+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Vurun Kahpeye Kitap Özeti (Halide Edip Adıvar)

 Edebi Yazilar Katagorisinde ve  Kitap Özetleri ve dergi Forumunda Bulunan  Vurun Kahpeye Kitap Özeti (Halide Edip Adıvar) Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  ÖLüm Sokağı Çıkmazı
  Mesajlar
  7.881
  Blog Yazıları
  83
  Tecrübe Puanı
  107374941

  ;;) Vurun Kahpeye Kitap Özeti (Halide Edip Adıvar)  Vurun kahpeye kitap özeti:Kitap Halide Edip Adıvara ait.

  Aliye İstanbul’dan Anadolu’ya gelmiş idealist bir öğretmendir.Köyde kalmak için Ömer Efendinin evini bulur. Ömer Efendi ve eşi Gülsüm hala , Aliye’ yi ölmüş kızlarının yerine koyarlar ve çok severler .
  Okula başlayınca köy ağasının oğlunun , diğer bir çocuğu hırpalaması ve babasının okula gelmesine meydan okuyup , onu sınıftan kovması büyük yankı yapar.

  Olayı evde anlatması ile“Toprağınız toprağım,eviniz evim;burası için,bu diyarın çocukları için bir ana,bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım; vallahi ve billahi!” diye yemin eder.
  Hakikaten , Aliye bütün dedikodulara rağmen şevkle çalışıp , taktir topluyor bütün kasaba onu konuşuyordu.
  Aliye ; çocuklara marşlar öğretip bayraklarla caddelerde dolaştırıp milli marşlarla duygularını ve milli hislerini coşturuyordu .
  Bu arada Ferit Paşa hükümetine bağlı olanlar, Hacı Fettah Efendi başkanlığında Aliye hanıma cephe alıyorlardı.
  Camiden çıkan ahaliyi Hacı Fettah kışkırtıp “namahrem, yüzü gözü açık , bunları parçalamalı…” diye bağırıyordu. Tam o sırada dört nala süvari kütlesi yaklaştı. Kumral ve uzun boylu bir kumandan ilerledi. Kumandan Tosun Bey , halka haykırdı ; “merhaba arkadaşlar ; toplanın size söyleyeceklerim var .”
  Tosun Bey Ömer Efendinin evinde ağırlandı. Tosun bey Yunanlılara karşı çetesiyle birlikte dağlarda dolaşıyor , Yunanlıları yurttan atmak için çareler arıyordu. Herkes ondan korkuyordu. Diğer ağalarda Yunanlılara yardım eden olursa , Tosun Beye haber veriyordu.

