Katre-i Matem - İskender Pala, Katre-i Matem Kitap Özeti

Roman, Müzayededen Alınan Elyazması Bir Kitabın Hikâyesi Olarak Başlıyor. Okurlar, Bu Elyazması Kitabın Açtığı Kapıdan İçeri Giriyor, Bir Devre Adını Veren Lalenin İzinde İskender Pala’Nın Yarattığı Etkileyici Ve Büyüleyici Bir Atmosferin İçinde Yol Alıyor.
İstanbul Bu Romanda, Karmaşası, Heyecanı, İsyanları, Kalabalığı İle Lalelere Bürünüyor. Öyle Ki Lale Sadece Bir Çiçek Değil, Bir Yaşayış Tarzı, Estetik Bir Tavır, Kültürel Ve Tarihsel Bir Birikim Olarak İstanbul’U, Hatta Tüm Osmanlı’Yı Çevreliyor. İstanbul, Doğal Tüm Güzelliklerinin, Mimari Şaheserlerinin Tarihî Debdebesi İle Beraber Lalezarlara, Lale Yarışlarına, Lale Şiirlerine Bezeniyor; Lalelerin Şehri, Renklerin Şehri, Yaprakların Şehri Haline Dönüşüyor.
İskender Pala, Katre-İ Matem’De Usta Kalemiyle Lalelere Bezediği İstanbul’Da Kavuşup Doyulamayan, Kavuşulamayıp Yakan Aşkların Elemli Ve Osmanlı Hallerini De Tüm Istırap Ve Coşkularıyla Anlatıyor. Sevdiğini, Aşklarının İlk Gecesinde Kaybeden Şahin’İn Macerasını Anlatan Roman, Bu Kaybın Ardındaki Esrarı Çözmek İçin Külhanlara, Tomruklara, Lalezarlara Ve Hatta Osmanlı Sarayına Kadar Gidiyor. İşte Bu Yolculuk, Okuru Hiç Ummadığı Yerlerde Hiç Ummadığı Maceralarla Karşılaştırıyor.
Cinayetlerin Gölgesiyle Giderek Gizemli Bir Hal Alan Olaylar Lale Devrine Nihayet Veren Patrona Halil İsyanının Yakıcı Siyasal Çalkantılarıyla Birlikte Çözülmeye Başlıyor.

Kalemimi Hokkaya Bandırdığım Şu Anda –Ki Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’Yı Canından; Sultan İii. Ahmet’İ De Tahtından Eden Cehennemden Nişan Eylül İhtilali’Nin Üzerinden Henüz İki Hafta Geçti- Şahit Olduğum Olayları Yazıp Yazmamakta Kararsız Sayılırım. Bilemiyorum. Yazmak Gerektiğini Düşündüğüm Şeyler Bir Bakıma Devlete Ait Sırları İfşa Etmek Gibi Bir İhanetin Ağırlığını Da Vicdanıma Yükleyecek. Öte Yandan Şark’In Kutsal Çiçeği Laleye Dair Yorumlarda Bulunacak Ve Belki Şükufeciyan Esnafını Gücendirmiş De Olacağım. Ama Birisi Çıkıp Yiğit Şehzade Ahmet’İ, Aşağılık İsyancıların Yaptıklarını, Cennete Benzeyen İstanbul’U Ve Sadabat’In Laleye Kattığı Zarafeti Anlatmazsa Bu Dahi Tarihe Ve Şehre Haksızlık Sayılır.


alıntı