+ Konu Cevapla
1 / 6 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 28 Sayfa bulundu

Karikatürcülerimiz

 Komik Resimler Katagorisinde ve  Komik Karikatürler Forumunda Bulunan  Karikatürcülerimiz Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  24.796
  Blog Yazıları
  263
  Tecrübe Puanı
  107376067

  Tanımlı Karikatürcülerimiz

  Oğuz Gürel, 1968 yılında izmit’te doğdu. İlk-orta-lise öğrenimini yine aynı yerde tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrenim gördü. Tekstil Anasanat dalından mezun oldu. Karikatüre ilkokul yıllarında başladı. O yıllardan bu yana devam eden bir uğraşı bugün profesyonel anlamda sürdürmekte ve yapmaktadır. Karikatüre ilk başlangıç yıllarında yerel gazete ve dergilerde çizdi. Daha sonra ulusal düzeyde yayın yapan günlük gazetelere geçti. Karikatür Okulu sitesinde genç ve yetenekli amatör çizer adaylarına sanal eğitim vermekte aynı zamanda onların işlerini yayınlamaktadır. Türkiye’nin ilk sanal karikatür eğitim sitesi Karikatür Okulu çok kısa süre önce yayın hayatına başlamasına rağmen yaklaşık 1000’e yakın üyeye sahiptir. Ayrıca dünyanın en önemli editoryal karikatür sitelerinden cagle.com’da da karikatürleri düzenli olarak yayınlanmaktadır. Bunların dışında yayınlanmış bir karikatür albümü ve bugüne kadar açtığı toplam 19 kişisel sergisi var. 1997 yılında Türkiye Karikatürcüler Derneği başkanlığı yaptı ve ayrıca ulusal-uluslararası karikatürle ilgili dernek-vakıflara üye.
  Karikatürist olarak çeşitli yayın organlarında çalıştı. Önceleri çeşitli mizah dergileri ve yerel basın organlarında yer aldıktan sonra, Güneş, Tercüman, Cumhuriyet, Türkiye, Günaydın gibi günlük gazetelerde çizdi. Karikatürlerinin yayınlandığı yayın organlarından bazıları şunlardır; Gırgır, Hıbır, Çarşaf, Fırt, Cumhuriyet, Milliyet, Milliyet Sanat, Güneş ,Tercüman, Avni, Bilim ve Sanat, Yarın, Varlık, Kelaynak, Karikatur Dergisi , Nokta , Go , Witty World , Sıfır , , Hürses , Yugoslavia-Jez, Gösteri Sanat, Ekonomik Trend, Global Gazetesi, Limon, Fesat Mizah Dergisi, Internedya Ekonomi, Milliyet Kirpi Mizah eki, Donkişot Mizah Dergisi, Karikatür Dergisi, Tatak mizah dergisi, Küstah Mizah Dergisi. Bugüne kadar düzenlenmis karikatür yarışmalarından yaklaşık yüze-100 ü aşkın ödülü bulunmaktadır. Avrupa Karikatürcüler Birliği (FECO), Türkiye Karikatürcüler Derneği, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Witty World (Cartoonist Club / USA), Cartoonist and Writers Club/USA, gibi derneklerin üyesi. K
  Kazandığı ödüllerden bazıları şunlardır:
  Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü Milliyet-ikincilik
  Üsküdar Belediyesi Dünya Çevre Günü -mansiyon
  Türkiye Yayıncılar Birliği-birincilik ödülü
  Ankara Çankaya Belediyesi-başarı ödülü
  4.cuorage tayvan world cartoon contest-2 lik ödülü
  3.free cartoons web çin-selected prize ödülü
  la de humor küba cartoon contest-başarı ödülü
  Trabzon Belediyesi -mansiyon ödülü
  Ankara Film Festivali,-mansiyon ödülü
  Antalya Akdeniz Üniversitesi- başarı ödülü
  2003 Nehar Tüblek karikatür yarışması- 3.lük ödülü
  Antalya Rotary Klüp- başarı ödülü
  The second international festival-romanya- nomine prize ödülü
  İran tabriz international carton contest- başarı ödülü
  TSE karikatür yarışması- ikincilik ve başarı ödülü
  Mersin metropol sanat galerisi- başarı ödülü
  Asaf Koçak karikatür yarışması başarı ödülü
  Serdar Çakırer karikatür yarışması-birincilik ödülü
  Gülhane Şenlikleri- başarı ödülü
  Türk Kütüphaneciler Derneği-başarı ödülü
  Burdur Belediyesi Dünya Müzeler Günü-özel ödül
  2004 Nehar Tüblek Karikatür Yarışması-özel ödül
  11.salon mercurso humor grafico-arjantin.1 nci mansiyon
  5.humodeava carton contest-romania-2006 special prize
  2.salao de humor paraguacu-brezilya-2006 2 ncilik ödülü
  2.molla nasreddin azerbeycan 2003-mansiyon.
  Çizgili Günler adıyla yayınlanan albümü Nasreddin Hoca’nın Torunları Dizisi’nden yayınlandı.
  Halen özel bahçeşehir kolejinde karikatür eğitimi vermektedir…