  Ömer Efendinin evinde Tosun Bey ve Aliye ayrı yerlerde görmeden yurdunu, kurtarmak için çareler arıyorlardı.Ömer Efendi,Tosun Beye; “Hacı Fettah Aliye’yi yüzü gözü açık diye parçalattıracağı, böylelerinin yok edilmesinin gerektiğini” söylemişti.
  Hacı Fettah ve arkadaşı,Tosun bey hakkında dedikodular çıkarıp,elimizden topraklarımız alınacak diye köylüyü ayaklandırdı,eşlerini Aliye öğretmene ricaya gönderdiler. Aliye öğretmen,bir hışımla Tosun Beye gitti ve duyduklarını söyledi.Günlerdir onu arayan Tosun Bey ,köye bu kadar bağlı bir öğretmeni köylüsünden istedi. “Aliye benim nişanlımdır.Yunanlıları durdurup on beş gün sonra gelip zevcemi alacağım” dedi ve ayrıldı.
  Hacı Fettah Efendi ve Küçük Hüseyin Efendi boş durmadı. “O Kahpeye şeriat burada cezasını verecek”dedi.
  İki yobaz kılık değiştirip,Yunan karargahlarına gittiler. Askeri planları açıklayıp Yunanlılara yardım ettiler. Yunanlılar bir sabah alaca karanlıkta bu yöreye girerler. Hoca onları karşıladı. Yunan komutanı kasaba hakkında bilgi toplamış. Zenginleri tespit etmişti. Amacı önce kasabada emniyeti temin etmek,sonra da kendi için bolca para toplamak.
  Gördüğü güzel öğretmene aşık olan Yunan Komutan Damyanos’tan kendisi ile evlenirse onu Yunanistan’ın en zengin kadını yapacak,Yunan kuvvetlerini Türkiye’den çekeceğini Tosun Beyi kurtaracağını söylemişti.Aliye bunları kabul etmeyince Küçük Durmuş’la başka çareler aramaya ve babasını kurtarmaya çalışır.
  Durmuşun tavsiyesi ile Hacı Fettah Efendiye gittiler.Ricada bulundular.Hoca, kendisini “KAHPE-KAHPE!!” diye uğurladı.
  Son çare Hüseyin Efendiydi. Ona rica için gittiği evinde kendisini arzulayan vahşi bir şehvetle karşılaması Aliye’yi çileden çıkarır geri döner.
  Onu bekleyen küçük Durmuş Aliye’yi incir bahçesine götürür orada Tosun Bey’le karşılaşırlar. Bu arada Ömer Efendi Atina’ya sürülmüş. Tarlalarının bir kısmı Hacı Fettah Efendiye verilmişti.
  Tosun Bey ,Aliye’yi buradaki haberleri iletmesi için bırakmıştı. Küçük Durmuş vasıtasıyla iki nişanlı haberleşiyorlardı. Aliye bir yandan da Türk ordularını karşılarken kullanılacak bayrağı işliyordu. Türk orduları kasabaya girdiler Binbaşı Ali Bey , Tosun Bey’in nişanlısını aradı.Çünkü;Tosun Bey düşman cephaneliği yok ederken vücudunun yarısını kaybetmişti. Ali Bey, Aliye’yi Hüseyin ve Hacı Fettah’a sordu. Bu durumdan çok korkan iki kafadar, “Aliye Hanım kötü oldu ahali onu parçalarken,“VURUN KAHPEYE! VURUN KAHPEYE!!”diye“ hep bir ağızdan bağırdılar” dedi.
  Gülsüm hala ile Durmuş onun parçalanmış vücudunu incir bahçesine gömdüklerini söylediler. Tosun Bey arkadaşı Ali Bey’e yazdığı mektupta Aliye’nin mezarının köyde yaptır. Kasabada iyilik ve fedakarlık abidesi olduğunu,isminin temiz olarak iade edildiğini söylemiş ve şöyle eklemiştir. “Ben menekşe gözleri ile sevdiğim en büyük kahramanı,şehit kızı kalbimde götürüyorum. Dudaklarımda onun sözleri var. Toprağınız toprağım,eviniz evim;burası için,bu diyarın çocukları için bir ana,bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım; vallahi ve billahi!”

  ANAFİKİR: Bir öğretmenin yurdunu kurtarmak için hayatını vermesi
  Kitabın kahramanları ise şunlar:

  KAHRAMANLAR:

  1-İLERİCİLER:

  Aliye Öğretmen
  Yüzbaşı Tosun Bey
  Kahraman Küçük Durmuş
  Kuvayı Milliyeci Ömer Efendi ve Eşi Gülsüm Hala

  2-GERİCİLER:

  Hoca Fettah Efendi
  Hüseyin Efendi
  Yunan Kumandanı Damyanos

 2. #2
  Onursal Üye küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra Baktabul'un Çılgını küppra - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  May 2007
  Bulunduğu Yer
  ÖLüm Sokağı Çıkmazı
  Mesajlar
  7.881
  Blog Yazıları
  83
  Tecrübe Puanı
  107374941

  ;;) Ce: Vurun Kahpeye Kitap Özeti (Halide Edip Adıvar)

  KİTABIN ADI: Vurun Kahpeye
  BASIM TARİHİ: Ocak 2002
  YAYINEVİ: Özgür Yayınları
  SAYFA SAYISI: 185
  YAZARIN ADI : Halide Edib Adıvar


  Sanat Anlayışı: İlk romanlarında bireysel duyguları işleyen ve kadın ruhunun özelliklerini yansıtmaya çalışan Halide Edib, Kurtuluş Savaşı yıllarından sonra toplumsal alana yönelmiş, vatan sevgisini, kurtuluş ülküsünü destanlaştırmıştır. Sinekli Bakkal’la birlikte, belirli tarihsel dönemlerin toplumsal özelliklerini öne alarak, gelenek ve göreneklerin yön verdiği yaşama düzenini konu edinen töre romanları yazmıştır. Konuları bakımından üç kümeye ayrılan romanlarının tümünün ortak özelliği, farklı biçimlerde de olsa, sevgi temasının işlenmesi, ruh çözümlemelerine yer verilmesi, dil ve anlatımın savruk, özensiz olmasıdır.

