+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

'Türkan' filminde duygu seli

 Dünyadan Haberler Katagorisinde ve  Kültür ve Sanat Haberleri Forumunda Bulunan  'Türkan' filminde duygu seli Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı 'Türkan' filminde duygu seli

  'Türkan' filminde duygu seli


  O Dün vizyona giren ‘Türkan’ filminin galası önceki akşam Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapıldı
  Çağdaş Yaşamı Destekleme ve Cüzzamla Savaş Dernekleri’nin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatının son günlerini anlatan ‘Türkan’ filmi dün vizyona girdi. Ayşe Kulin’in ‘Türkan’ adlı eserinden sinemaya aktarılan filmi, Cemal Şan yönetti. Filmde, Türkan Saylan’ı tiyatro sanatçısı Rüçhan Çalışkur canlandırdı. Saylan’ın oğullarına ise Ragıp Savaş ve Tardu Flordun hayat verdi.  Tüm geliri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlanacak olan filme Altan Erkekli, Özge Özder, İsmail Hacıoğlu, Şebnem Sönmez, Selin Demiratar, Begüm Birgören, Binnur Kaya, Yurdaer Okur, Şemsi İnkaya ve Şevket Çoruh gibi birçok başarılı oyuncu destek verdi.

  'BİR KURUŞ ALMADIK'

  Filmde kendisini canlandıran Ragıp Savaş’a ödülünü Türkan Saylan’ın büyük oğlu Çınar Örge verdi. Çağlayan’a hayat veren Tardu Flordun ise Çağlayan Örge’den ödülünü aldı. Rüçhan Çalışkur’a ödülünü CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin takdim etti.

  Rüçhan Çalışkur, tören öncesi heyecanlıydı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan başarılı oyuncu, “Tek amacımız, gençlere örnek olabilecek bir film bırakabilmek, hangi dalda olursa olsun Türkan Saylan gibi cesur, ilerici ve insan sevgisiyle dolu insanlar yetiştirebilmek” dedi.

  Ragıp Savaş ise çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Türkan Saylan’ı yanlış anlayanlar için bu filmi izlemenin büyük bir şans olduğunu ifade etti.

  Geceye sevgilisi Canan Ergüder, müstakbel kayın pederi ve kayınvalidesiyle katılan Tardu Flordun, hiç düşünmeden bu filmde oynamayı kabul ettiğini ve bu rolü kendisine bir borç bildiğini ifade ederken, “Bu iş karşılığında ben ve diğer arkadaşlarım bir kuruş dahi almadık. Filmden elde edilen gelir ÇYDD’ye bağışlanacak’’ dedi.


  HaberTürk

 2. #2
  Moderator Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice Baktabul'un Çılgını Kartalice - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  1.002
  Blog Yazıları
  50
  Tecrübe Puanı
  49123924

  Tanımlı Ce: 'Türkan' filminde duygu seli

  Teşekkurleeeer (:
  İzlemeyi planlıyorum.

 3. #3
  Super Moderator Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena Baktabul'un Çılgını Kaileena - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Dec 2010
  Bulunduğu Yer
  Serçe Kanadı
  Mesajlar
  5.682
  Blog Yazıları
  94
  Tecrübe Puanı
  107374703

  Tanımlı Ce: 'Türkan' filminde duygu seli  Kerem Akça değerlendirdi

  SİNEMA OLMADIĞI KESİN


  Türkan Saylan’ın 2010’da TV dizisine çevrilen hayat hikayesinin ölüm döşeğinde geçen son dönemi için bir sinema filmi süresi uygun görülmüş. Ancak karşımızdaki şeyin bir veya iki bölümlük bir TV dizisi olduğu gerçeğini tartışmak bile yersiz. Fakat Cemal Şan’ın memur yönetmenlik yaparken dahi içeriye ‘güzel gözüksün’ veya ‘ucuza halledelim’ diye çeşitli açı tercihlerini ve kamera çeşitlerini karman çorman yerleştirmesi bizleri bu durumu dahi sorgular hale getiriyor. Sonuçta “Türkan”, sosyopolitik açıdan bakınca önemli bir sima üzerine ‘belge-film’ olarak görülebilir. Ancak o zaman da Saylan’ı canlandıran Rüçhan Çalışkur dışındaki oyuncuların sanki arka plana yeşil ekran teknolojisi ile yerleştirilmiş gibi durmaları, bir aksiyon ve akış eksikliği getiriyor.


