+ Konu Cevapla
1 den 3´e kadar. Toplam 3 Sayfa bulundu

Aziz Nesin - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitap Özeti ...

 Edebi Yazilar Katagorisinde ve  Kitap Özetleri ve dergi Forumunda Bulunan  Aziz Nesin - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitap Özeti ... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  24.796
  Blog Yazıları
  263
  Tecrübe Puanı
  107376071

  Tanımlı Aziz Nesin - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitap Özeti ...

  1- bir aziz nesin eseri. nüfus kağıdı olmayan yaşar adlı elemanın başından geçenleri anlatır diyebiliriz bu eser için...


  2- aziz nesin'in güncelliğini hala kimi bölgelerimizde kaybetmeyen gerçekleri yansıttığı eseridir. genel olarak hoş bir kitap olsa da yalar yalamaz'ın durumunun absürdlüğünü öne çıkarmak için ardı ardına başına gelen talihsiz olaylar okuyucuyu yer yer bunaltabilir.  yaşar yaşamaz, fizyolojik anlamda sağlıklı bir şekilde, bedenen var olan ancak devlet kayıtlarında daha doğmadan ölmüş gösterilen bir kader mahkumudur. bu gerçeği ilk defa on iki yaşlarında devlet okuluna kayıt yapması için gerekli olan nüfus kağıdını çıkartmak için nüfus müdürlüğüne gittiğinde öğrenir. nüfus kayıtlarına göre yaşar, birinci dünya savaşı’nda askere alınmış ve 1915’te çanakkale savaşı’nda şehit düşmüştür. oysa ki yaşar yaşamaz’ın anne ve babası 1911 de evlenmiştir. ilginçlikler bununla da sınırlı değildir. kayıtlara göre yaşar 1896 yılında doğmuştur, yani babasından bir yıl önce. yaşar yaşamaz ve babası her ne kadar uğraşsalar da nüfus müdürlüğündeki memur defterde yanlış olmayacağını söyleyerek yaşar’ın nüfus kağıdı almasının mümkün olmayacağını söyler.

  nüfus kağıdı olmayınca da doğal olarak devlet okuluna da yazılamaz ve mahallesindeki eski yazı okuluna bir süre daha devam eder. devam etmesine eder ama bu sırada aklı hep beşik kertmesi anşe’dedir. o devlet okulundayken ondan ayrı kalmayı bir türlü kendisine yediremese de yapabileceği bir şey yoktur. yaşar yaşamaz bir süre daha eski yazılar okuluna devam ettikten sonra okulu bırakır ve babasına yardıma başlar. böylece yıllar geçer yaşar yaşamaz’ın askerlik çağı da gelir. lakin yaşar’ı askere çağıran yoktur. bir yandan anşe’nin evlenme baskıları, bir yandan da askere gidememenin verdiği psikolojik baskı yaşar’ın üzerindeyken yaşar, anşe ile evlenmeye karar verir. nasıl olsa onu askere çağıran yoktur. bunun üzerine başlık parası masasına oturulur, her şey ayarlanır. tam başlık parası ayarlandıktan, iki taraf da sevinç içinde kutlamaya başlayacakken jandarmalar gelir ve kayıtlarında şehit olarak gösterdiği yaşar yaşamaz’ı askere alır. okula yazdırılırken onun ölü olduğunu söyleyen devlet, askere alınırken yaşadığını iddia etmektedir ama yaşar buna karşı çıkmaz. çünkü askerlik sonunda alacağı tezkerenin onun yaşadığına dair bir belge olacağına inanmaktadır.

  ne yazık ki beklentilerine kavuşamadan başka bir gerçekle yüzleşecektir. terhis olması için askeri şubeye başvurulduğunda yaşar yaşamaz’ın 1935 yılında dersim’de şehir düştüğü öğrenilir. yaşar tezkere beklerken mühürlü bir belgeyle askerliğini bitirir ve köyüne döner. ancak aksilikler yaşar yaşamaz’ın peşini bırakmayacaktır. köye geldiğinde uzun süredir haber alamadığı babasının öldüğünü öğrenir. terhis olurken onu ölmüş sayan devlet, yaşar’ın babasından kalan borçların ödenmesine gelince yaşar’ı yaşar kabul eder. yaşar buna yine itiraz etmez. çünkü eğer borçları öderse mirasa da kavuşabilecektir. böylece hem babasının borçlarını –borç alarak da olsa- ödemiş olacak, hem de mirasla aldığı borçları kapatabileceği gibi köyde düzgün bir yaşama kavuşup anşe’yle de evlenebileceğini düşler yaşar.