  Yaşadığı Dönem: 1882-1964 yıllarıdır. Halide Edib Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk’ün karargahında görev yapmıştır. 1950-1954 yıllarında ise milletvekili olmuştur. Yaşadığı dönemin içinde Cumhuriyet’in kuruluşuna ve inkılaplara şait olmuştur.

  Dönemin Esere Etkileri: İşgal altında olan ulusumuzun durumu, esere yansımıştır.

  Diğer Kitapları: Romanları; Seviyye Talib, Raik’in Annesi, Handan,Yeni Turan, Ateşten Gömlek, Kalb Ağrısı, Sinekli Bakkal, Yol Palas Cinayeti, Tatarcık, Sonsuz Panayır, Döner Ayna, Akile Hanım Sokağı, Hayat Parçaları, romanlarından bazılarıdır. Yazarın bir çok öykü, anı ve inceleme eserleride vardır.

  OLAY: Hikaye Aliye’nin kasabaya gelmesi ile başlar. Aliye kasabaya bayan öğretmen olarak gider. İlk günlerinde utangaç ve çekingendir. Kasaba halkı Aliye’nin modern görünüşünden rahatsız olur ve onu aralarına almazlar, ama Aliye’nin çocuklara yardım etmek amacıyla geldiğini öğrenince düşmanca tutumları değişir.Zamanla Aliye’de onlara alışmış ve çekingenliğinden kurtulmuştur. Bir süre sonra Aliye, Kantarcılardan Tosun Bey ile nişanlanır fakat mutlulukları çok uzun sürmez.
  Aliye’ye aşık olan Uzun Hüseyin Efendi, Tosun Bey’in görevli olarak kasaba dışında olmasından yararlanarak düşmanı kasabaya yönlendirir. Kumandan Damyanos Aliye’yi görür görmez aşık olur, onula evlenmesini ister. Aliye bu duruma şiddetle karşı çıkınca babasını öldürmekle tehdit eder. Aliye çaresiz kalmıştır evinde hapis hayatı yaşıyordur. Damyanosun adamları evin etrafını çevirmiştir. Tosun Bey gizlice kasabaya gelir ve Aliye ile buluşur. Durmuş adlı genç ve cesur kasabalı onlara yardım etmektedir. Tosun Bey’in kasabayı düşmanlardan kurtarmak için bir planı vardır ama onlara gözükmeden kasabadan çıkması lazımdır. Aliye, Tosun Bey’e yardım edeceğini söyler ve Damyanos’un yanına gider. Damyanos’a onunla evleneceğini ama ilk önce evinin etrafındaki askerleri çekmesini ve işbirlikçi Uzun Hüseyin’in hapse atılmasını istediğini söyler.
  Aliye’nin yardımı ile kasabadan çıkmayı başaran Tosun Bey adamlarını toplar ve kasabayı düşmanlardan kurtarır. Aliye’nin düşmanla birlik olduğunu zanneden kasaba halkı Aliye’yi taşlayarak zalimce öldürür. Çatışma sırasında vücudunun yarısını kaybeden Tosun Bey altı ay sonra kasabaya döner. Aliye’ye yapılanları öğrenince Durmuş’a Aliye’nin mezarını ve Aliye’nin son sözlerini sorar. Ali Bey’e yazdığı mektupta Aliye’nin kahramanca davranışına ve son sözlerine yer verir.
  “Toprağınız toprağım, eviniz evim; burası için,bu diyarın çocukları için bir ana, bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım; vallahi ve billahi! ”

  YER: Eser Anadoludaki bir taşra kasabasında geçer.
  Tasvirler: Bu kasaba çok gideni geleni olmayan, tozu altın bir bulut gibi gözüken, asmalarla çevrili evlerin olduğu, güzel bir kasabadır. Geceleri altın gibi parlayan ayın altında, evlerin kırmızı damları ve bacalarının gölgeleri bir resim gibidir.
  Kasabanın mektebi ise pis ve karanlık toprak avlusu ile kokusuna mani olunamayan kırık kapılı helası olan küçük bir yapıdan ibarettir.
  Aliye’nin yaşadığı ev, bahçesinde tahta çardağı bulunan altın salkımlarla çevrili, sevimli bir evdir. Evin beyaz patiska perdeleri ise eve daha aydınlık bir görüntü vermiştir.

