+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
Like Tree1Likes

Felaket Hamdi

 ANIMASYON ve VIDEO DÜNYASI Katagorisinde ve  Komik Flashlar Forumunda Bulunan  Felaket Hamdi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  yabanci canbaba Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  2
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Felaket Hamdi

  FELAKET HAMDİ


  Kim ne zamana kadar para yardımı yapardı. Komşularından ne zamana kadar kimler yemek getirirdi.
  Hadi üstünü başını çoğu insanlar acıyıp, kendi evlerinden giymedikleri giysilerinden veriyorlardı. Giysi işi bol bol yetip de artıyordu bile.
  Hele bir defasında belki de üç çuval eski birikmişti evinde. ‘Ne yapayım bunları kime vereyim’ derken deprem olmuştu da, deprem felaketine uğrayanlar için televizyon-dan adresini aldığı bir dernek vasıtasıyla, deprem bölgesine göndermişti.
  Kahveye her gittiğinde, kim çay ısmarlardı. Bazı günler kafası kıyak değilse şayet, bir sığıntı gibi hissederdi kendini. Çalışıp da para kazanamamanın verdiği ezikliği mimikle-rinde nasıl yok etmeğe çalışırsa çalışsın; çoğu kez bunda muvaffak olamaz, gülünç durumlara düşerdi. Kimseye zararı yoktu.
  Hamdi küçükken, bir menenjit mi geçirmiş ne; birazcık uçukluğu olmasa, kimse ona takılmaz, aşağılamaz; onun saflığından istifade etmezlerdi. ‘Gariban’ diye çoğu kişiler korusalar da çokları da bedavaya iş gördürürlerdi. Bir çay parasına onu tanıyanların ‘ayakçısı’ olmuştu.
  Akşamları yatacak doğru dürüst bir mekanı da yoktu. Apartman yapmak için kısmen yıkılmış kapısı, penceresi olmayan harabe bir gecekondunun odalarından biri-nin içersine serdiği karton kutuda, gecelerini geçiriyordu. Ona göre park ve bahçelerde, tahta banklar üzerlerinde, istasyon ve terminallerde yatanlarda insandı. Onları gör-dükçe kendi yerinin iyi olduğunu düşünüp:
  " -Ya Rabb'im buna da şükür, beterin beteri varmış demek ki" derdi.
  Felaket Hamdi haber dinlemeyi çok severdi. Esasında çok iyi bir haber kolikti. Yanından eksik etmediği Nuh Nebi-den kalma ancak birkaç istasyonu alabilen bir radyosu vardı. Nerede olursa olsun sık sık saati sorar, haberler gelmişse radyosunu kulağının dibine kadar getirir, öyle dinlerdi haberleri.
  Kahvede televizyondan haber dinlerken herkes Hamdi'den yorum alır. Onun oturup kalkmalarına, küfürlerine el, kol hareketlerine bayılırlardı. Çoğu kez anlattıkları da doğru çıkardı. Zannetmeyin ki boş birisi. Çoğu kez kendisiyle dal-ga geçenleri utandırırdı.
  Öyle sorular sorardı ki Hamdi, bazıları apışıp kalırdı; sorduğu sorular karşısında. Lüks otellerde eğlenenlere hiç aldırış etmez, deniz kenarlarındaki insanların gırgırları şamataları, aşkları Hamdi'yi hiç ilgilendirmez. Hele karnı aç-ken, cebinde beş kuruş parası yokken, düğünlerde; sav-rulan paraları görmek bile Hamdi'yi ilgilendirmezdi. ‘Kendileri kazanıyor, kendileri harcıyorlar’ derdi.
  Önemli olan onların yaşayışını maliye denetliyor mu? Vergisini veren herkes istediği gibi eğlenebilirdi.
  Bir kaza haberi oldu mu içi giderdi Hamdi'nin. Bir ambulans gelip yaralıyı mı taşıyor:
  " -Şuna bak arkadaş ohh! Mis gibi yatak be, o sedyede olacaan şimdi" Kafası gözü sarılı insanları görüp:
  " -Ohh be! Benim bi kafamı gözümü yaracaklar, hele benimle öyle bi ilgilenecekler arkadaş, beni öyle bi sedyeye koymak için çaba sarf edecekler, bundan daha güzel mutlu-luk mu olur be?” derdi.
  Felaket Hamdi'nin hastalandığında kimsecikler semtine uğramazdı. ‘Kendi kendine iyi olur’ kimse, Hamdi'nin ne zaman hastalanıp ne zaman iyi olduğunun farkına varmazdı.
  Bir sıcak yuvanın, bir şefkatli elin, bir okşayışın hasretini taşıyordu yüreğinde. Hastanın hastanede, suçlunun hapishane de yatmasına imrenirdi. Zengin olsa, parası olsa, istediği gibi yaşardı ama bu durumda parasız sıcak bir lokmada ancak böyle temin edilirdi.
  ‘Onyedi Ağustos Depremi’ imdadına yetişmişti. Üzerin-de yarım yamalak çatısı olan duvarları yıkık, kapısı ve pen-cereleri olmayan barınak için sahiplendiği gecekondudaki karton kutusunun içinde mışıl mışıl uyurken, gecenin saat üçünü biraz geçe bir gürültüyle uyanmış, gecekondusunun sağlam kalan kısımları da tamamen göçmüş-tü.
  Gecenin bir yarısında her taraftan feryat figan ses-leri geliyordu. 'Oğlum' 'kızım' diyenleri mi, 'anam' 'babam' diyenleri mi ararsın. Her tarafta bir panik, bir koşuşturmaca vardı. Çevresindeki çoğu binalar kendi gecekondusuna dönmüştü.