  yaşar yaşamaz bu, talihi rast gider mi? babasının borçlarını borçlarla kapatır, ancak bir hesap hatası yapmıştır: beklediği miras miktarı, alacağından kat be kat üstündedir. üstelik o küçük miktarı almak için bile iki yıl koşturmuşken borçlarda onu yaşar sayan devlet, mirası alırken yaşamadığını iddia eder ve yaşar bir kez daha hezimete uğrar. kuru bir hezimet olsa iyi, bu uğurda öyle çetrefilli yollara girmiştir ki yolun sonu akıl hastanesine çıkar. yaşarken yaşamadığını iddia eden, iki kere şehit düştüğünü söyleyen yaşar yaşamaz’ı en başta deli sana hekimler zaman geçtikçe onun akıllılığına inanmaktadır. inanmaktadır ama ellerinden bir şey de gelmez. çünkü taburcu edilmesi için nüfus kağıdı gerekmektedir. en sonunda yaşar tek çıkış yolu olan kaçışa başvurur ve akıl hastanesinden kaçar. kaçtıktan sonra da aklında aynı şey vardır, babasından kalan mirası almak. hastaneden kaçtıktan sonra tam üç yıl çabalar ancak sonuç değişmez.

  yaşar artık ne mirası ne de nüfus cüzdanını umursamaktadır. yalnızca bir iş bulmayı ve anşe’yle nikahlanıp mutlu mesut yaşamayı istemektedir. babasının bir arkadaşının önerisiyle yaşar, fazlasıyla sözü geçen bir tanıdığı olan satı bey’den yardım istemeye karar verir. satı bey diye bilinen kişi, yaşar yaşamaz’ın babasının yardımıyla büyümüş olan satılmış adlı bir kimsedir. siyasi dünyada hızla yükselmiş ve bu değişime uysun diye de adını satı bey olarak değiştirmiştir. üstelik inkar ettiği bir tek eski adı değil, eski yaşamındaki insanlardır da. yaşar yaşamaz, satı bey’in ofisine gider ve onunla konuşur. en başta kendisini tanımamazlıktan gelen satı bey’e, satılmış olduğu günleri başkalarının yanında anımsatınca yaşar, onu tanıdığına dair tepkiler verir ve ona pek çok yerde geçecek bir kart verir.

  yaşar yaşamaz bu karta güvenerek istanbul’a gider ve orada aylarca süren bir iş arama macerasına atılır. isteği bir müzede hademede çalışmaktır. bunun için bir müzeye giden yaşar aylarca müdürü görebilmek için çalışır çabalar. en sonunda müdürü görebilmiştir ama aradan geçen zamanla aşınan kartta ilk gün “hamili kart yaşar bey’e lüzumlu suhuletin gösterilmesi ricasıyla.” yazarken artık, “kart yaşar’a gösterilmesi.” yazısı okunmaktadır. böylece iş hayalleri suya düşen yaşar bedavaya müze gezmiş olur.

  anşe’nin ayrılığına daha fazla dayanamayan yaşar, istanbul’da zengin bir hanımefendinin yanında hizmetçi olarak ona iş bulur. anşe’yi istanbul’a getirir. arada bir onu çalıştığı köşkte ziyaret eder. bu arada da kendisi iş aramaktadır; ancak nüfus kağıdı olmadan iş bulabilmesi fazlasıyla zordur.

  bir gün otelin alt katındaki kahvede otururken bir adamla konuşmaya başlar ve durumunu ona anlatır. adam işinin ehli bir manav olduğunu, eğer biraz sermaye katarsa birlikte iş yapabileceklerini, bu iş için yaşar’ın nüfus kağıdına ihtiyaç olmayacağını, onun sadece kasada oturacağını ve kendisinin de paraya dokunmayacağını söyler. iş yaşar yaşamaz’ın aklına yatar ve anşe’den aldığı sermayeyle dükkanı açıp işe başlarlar. her şey yolundayken bir sabah yaşar dükkanın kepenklerini açar ve dükkanın boş olduğunu görür ve dolandırıldığını anlar. hakkını aramak için mahkemeye başvursa da her şey nüfus kağıdı olan ortağının üstüne olduğundan hiçbir şey elde edemez.