 2. #2
  Onursal Üye zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  24.796
  Blog Yazıları
  263
  Tecrübe Puanı
  107376067

  Tanımlı Cihan Demirci

  Cihan Demirci 1963 İstanbul doğumlu Cihan Demirci, kendi kuşağından pek çok mizahçı gibi Oğuz Aral’ın Gırgır dergisinden yetişti.
  Mesleğe 15 yaşındayken karikatür çizerek adım atan Cihan Demirci’nin ilk karikatürleri Fırt dergisinde yayınlandı.(1978) İlk imzalı mizah yazısı Haziran 1980’de Gırgır dergisinde çıktı. Profesyonel mizah yazarlığına 1981’de Ses dergisinin Atmaca mizah ekinde başladı. Daha sonra 1982-1986 yılları arasında Güldürü Üretim Merkezi’nde (GÜM) Türk Mizahının en önemli ustalarıyla birlikte çalışma fırsatı bulan Cihan Demirci bu dönemde Güneş, Hürriyet, Milliyet, Gümgüm gazetelerine hem yazdı hem de çizdi ve çeşitli televizyon programlarında metin yazarlığı yaptı.
  ını 1997-2002 arasında Milliyet’te Melih Aşık’ın köşesinde sürdürdü.
  1999 yılında Radyo Cumhuriyet’e “Damdaki Mizahçı” adlı bir radyo programı hazırladıktan sonra 2000 yılı başlarında Takvim gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2002-2Sonrasında Gırgır, Fırt dergilerinde yazar ve çizer olarak çalışan Demirci 1988-89 arasında Gazete adlı gazetede köşe yazarlığı yapıp bu gazeteye “Mazete” adında bir mizah eki hazırladı. 2 yıla yakın bir süre Fransa’da Paris’te yaşadı. 1992-93’te Milliyet Yayınlarında Yorgan, EP, Hey dergilerinde çalışan Cihan Demirci, Günaydın gazetesine “Pes” adında bir mizah eki hazırladı. 1996’da bir grup arkadaşıyla Panik adlı mizah dergisini çıkardı. 1995’te Cumhuriyet’te başladığı “Laforizmalar004 yılları arasında 3 yıl boyunca TRT-FM radyosuna 157 bölüm süren mizahi bir radyo programı hazırlayıp sundu. 2002-2003 yıllarında Karikatürcüler Derneği’nin genel sekreterliğini üstlendi. Miço ve Mobidik adlı çocuk dergilerine, Radikal-İki, Milliyet-Kirpi, Birgün-Pazar eklerine, Ünlem, Kum dergilerine yazdı.
  2001-2003 yılları arasında Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde “Mizah Kültürü” adlı dersin öğretmenliğini yaptı. Son 13 yıl içersinde 600’ü aşkın söyleşi, panel, konferans, seminer, workshop, sergi, imza günü gibi pek çok kültürel etkinliğe katılan Demirci, Türkiye’yi kültürel anlamda dolaşmayı sürdürüyor. Halen Cumhuriyet-Kültür sayfasına, İmge-Öyküler, Bizden Haberler, İle gibi dergilere yazıyor.
  Yarattığı kendine özgü mizah tarzıyla dilimize ve argomuza başta “Geyik Muhabbeti” olmak üzere pek çok deyim, terim ve kelime kazandırmış olan Cihan Demirci’nin ilki 1985’te olmak üzere 2006 yılı başına dek yayınlanmış 30 kitabı 300 bine yaklaşan bir satışa ulaştı.
  Bugüne dek 11 kez karikatür sergisi açan Cihan Demirci, Mizah Üretenler Derneği tarafından ilk kez verilen “Mizah Ödülleri”nde “2005 Yılının En İyi Mizah Yazarı” ödülüne layık görüldü. 2006 yılı mizahçının çizerliğinde 28., yazarlığında ise 26. yılı olmaktadır…
 3. #3
  Onursal Üye zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  24.796
  Blog Yazıları
  263
  Tecrübe Puanı
  107376067