  Hayatını cüzzam ve kadın hakları konusunda verdiği savaşa adayan Türkan Saylan’ın 2010’da diziye çevrilen biyografisinin uzatmaları diyebiliriz. Zira burada 30 yıldır birçok kişiyi kurtaran Saylan’ın, son döneminde Rüçhan Çalışkur’un yüksek oyunculuk becerisiyle perdeye yansıtıldığını görebiliyoruz.

  Sanki tek gerçek Rüçhan Çalışkur’muş da, diğer oyuncular bilgisayarla yerleştirilmiş gibi

  Ancak “Türkan”ın (2011) iki bölümlük bir TV dizisinin ötesine geçemediğini söyleyebiliriz. Zira altıncı uzun metrajlı filmini çeken Cemal Şan, daha önce de ispatladığı gibi sinemadan ziyade TV dekupajını bilen bir yönetmen.

  Fakat bu anlayışla yaptıklarını, sadece karşımızdakinin ne olduğunu bilerek sineye çekebiliriz. Zira neredeyse tamamı Türkan’ın yatağının başında ve evinde geçen bu hikayede, sanki diğer karakterler yeşil ekran teknolojisi ile çekimden sonra yerleştirilmiş gibi duruyor. Sinema filminin sahnesine çıkma konusunda Çalışkur’un, onları ‘senelerdir bu role çalıştım’ egosuyla yıkıyor gibi bir hali var burada.

  Şan hala sinemayı dizi gibi kolay tüketilen bir format zannediyor

  Bu doğrultuda da aslında belli bir döneme sıkıştırılarak biyografinin zaaflarından arınma güdüsü yerine ulaşamıyor. Zira Cemal Şan, her zamanki gibi sinemayı ciddiye almayarak işini kısa sürede halletmeyi tercih etmiş. Manasız yere çarpık açı, alt açı ve üst açı tercihlerini yerleştirip, sanki bunları ‘kamera güzel dursun diye koydum’ havasında sinema perdesine yapıştırması şaşırtıcı değil. Üstüne üstlük geniş planları tek karede halletmek için de gerçek sinemacıların üslup aracına dönüştürdüğü balık gözü objektifini kullanmış.

  Yani nasıl yönetmenin ‘Sekiz gün’ (Zeynep, Dilber, Ali) üçlemesinde bir üslup sorunu var ise, burada da aynısı mevcut. Bunu bıraktık “Sonsuz” (2009) örneğinde olduğu gibi memur yönetmenlik yaptığında da yine çiğ ezgiler, oyuncu yönetimini düşünmeyen bakış açısı ve görsel yapısızlıkla yol alması durumu daha da trajikleştiriliyor. Ülkemizde “Asmalı Konak: Hayat” (2003) gibi dizilerin anlayışını perdeye uyarlayamayı beceren bir sinema filmi örneği dururken burada karşımıza çıkan şeyin temsilini elbette sorgulamak şart.

  Seyirciyi kalbinden yakalama konusunda da becerikli değil


  Zira burada oyuncu yönetimi odaklı bir yapı var sözde. Ancak ne hikmetse dolly, crane, ve vinç gibi kamera çeşitlerinin yarıda kesilen kaydırmaları dahil olmak üzere bütün açılar toplamı kurtarmak için yerleştirilmiş. Bir sinema filminin beklediği karelerin anlamlı bir bütün oluşturması gerçeği de sanki daha kolay halledilen açı-objektif ölçekleri karışımına transfer olmuş.