  yaşar yaşamaz anşe’yi köşkte ziyaret etmeye devam etmektedir. bir gece, köşkün bahçesindeki fundalıklarda birlikte olurlar. zaman geçmekte ve yaşar’ın hayatı iyice kötüye gitmektedir. o da bunun üzerine intihar etmeye karar verir ama fare zehriyle kendini zehirlemeyi de denese, hava gazıyla kendini öldürmeye de çalışsa, bıçağa da başvursa, kendini asmaya da çalışsa yine de başarılı olamaz. ne ölebilmektedir ne de yaşayabilmekte. yapacağı hiçbir şey olmadığından kendini hayatın akışına bırakır. bir arkadaşından borç alır ve gün boyunca birbirinden alakasız bir sürü şey yer. sonunda gıda zehirlenmesinden hastaneye kaldırılır.

  yaşar yaşamaz hastaneden çıktıktan sonra köşke anşe’yi ziyarete gider ve öğrenir ki anşe hamiledir. köşkte hanımefendinin bir adam aradığını öğrenen yaşar orada çalışmaya başlar. günlerden bir gün yaşar yaşamaz’ın başına gelen evin hanımın da başına gelir. kayıtlarda erkek olarak gözüktüğü ve asker kaçağı olduğu gerekçesiyle hakkında işlem başlatılır. tanıdıklarının ve nüfuzunun sayesinde olayları halledince hanımefendi yaşar ümitlenir ve ondan yardım ister kendi işi için. ancak hanımefendi böylece yaşar’ın nüfus kağıtsız olduğunu öğrenir ve onu evden kovar.

  yaşar yaşamaz anşe’nin hamileliği ilerledikçe kendileri için ev aranmaya başlar ama nüfus kağıtsız bu da mümkün değildir. en sonunda bir adamın yanında kalmaya başlar. bu adam da bir kayıtzededir. kayıtlardaki yanlışlığa göre fazladan üç çocuğu varmış gibi gözükür. bu sebeple mahkemelik olmuştur karısıyla ve bir gün mahkeme salonunda kalp krizi geçirerek ölür. adamın eşi sonrasında yaşar yaşamaz’ı evden çıkartır.

  yaşar yine birkaç işte çalışmaya çabalasa da zar zor bulabildiklerinde de dikiş tutturamaz. ayrıca öğrenir ki anşe de işten kovulmuştur. sebebiyse gittikçe belirginleşen karnıdır. yaşar artık yapabileceği hiçbir şeyin kalmadığını düşünürken yeni tanıştığı bir adamın önerisi aklına yatar ve uygulamaya karar verir. buna göre kendisini bayan sürücülü fazlasıyla pahalı bir arabanın önüne atacak ve daha sonra tazminat isteyecektir. hiçbir zaman yüzüne gülmeyen talih bunda da yaşar’ı yanıltmaz. pahalı bir arabanın önüne kendisini atayım derken bir dolmuşun altına atar ve kendini ayarlayamayarak hastanelik olur. uzun bir süre komada kalır ve çıktıktan sonra öğrenir ki anşe doğurmuştur.

  önceden onları kabul etmeyen anşe’nin babası artık onların köye dönmelerini, yaşar’ın kendi tarlalarını işleterek geçimlerini sağlayabileceklerini söyler. bunun üzerine anşe ve yaşar, oğulları hayati’yle köye döner. her şey güzel giderken yeni bir sorun hayati’nin nüfus cüzdanının çıkartılması sırasında patlak verir. yaşar yaşamaz’ın yaşamadığını iddia eden nüfus memuru karşısında yaşar’ın artık sabredecek gücü kalmaz ve devlete kadar herkese sövmeye başlar. bunun sonucundaysa hapse düşer.

  hapiste hayatını başından geçenleri anlatarak geçirir. bir süre sonra hapishanede gizli gizli işadamlığına başlar. yavaş yavaş o eski saf yaşar, iş bilir bir insana dönüşür. hapisten çıkacağı gün geldiğinde hapistekilerin ağızlarından düşürmedikleri kara kaplı nizami beylerden olmuştur. dürüstlüğü ve saflığıyla yerden yere vurulan yaşar yaşamaz, hayatta ayakta kalabilmenin yolunu öğrenmiş bir şekilde eşi ve oğlunun yanına döner.  3- kitap bitirildiğinde insan elindeki nüfus cüzdanına değer vermeye başlar.. 'vay beh,bir nüfus cüzdanı yoksunluğu bir insanın başına bu kadar mı bela açar?' derken bulunulur..