  Yerin Olaylar ve Kahramanlarla İlişkisi: Eserin geçtiği dönemde kasaba insanları daha ilkel ve dar görüşlüydüler, bu sebepten dolayı Aliye’nin suçsuz olabileceğini düşünmediler. Kasabanın geri kalmışlığı Aliye’yi daha cesur ve güçlü kılmıştır.


  ZAMAN: Olaylar Kurtuluş Savaşı döneminde geçiyor.

  Zamanın Özellikleri: Ülkemiz düşman işgali altındadır. Osmanlı İmparatorlugu çökmüş, Kuvayı Milliye güçleri ulusu kurtarma çabasındadır.

  Zamanın Olay ve Kahramanlarla İlişkisi: Eserin olduğu dönem ülkemizin düşman işgali altında olduğu, halkın korku içinde yaşadığı bir dönemdi. Olayın geçtiği kasaba Yunan askerlerinin işgali altındaydı. Aliye büyük bir şehir olan İstanbuldan, Anadolu’nun küçük bir kasabasına öğretmen olarak gider ve kasabadaki cahil ve dar görüşlü halkı eğitmeye çalışır.


  KAHRAMANLAR:

  Aliye:
  • Fiziksel Yapısı; Pembe, ince yüzlü, kocaman menekşe gibi siyah uzun kirpikli gözleri, küçük bir çocuğunkini andıran burun, yüzünün inceliğine zıt büyük güzel bir ağzı, yumuşak ve kıvırcık siyah saçlarıyla göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahipti.
  • Ruhsal Yapısı; Yurdu uğruna canını verebilecek kadar cesur,iyi kalpli, düşünceli, sevecen ve yardım sever bir kişiliğe sahiptir.
  • Sosyal Durumu; Mesleğini çok seven bir bayan öğretmen, sevdiği gençle nişanlı. İstanbul’dan kasabaya gelince kendisini evlat edinen aile ile yaşıyor.
  • Baskın Yönleri; Her zaman başkalarının iyiliğini düşünen, yardımsever, eğitime önem veren, cesur bir genç kız.

  Tosun Bey: Aliye’nin nişanlısı, ülkesi için kahramanca savaşan bir asker.

  Ömer Bey: Aliye’yi evlat edinen iyi kalpli bir kasabalı.

  Gülsüm hala: Ömer Bey’in karısı. İyi kalpli ve yardımsever.

  Uzun Hüseyin Efendi: Aliye’yi seven, vatan haini bir kasabalı.

  Hacı Fettah Efendi: Uzun Hüseyin’in arkadaşı, kötü kalpli bir kasabalı.

  Durmuş: Mert ve cesur bir genç.

  Damyanos: Aliye’yi seven Yunan kumandanı.

  KİTABIN:

  Türü: Roman

  Konusu: Eğitimsiz insanların, vatanlarına ve masum insanlara verebilecekleri zarar.

  Dili: Eski Türkçe kelimelere sıkça yer verilmiştir.

  Anlatım: Tasvirlere sıkça yer verilmiş, ağır bir anlatımla yazılmıştır.


  ELEŞTİRİ: Yetmişi aşkın yıl sonra bile yine gündemde olan toplumumuzdaki eğitim eksikliğini vurgulaması ile hala çok güncel bir konu. Bazı cümlelerin uzun ve karışık olmasına rağmen kitabı okurken çok zevk aldım. Hikaye akıcı ve ilgi çekiciydi, coşku dolu bir romandı.

  BEĞENİLEN CÜMLELER:

  • “Toprağınız toprağım, eviniz evim; burası için, bu diyarın çocukları için bir ana, bir ışık olacağım ve hiçbir şeyden korkmayacağım; vallahi ve billahi! ”

  alıntı

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Ateşten Gömlek.Halide Edip Adıvar.
  By BuSrA_96 in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-25-2011, 20:20
 2. Ateşten Gömlek - Halide Edip Adıver - Ateşten Gömlek Kitap Özeti
  By şeker_sarı in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-01-2009, 01:32
 3. Handan-Halide Edip Adıvar, Handan Roman Özeti
  By küppra in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-24-2009, 23:14
 4. Türk'ün Ateşle İmtihanı, Kitap Özetleri, halide edip adıvar
  By Misafir in forum Kitap Özetleri ve dergi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-20-2007, 18:35
 5. Halide Edip Adıvar
  By Safak in forum İngilizce
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-04-2007, 19:45

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375