  Hamdi birkaç gündür açtı. Bir suyla, ısmarladıkları bir bardak çay karın doyurmuyordu. Vicdanı dayanamadı feryatlara. Gene de gücünün yettiği kadar yardım etmeliydi. Başı dönüyordu. Kendi içindeki depremi bir atlatabilse. Kendi iç dünyasının yıkık duvarlarından bir kurtulabilse, açlığın kansızlığa, kansızlığın halsizliğe, dermansızlığa dönüştüğü iç dünyasından adımlarını atıp, çatısı iyice göç-müş duvarları daha da çok yıkılmış gecekondusundan bir çıkabilse, gerisi kolay olacaktı Hamdi için.
  Bir hayli çevresinden gelen feryatları dinledi. Kalktı sendeleyerek, kendisine en yakın bir apartmanın yıkılmış enkazına kadar zar zor yürüdü. Nihayet kendi mahallesiydi. Dövünen feryat eden Can Beyi ve kenara çıkartılan kanlar içersindeki ezilmiş bir kişinin cesedini görür görmez, olduğu yere bayıldı.
  Hamdi kendisinin de diğer depremzedeler gibi Ambu-lansa konulmasını, hastaneye getirilişini, hiç mi , hiç hatır-lamıyordu. Kendisine geldiğinde hastane koğuşunda terte-miz yataklar içersinde buldu kendini. Bütün yataklar yaralı, hasta doluydu.
  Yeni yeni yaralılar geliyor, bir kısmı ayakta tedavi edilip gönderiliyordu. Etrafta bir koşuşturmaca vardı. Yavaş yavaş gözlerini açmış olanı biteni seyrediyordu. Gözleri Can abisini arıyordu. Yıkık enkazın önünde en son onu görmüştü.
  Tüm mahalleli Hamdi'yi bilirdi. Yataklar üstünde birkaç tanıdık simaya rastladı. Çoğunun başında sahip çıkan kimseleri yoktu. Açık duran odalarının kapısından başlarını uzatıp yakınlarını arayan ve sonra başka odalara bakmak için telaşla oradan ayrılan depremzede yakınları bir curcuna yaratıyordu.
  Hamdi bir hayli olanı biteni izledi yatağından. Sonra içersinde yemek bulunan arabanın girdiğini görünce kapıdan, bayram şekeri almış çocuklar gibi sevindi. Sevincini belli etmeden, sıcak bir tabak çorba, yoğurtlu ıspanak ve makarnayı büyük bir iştahla bitirmişti.
  Açlık sınırının altında kaç kişi yaşıyorsa Hamdi de bun-lardan biriydi. Hamdi git gide düzeldi sağlığı yerine geldi. Ama Ufakken geçirdiği menenjitin verdiği konuşma bozukluğu ve zaman, zaman titremesini; doktorlar deprem şo-kundan sanmışlardı. Hamdi'ye bir sabah doktoru:
  “ -Hamdi iyileştin artık seni taburcu edelim" dedi. Oturduğu yeri sordu:
  " -Bilmiyorum" dedi. Hayatında ilk defa oturduğu şehrin dışına çıkmıştı.
  Hamdi hastalığının verdiği konuşma bozukluğu ile evinin yıkıldığını, kendisinin kimsesi olmadığını ve hastaneye kimin tarafından getirildiğini bile hatırlamıyordu . Yalnızca açlıktan bayıldığı için depremden dolayıymış gibi hastaneye getirilmişti. Doktorlar hem nereden bilebilirler diki Hamdi'nin açlıktan bayıldığını. Kendisiyle gelenlerden kimsecikler kalmamıştı. Doktor:
  “ -Evladım kimsen yok mu senin”? Hamdi:
  “ –Yok! Evim yıkıldı, nerede yatacam ben şimdi” deyip ağlıyordu. Doktor Depremle ilgili olarak gelen ekiplerden birine Hamdi'yi teslim etti. Tutanaklara deprem şokun-dan dolayı ‘konuşma bozukluğu’ ve hafıza kaybından dolayı da bir şey ‘hatırlayamama’ diye yazdılar.
  Kimsesiz Hamdi'ye Güzel bir çadır, kap, kacak, ocak, televizyon gibi bir ailenin ne gibi ihtiyaçları varsa hepsini verdiler. Üstelik ziyaretçileri de vardı Hamdi'nin. Çadırlara 'geçmiş olsuna gelenler halini, hatırını soruyorlardı.
  İlk defa insan yerine konulmanın zevkini tadıyordu. Aradan epey bir zaman geçti; birde prefabrik ev verdiler Hamdi'ye, keyfine diyecek yoktu. Artık felaketlere de
  imrenecek durumu kalmamıştı. Gelen yardımlardan ekmeğini, aşını alıyor, prefabrik evinde; deprem öncesindeki halinden ‘daha iyi şartlarda’ yaşamasına devam ediyordu. Bu ne kadar böyle devam ederdi, Hamdi'nin geleceği ne olurdu, bunu kendiside bilmiyordu ama şimdiki haline de, şükrediyordu.
  Bütün insanların acılarını yüreğinde taşıyan Hamdi, şimdide deprem zedelerin kulu kölesidir. Hamdi ekmek kuyruğundadır, Hamdi tüp kuyruğundadır, Hamdi yardım kuy-ruğundadır. Tüm bunlar kendisi için değildir. Kim Hamdi'ye ne söylerse Hamdi onu yapmaktadır. Artık Hamdi'nin hiçbir felaketten beklentisi yoktur.
  Kendi evinde; radyosundan, televizyonundan haberleri izlemekte, geçmişteki felaket düşünceleri aklına geldikçe birazda içinde bu düşüncelerinin mahcubiyetini yaşamaktadır...