  Tanımlı Avni Odabaşı

  Avni Odabaşı, 1957 yılında Diyarbakır'da doğdu. 1977 yılında Endüstri Meslek Lisesini Manisa'da bitirdi. Tabela ressamlığı yaptı. 12 Eylül Askeri darbe sonrası 1982 yılında politik nedenlerden dolayı tutuklandı. Ceşitli cezaevlerinde yattı. Karikatüre cezaevinde başladı. İlk karikatürü 1983 yılında GIRGIR Mizah Dergisinde yayınlandı. İlk kişisel sergisi 1985 yılında İstanbul'da açıldı.Ardından 1986 yılında GIRGIR dergisinin düzenlediği "İçeriden Dışarıya Sevgilerle" adlı karma karikatür sergisinde cezaevi konulu çalışmaları sergilendi. 1986 yılında cezaevinden tahliye olduktan sonra "Dışarıya Merhaba" adlı kişisel sergisini Türkiye'nin 36 il ve ilçelerine taşıdı.
  Karikatürle cezaevi olgusunu gündeme getiren Odabaşı, yurtdışında da sergi açması konusunda çeşitli öneriler aldı. Siyasal nedenlerden dolayı pasaport verilmediği için, bu önerileri gerçekleştiremedi.
  12 yıl sonra pasaport yasağının kalkmasının ardından 1998 yılında Wuppertal Şehir Kütüphanesi'nin resmi davetlisi olarak Almanya'ya gelip "Türkiye'den Politik Karikatürler" adlı sergisini gerçekleştirdi. Türkçe ve Almanca hazırladığı "Düşünceme Dokunma" adlı ilk Karikatür albümünü de burada imzaya sundu. İlk yurtdışı sergisi Alman medya ve basınında yeraldı, karikatür kritikleri yaptı.
  "Karikatürcüler Derneği" üyesi olan Odabaşı'nın karikatürleri, Amerika'nın Türkiye'de çıkardığı "Dateline Turkey", Yunanistan'ın, "Anti ve Pontiki", Küba'nin "Detede", Kıbrıs '"Akrep" dergilerinde, Almanya'nın "Frankfurter Rundschau" ve "Die Tageszeitung" gazetelerinde ve Fransa'nın "Amnesty Internatonal" broşürlerinde, İtalya'nın "Premio Satira Politica", Kore'nin "Taejen" karikatür albümlerinde eserleri yayınlandı. İtalyan göçmen dergisi "Emigrato"nun düzenlediği "Göçmenlik ve Mizah" konulu uluslararası karikatür sergisindeki bir çalışması, kartpostal olarak basıldı. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda 4 ödül aldı.
  Halen Almanya'nın Frankfurt şehrinde karikatür sanatcısı olarak yaşamını sürdüren Avni Odabaşı evli ve iki kız çocuğu babasıdır.
  Halen Evrensel gazetesinde Gündem adlı köşesinde çizmektedir.
  www.karikakultur.com www.karikakultur.de adli websitesi bulunmaktadir


 4. #4
  Onursal Üye zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  24.796
  Blog Yazıları
  263
  Tecrübe Puanı
  107376067

  Tanımlı Oğuz Aral

  Oğuz Aral, İstanbul Silivri'de 1936 yılında doğmuştur. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nin üçüncü sınıfından ayrılarak, 1950'den sonra çeşitli dergi ve gazetelerde karikatür çizmeye başlamıştır.
  Güncel, halkın anlayabileceği basite indirgenmiş bir karikatür anlayışına önem veren Aral, kendi mizahi görüşü ve doğrultusunda birçok karikatürcü yetiştirmiştir.
  Gırgır mizah dergisinin kurucusu ve yöneticisi olan Aral, daha sonra Avni dergisini çıkardı. Aral, Gırgır dergisinin tirajını 300 bin adedin üzerine çıkararak, Avrupa'nın üçüncü büyük güldürü dergisi durumuna getirmiştir.
  Avanak Avni tiplemesinin yaratıcısı olan Oğuz Aral, Hayk Mammer, Köstebek Hüsnü, Utanmaz Adam ve Vites Mahmut gibi tiplemeleriyle de tanınıyordu.
  Karikatürleri ve 'Huysuz İhtiyar' başlığı altında yazıları ölümüne kadar Hürriyet gazetesinde yayınlanan Aral'ın, tiyatro, müzik ve sinema konularında da çalışmaları bulunmaktadır.
  Anadolu'nun çeşitli yerlerinde pandomim gösterileri sergileyen Aral, Koca Yusuf (1966), Direkler Arası (1967), Bu Şehri İstanbul (1968), Ağustos Böceği ile Karınca (1971) adında çizgi filmleriyle de Türk çizgi film sektöründe önemli bir yere sahiptir.
  Oğuz Aral, Yazar İnci Aral ve karikatürist Tekin Aral'ın ağabeyidir.
  26 Temmuz 2004'te Bodrum'da vefat etti. Ölümünün 1. yıldönümünde anısına (26 Temmuz 2005) İstanbul Cihangir parkına heykeli dikildi. 5. #5
  Onursal Üye zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını zuzuu Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  24.796
  Blog Yazıları
  263
  Tecrübe Puanı
  107376067

  Tanımlı Orhan Enez

  Orhan Enez, 1935 yılında İstanbul'da doğdu. ilk ve orta öğretimini Üsküdar’da yapan sanatçı, 1954 yılında Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olmuştur. İktisat ve Edebiyat Fakültesi’ne de giren Enez, mezun olmadan ayrılmıştır.
  Karakedi, Akbaba, Tef, Dolmuş, Taş, Papağan ve Amcabey mizah dergilerinde karikatürleri yayımlandı.
  1962 yılında çizgi film çalışması yapmak için Almanya’ya giden sanatçı yurda döndükten sonra da bir süre bu alanda çalışmalar yapmıştır.+ Konu Cevapla
1 / 6 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375