 2. #2
  yabanci =$îñ+â((â= Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  7
  Tecrübe Puanı
  217

  Tanımlı Ce: Aziz Nesin - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitap Özeti ...

  teşekkürler

 3. #3
  Onursal Üye uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  4.393
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107374706

  Tanımlı Aziz Nesin - Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz Kitap Özeti

  Cezaevi imamı artık suçlularla uğraşmaktan bıkmıştır. Onların ıslah olabileceğine olan inancını tamamen yitirmiştir. Yalnız cezaevinden çok yakında çıkacak olan Yaşar ile yakın dost olmuştur. Yaşar kendini dine vermiş, sürekli camiyi te mizleyen biridir. Koğuştaki herkes Yaşar Yaşamaz’ın aniden dine sarılışına, imamın yanından ayrılmayışına şaşırmaktadır. Bu arada Yaşar’ın iyi para kazanması kuşkulan artırır. Netice de bir gün her şey ortaya çıkar. Meğer, Yaşar yeni hapisten çıkmış ortağı ile imamı eroin işinde kullanmaktadır. Yaşar’ın ortağı gündüzleri imamın oturduğu kahvehanede imamın cüppesinin içine eroin koymakta, Yaşar da camide herkes sec dede iken eroini imamın cüppesinin içinden almaktadır. Böy lelikle saf bilinen Yaşar, tarihte görülmemiş bir ustalıkla uyuş turucu ticareti yapmaktadır. İmam bunu anlayınca Yaşar’ı bir daha camiye sokmaz.
  Yaşar, bu olaydan çok önce hapse girmiştir. Birinci ko ğuşta boşalan yere getirilmiştir. Koğuşa geldiği ilk gün herkes onun deli olduğunu düşünmüştür. Yaşar, sürekli olarak olma dığını, yaşamadığını söylemektedir. Koğuştakilere yaşamını anlatmaya başlar. Yaşar, daha on iki yaşında iken yaşamadı ğını anlamıştır. Babası onu hükümet okuluna yazdırmaya gö türmüştür. Fakat nüfus cüzdanı olmadığı için yazılmamıştır. Babası ile nüfus memurluğuna gittiklerinde daha komik bir durum onları beklemektedir. Memur, kütüklerde babasının bir çocuğu olduğunun yazdığını tespit eder. Fakat çocuk Ça nakkale Savaşında şehit düşmüş olarak kayıtlıdır. Ne yapsa lar da devlet yanlış yapmaz denildiği için dertlerini anlata mazlar. Kütüklere göre, Yaşar’in annesi, babası ile 7 yaşında iken evlenmiş, bir de onunla evlenmeden önce bir başkasıy la da evlenmiştir, güya Yaşar bu evliliğin mahsulüdür. Bun dan sonra Yaşar’a asla nüfus kâğıdı alınamaz. Yaşar’ın ken dinden önce dört kardeşi ölmüştür. Ailesi yaşasın diye adını Yaşar koymuştur. Fakat kayıtlarda şehit yazıldığı için devlet onun yaşadığına asla inanmamıştır. Yaşar büyüdükten sonra Anşe isimli bir kızla nişanlanır. Tam evlenecekleri zaman as ker kaçağı diye götürülür. Yaşar’ın babası durumu anlatır. Devlet belki böylelikle Yaşar’ın yaşadığına inanır diye Yaşar’ı askere gönderirler.
  Yaşar, cezaevine gireli 3 gün olmuştur. Koğuştaki herkes onun tatlı diliyle anlattığı hayat hikâyesini dinlemekten çok mutludur. Yaşar bir de saz çalıp yanık türküler söylemektedir. Yaşar, askerlik hayatını anlatmaya başlar. Bütün arkadaşları terhis olduğu hâlde kendisi terhis olamamaktadır. Nüfus kâ ğıdı gelmediği için günler geçer, terhis olamaz. En sonunda insaflı bir komutan onu gönderir. Köyüne döndüğünde ba basının öldüğünü öğrenir. Miras işleri için çok uğraşır, bir süre bürokrasi yüzünden sinir krizi geçirir. Tımarhaneye atılır. Has tanede bir yıl yatmak zorunda kalır. Çünkü nüfus cüzdanı yoktur! En sonunda hastaneden kaçar da kurtulur. Fakat ko caman şehirde babasının mirasını da alamadığından parasız kalıverir. Nüfus cüzdanı olmadığı için işe de girememektedir.
  Yaşar, koğuşta artık anlatıcılık yaparak hayatını kazan maktadır. İnsanlar onun hayat hikâyesini büyük bir zevkle dinlemektedirler. Bu yüzden ona para vermektedirler.