  Bu noktada aslında Şan’ın filmini oyuncu yönetimi ve diyalog odaklı akıtması gerekirken (ki muhtemelen öyle yaptığını zannediyor) duygusallaştırmanın şart olduğu anlarda karakterlerin çok uzakta kalıp kaybolduğu genel planlarla seyirciyi yabancılaştırması, üslupsal sorunsalın dramatik damara da zarar vermesine yol açıyor. Eserle kurulabilecek duygusal bağı ve ölüm arifesindeki karakterin kalbimizde yaşatacağı hüznü hissetmemizi engelliyor. Zira “Türkan”, salya sümük bir melodramatik yapıyı veya demode bir teatral dram iskeletini dahi servis edemiyor.

  Ancak yönetmenlik koltuğunda Cemal Şan gibi altıncı filminde hala sinema filminin çekilmesi için bir üsluba ve görsel yapıya ihtiyacı olduğunu bilmeyen bir kişi otururken, bu sorunlar doğal. Bu sebeple de burada önemli bir şahsın günümüz politik konjonktörünü ve feminist okumaları da kapsayan hüzünlü hikayesinin, sadece dizinin kitlesine uygun hale geldiği ortada.

  FİLMİN NOTU:
  2

  Künye:


  Türkan

  Yönetmen: Cemal Şan
  Oyuncular: Rüçhan Çalışkur, Tardu Flordun, Şebnem Sönmez, Selin Demiratar, Ragıp Savaş, İsmail Hacıoğlu, Altan Erkekli Binnur Kaya, Şevket Çoruh
  Süre: 110 dk.
  Yapım Yılı: 2011

  HaberTürk

 4. #4
  Üye vodka Baktabul'un Çılgını vodka Baktabul'un Çılgını vodka Baktabul'un Çılgını vodka Baktabul'un Çılgını vodka Baktabul'un Çılgını vodka Baktabul'un Çılgını vodka Baktabul'un Çılgını vodka Baktabul'un Çılgını vodka Baktabul'un Çılgını vodka Baktabul'un Çılgını vodka Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  109
  Tecrübe Puanı
  5368952

  Tanımlı Ce: 'Türkan' filminde duygu seli

  Seyirciyi kalbinden yakalama konusunda başarılı değil mi..!!! Nasıl hüngür hüngür ağladık bizler o zaman.. Nasıl heyecan duyduk o kadar o kürsüye yaklaşırken...

  Bu film belli bir amaç için yapılmış; bunu kabul edelim.. Bu film gençlerimize örnek olsun, Türkan Saylan hep yaşatılsın diye yapılmış.. Aynen de başarılı olmuş bu konuda.

  Oyunculuklar muhteşem.. gala fotoğrfalarına baktım, herkes ne kadar da hoş.. Türkan Saylan Beyazperde'de Yaşasın | Facebook özge özder özellikle filmde erkeksi olmasına rağmen çok güzel giyinmişti..

  mutlaka izleyin filmi ve kendiniz karar verin; ÇYDD için verilmiş bunca emeğe, gönülden kopmuş işlere destek verelim..

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Türkan / Türkan Film Özeti / Türkan Filmi Hakkında
  By Kaileena in forum Vizyondaki Filmler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-20-2011, 16:27
 2. mermaid'den duygu seli..
  By mermaid in forum Sizin Siirleriniz
  Cevaplar: 15
  Son Mesaj: 12-04-2010, 21:55
 3. Duygu-seli...
  By zuzuu in forum Ask Ve Sevgi
  Cevaplar: 261
  Son Mesaj: 11-15-2010, 22:03
 4. Şair cemil koçtan duygu seli şiirler:!!!
  By şair cemil in forum Sizin Siirleriniz
  Cevaplar: 29
  Son Mesaj: 12-18-2009, 19:15
 5. Cevaplar: 261
  Son Mesaj: 06-22-2009, 15:24

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375