111 yıllık tablo müzayededeAsar-ı Atika Müzayede ve Sanat Galerisi'nin 30 Nisan'da yapılacak müzayedesinde, satışa çıkarılacak en dikkat çekici parçalarından biri, Şeker Ahmet Paşa'nın 1900 yılında yapılan 111 yıllık “Gölde Kuğular ve Sazlık” konulu tablosu.

Asar-ı Atika Müzayede tarafından yapılan yazılı açıklamada, 30 Nisan Cumartesi günü, The Sofa Hotel'de gerçekleştirilecek olan müzayedenin en dikkat çekici parçalarından biri olan Şeker Ahmet Paşa'nın 1900 yılında yapılan 111 yıllık “Gölde Kuğular ve Sazlık” konulu tablosunun 350 bin liradan satışa çıkarılacağı bildirildi.

Sultan 2. Abdülhamid tuğralı, 4 bölümden oluşan, her bölmesi tuğralı ve ön yüzleri insiyalli, Osmanlı'da sultanın erkek çocukları için kullanılan ve mülkün sahibi anlamına gelen eski Türkçe “Melik” yazılı sultani sefer tasının da dikkat çeken eserler arasında yer aldığı ifade edildi. Açıklamada, “Melik” yazılı sultani sefer tasının çıkış fiyatının 140 bin TL olacağı belirtildi.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen Asar-ı Antika Sanat Galerisi'nin sahibi ve kurucusu Can Önen, müzayedede şaheser nitelikte Osmanlı Saray eserleri ve klasik tabloların satışa sunulacağını kaydederek şunları ifade etti:

“Müzayede, Osmanlı ağırlıklı eserler çoğunluklu ama araya 30-40 tane çağdaş eser serpiştirilen bir koleksiyon oldu. Hepsi saray parçası, ya bir sultanın elinden çıkmış ya bir sultana yapılmış ya da bir Osmanlı padişahının başka bir sultana hediye ettiği eserler. Çok önemli parçalar bulunuyor. Hepsinin de bir hikayesi var.”

Yapılan açıklamada, müzayedede dikkat çeken eserlerden bazıları şu şekilde sıralandı:

"Osmanlı el yapımı saat, dünyadaki örnekleri arasında en iyi kondisyonda olan, beş kadrandan oluşan Mehmet Şükrü imzalı iskelet saatin çıkış fiyatı 90 bin
TL
.

Tuğralı gümüş aznavur fes kalıbı, Sultan Abdülaziz tuğralı, muhtemelen Sultan'a ait şaheser fes kalıbının çıkış fiyatı 65 bin TL.

Çağdaş Türk resim sanatına anlam katan en önemli isimlerden, sanat dolu yaşamı trajik bir şekilde şehit edilmesiyle sona eren ve şehit lakabıyla da anılan Hasan Rıza imzalı, “Atlar” konulu kompozisyonunun çıkış fiyatı 190 bin TL.

Osmanlı'nın en büyük hattatı Ahmed Karahisari'nin hocası Esadullah Kirmani ketebeli (imzalı), reyhani hatla yazılmış Kur'an cüzünün çıkış fiyatı ise 130 bin TL"
.


AA