22. Ankara Uluslararası Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

Festivalde "Gölgeler ve Suretler" En İyi ***** "Derviş Zaim" En İyi Yönetmen Ödülü'ne layık görülürken "Karbeyaz" filmi de Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'nü aldı.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından,
Halkbank ana sponsorluğunda düzenlenen 22. Ankara Uluslararası Film Festivali Ödül Töreni, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda gerçekleştirildi.

Dünya ve Türk sinemasından çeşitli filmlerden önemli karelerin yer aldığı sinevizyon gösteriminin yapıldığı ve film parçalarının dinletildiği festivalin sunuculuğunu
Metin Uca yaptı.

Ankara Film Festivali Başkanı Can Özgün, açılışta yaptığı konuşmada, festivale emeği geçen herkese teşekkür etti. Festivale olan ilginin her geçen yıl daha çok artmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Özgün, "Herkese ömür boyu sinemalı günler diliyorum" dedi.

-ÖDÜLLER-

Festival kapsamında, Aziz Nesin Emek Ödülü Sezer Sezin'e, Ulusal Belgesel Film Yarışması Öğrenci Filmleri Ödülü "Mada" filmiyle yönetmen Musa Ak'a, En İyi Profesyonel Film Ödülü "Göç" filmiyle Mehmet Özgür Candan'a verildi.

Seçici Kurulu Özel Ödülü'nü "Taşlaşan Vicdanlar" filmiyle Cenk Örtülü ve Zeynel Koç aldı.

Ulusal Uzun Film Yarışması kategorisinde ise "Gölgeler ve Suretler" oy çokluğuyla En İyi Film Ödülü'ne, Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü'ne oy birliğiyle "Karbeyaz", En İyi Yönetmen Ödülü'ne oy birliğiyle Gölgeler ve Suretler filmi ile "Derviş Zaim" değer bulundu.