 arasında sadrazam olan Avlonyalı Mehmet Ferit Paşa’ya kadar. Avlonyalı ailesinin önemli fertlerinden Ekrem Bey’in anıları, hem Osmanlı İmparatorluğu’nun son 30 yılına, hem de Arnavut milli hareketinin uyanış sürecine tanıklık ediyor. Osmanlı’nın Balkanlar’da ve özellikle tabii Arnavutluk’taki geleneksel egemenlik sisteminin nasıl işlediğini ve nasıl çöktüğünü, çarpıcı bir açıklıkla tasvir ediyor.
  Öteki oLabiLmeyi , Yerine koyabiLmeyi , Geride durabiLmeyi , Öğreniyorsunn (:

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Dünyanın en çok kazanan yazarları
  By Kubya in forum Kültür ve Sanat Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-12-2012, 17:56
 2. Türkiye'nin en çok kazanan yazarları
  By "SenSiziM" in forum Türkiyeden Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-03-2010, 14:26
 3. Kitap özetleri!!..
  By !!! NightClub !!! in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 115
  Son Mesaj: 01-30-2010, 00:56
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-06-2008, 14:49
 5. Kitap özetleri ( Özetlenmiş Kitaplar)
  By Misafir in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 04-29-2007, 18:01

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375