  Yaşar, hayat hikâyesini kaldığı yerden anlatmaya başlar. Satı Bey adında bir baba dostu ile tanışmıştır. Satı Bey’in ger çek ismi Satılmış’tır. Fakat o kendini İstanbullu gibi tanıttığı için ismini değiştirmiş, yalancı bir politikacıdır. Yaşar, ona derdini anlatır ve işinin olmadığını söyler. Satı Bey, ona bir kart yazar. Kartı gösterdiği her iş yeri onun referansı ile Ya şar’ı işe alacaktır. Yaşar, nişanlısı Anşe’ye hayal ettiği gibi mü zede hademe olup onu da yanına alacağına dair söz vererek yola çıkar. İstanbul’da bir hemşehrisini bulur. Hemşehrisi eşi nin parasıyla geçinen sahtekârın biridir. Çıkarı için Yaşar’a yardım eder. Yaşar, hademe olmak için müzeye her gün gi der. Fakat müdürle bir türlü konuşamaz. Bu arada Satı Bey’in de politikadaki üstünlüğü sona ermek üzeredir. Bir an önce i-şe girmezse elindeki kâğıt hiçbir şeye yaramayacaktır. En so nunda müdüre ulaşır. Müdür, Satı Bey ismini duyar duymaz büyük bir ihtimam gösterir. Ama işe almaz. Yaşar’ın dertleri bitmez. Eve döner dönmez nişanlısından bir mektup alır. Ya nına almazsa onu başka biri ile evlendireceklerdir. Yaşar iş de bulamamıştır. Nişanlısı Anşe’yi bir köşke hizmetçi olarak ve rir. Kendisi de iş arayacaktır. \
  Yaşar, nişanlısından aldığı parayla bir adamla ortak olup manav açar. Sözleşmede her ikisinin de adı yazmaktadır. Ma nav çok iyi çalışmaktadır. Bir sürü para kazanırlar. Fakat or tağı bir süre sonra bütün malzemeleri ve paraları alarak ka çar. Yaşar’ın yine nikâh yapmak için yaptığı bütün çabalar boşa girmiştir. Yaşar, ortağını mahkemeye de verse kimliği ol madığı için mahkeme onun sahtekâr olduğuna inanır, bir de vergi ödemek zorunda kalır. Yaşar, bundan sonra resmî bir dairede odacı olmak için uğraşır. Fakat daireye girer girmez şapkasını kaybeder ve şapkasını kayıp bürosundan bürokra siye takıldığı ve nüfus cüzdanı olmadığı için alamaz. Yaşar, İs tanbul’da birkaç işe girer, hiçbiri sürekli olmaz. Bir de Anşe hamiledir. En sonunda Anşe’nin çalıştığı konakta bekçi olur.
  Çok iyi para kazanmaktadır. Fakat ev sahibi onun nüfus kâğıdının olmadığını anlayınca işten kovar.
  Koğuşta başından geçenleri anlattıkça arkadaşları hapis ten çıkınca Karakaplı Nizami Bey’e giderse her sorunu çöze ceğini söylerler. Yaşar, burada para kazanmanın yolunu da bulur ve epey para toplar. Hapis, ona tam bir hayat üniversi tesi olur. Her türlü entrika ve üçkâğıtla para kazanmanın yo lunu öğrenir. Artık hapisten çıkacağı gün gelmiştir. Hapse gir diği ilk gün kirli ve kötü giyimli olan Yaşar manken gibi ve altın yüzüklerle hapisten ayrılır. Onun artık piyasadaki Kara kaplı Nizami Beylere ihtiyacı yoktur. Çünkü kendisi Karakaplı Nizami Beylerden biri olmuştur.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz (Oyun)
  By GönüL in forum Tiyatro Oyunları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-25-2008, 17:14
 2. Aziz Nesin kimdir Aziz Nesin hayatı Aziz Nesin hakkında
  By küppra in forum Edebiyatçılar Şairler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-26-2008, 15:01
 3. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10-19-2007, 15:09
 4. Yılmaz ne yaşar ne yaşamaz
  By hayalet_0312 in forum Dünyadan Haberler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-29-2007, 07:04
 5. yaşar - Yaşar Şarkıları - Yaşar Şarkı Sözleri
  By camdan kalp in forum Sarki Sözleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06-11-2007, 23:16

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375