  Lemon likes this.

 2. #2
  Demirbaş Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon Baktabul'un Çılgını Lemon - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jan 2012
  Bulunduğu Yer
  Buzdolanının yumurtalık bölümündeki yarım limon
  Mesajlar
  858
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  85899846

  Tanımlı Ce: Felaket Hamdi

  Sanırım bu bölüm bu paylaşım için doğru bi yer değil

  bu arada yazı süper
  Konu Lemon tarafından (03-12-2012 Saat 20:31 ) de değistirilmistir. 3. #3
  Acemi Üye melissa21 Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Mar 2013
  Mesajlar
  52
  Tecrübe Puanı
  91

  Tanımlı Ce: Felaket Hamdi

  süperr öye

 4. #4
  Acemi Üye emlcvdv Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  54
  Tecrübe Puanı
  102

  Tanımlı Ce: Felaket Hamdi

  çok komikti yaw sesli güldüm..

 5. #5
  Üyeliği durduruldu mehmetyerli Baktabul'un Çılgını mehmetyerli Baktabul'un Çılgını mehmetyerli Baktabul'un Çılgını mehmetyerli Baktabul'un Çılgını mehmetyerli Baktabul'un Çılgını mehmetyerli Baktabul'un Çılgını mehmetyerli Baktabul'un Çılgını mehmetyerli Baktabul'un Çılgını mehmetyerli Baktabul'un Çılgını mehmetyerli Baktabul'un Çılgını mehmetyerli Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2014
  Mesajlar
  110
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Felaket Hamdi

  küçük yazsaydın daha eyiydi ama neyse

+ Konu Cevapla
1 / 2 Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 10-26-2009, 15:03
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-18-2009, 17:17
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-16-2009, 14:13
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-20-2007, 21:04
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-06-2007, 15:50

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375