saklambaç:

oyuna dair: ebenin önüne arkasına sağına soluna saklanmayın. kendinizi zeki sansanız bile salağın tekisinizdir. sobelerseniz kavga çıkar.
hayata dair: ebenizi sevin, ona laf getirtmeyin. salak olmayın, kavga etmeyin. kavga kötü bişeydir.

yağ satarım bal satarım:

oyuna dair: götünüzü her an kollayın.
hayata dair: götünüzü her an kollayın.

tavla:

oyuna dair: çift atan alır.
hayata dair: hatice değil netice önemlidir.

tavla-2:

oyuna dair: "kaçak oynayım, çabucak toplayıereyim" demeyin, o açıklar dötünüze girer soora...
hayata dair: kaçmak çözüm değildir.

satranç:

oyuna dair: atın çatal yapmasına izin vermeyin. tutarsınız.
hayata dair: at çatal yapamaz, teper.

uzun eşşek:

oyuna dair: atlayacak grupsanınız eşşeğin en arkadaki parçası olan arkadaşın üzerine çalışın. herkes onun üzerine sorti yapsın, yıkılmama ihtimali çok düşüktür. atlanılacak tarafsanız, yastığa önceden gofret bisküvi eti puf alın, tek mi çift mi sorularında onun sizin tarafınızda olmasını sağlayın.
hayata dair: uzun eşşek oynayanların %70 i 35 yaşından sonra bel fıtığı hastalığına yakalanıyormuş, dötünüzde patlıyormuş.

gazoz kapağı:

oyuna dair: başı vurmak için mermeri yerden yollamayın. yerden yolladığınızda mermer yüksek olasılıkla sekecek (oynadığınız yüzey kaygan ve mermer değilse) ve göt gibi ortada kalacaksınızdır. ancak mermeri havadan atıp indiği yerde daaaan diye kafayı alır götürürse çok pis karizma yaparsınız. tabi sıkar biraz ama diğeri gibi aza yetinmemiş olursunuz.
hayata dair: çocukken oynayacak daha değerli şeyler size verilmediğinden siz de mecburen onun kapağı bunun kıçı gibi şeylerle oynamak zorunda kalmışsınızdır. bunlar iyi anılar olsalar da gazoz kapağı oynamanın, bir torba dolusu pislik içinde yerden bulunmuş gazoz kapağı dışında size hiçbir faydası olamaz.

pişti:

oyuna dair: kıç kağıdının ne olduğunu unutma.
hayata dair: bacaklarinin kıymetini bil.

yanık:

oyuna dair: harbi kumardır
hayata dair: kahvede acemiyi çükerler..

ek$i sözlükten alıntıdır.