Cannes'da mutlu son sürpriz olmadı


Nuri Bilge Ceylan, Bir Zamanlar Anadolu'da filmiyle Cannes'da Jüri Büyük Ödülü'nü alarak yine Türkiye'yi gururlandırdı.
Nuri Bilge Ceylan, Bir Zamanlar Anadolu'da filmiyle 64. Cannes Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü alarak yine Türkiye'yi gururlandırdı. Ama bu gururu Cannes'da bulunan Türkler yaklaşık 10 gün boyunca yaşadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı ve Ankara Sinema Derneği'nin işlettiği festivaldeki Türkiye standı, Cannes'daki Türklerin buluşma noktasıydı. Bir Zamanlar Anadolu'da filminin ekibi de bu standa sık sık uğruyordu. Daha festival başlamadan Bir Zamanlar Anadolu'da Altın Palmiye'nin favorileri arasında gösteriliyordu. Ama diğer favori filmlerin nasıl olduğu da merak ediliyordu. Filmler bir bir görücüye çıktıkça ve genel değerlendirmeler yapılıp filmlerin Altın Palmiye şanslarının düşük olduğu anlaşılınca adeta bir 'ohh' çekiliyordu. Festivalin sonralarına doğru Terrence Malick'in The Tree of Life, Dardenne Kardeşler'in The Kid With a Bike ve Aki Kaurismaki'nin Le Havre filmleri, Altın Palmiye'nin üç favorisi olarak öne çıktı. Bir Zamanlar Anadolu'da'nın ödül töreninden bir gün önce, 21 Mayıs'ta galası, 20 Mayıs'ta da basın gösterimi yapılacaktı. 20 Mayıs'a kadar temkinli bir bekleyiş yaşandı. Ceylan, Yılmaz Erdoğan, filmre rol alan ve senaristlerden Ercan Kesal diğer filmleri izleyip, 'rakiplerini' tanıyordu. Kesal, Bir Zamanlar Anadolu'da'nın yarışmada bulunan filmlerden içerik vebiçim olarak farklı olduğunu ve bunun jüri tarafından görülme ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyordu.

İLK TEPKİLER
Filmin, 20 Mayıs akşamı basın gösterimi yapıldı. Tepkiler önemliydi. Film nasıl bulunmuştu? İlk yorumlar, filmi izleyen gazetecilerden telefonlar aracılığıyla alınmaya başlandı. Tepkiler çok iyiydi... Ceylan'ın yine farklı bir filme imza attığı konuşuluyordu. Böylece herkes rahat bir nefes aldı.

'GELDİK, ÖDÜL ALIP GİDELİM'
Bir Zamanlar Anadolu'da, Altın Palmiye'yi alır mıydı? Bu sorunun cevabı konusunda herkes temkinliydi. Ama Ceylan'ın bu yarıştan eli boş dönmeyeceği konusunda herkes hemfikirdi. Bir Zamanlar Anadolu'da'nın oyuncuları Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan, Muhammet Uzuner ayrı bir heyecan içerisindeydiler. Çünkü filmi onlar izlememişlerdi. Onca emek vererek çektikleri filmin nasıl olduğunu merak ediyorlardı. Üstelik kırmızı halıya çıkacakları için heyecanları katmerlenmişti. Yılmaz Erdoğan "Buraya kadar geldik, bir ödül alalım artık" diye espri yaparak heyecanını bastırıyordu. Ama bu temenni aslında herkesin yüreğinden geçen tek düşünceydi.

ALKIŞLAR ÖDÜLÜN HABERCİSİ
Ve gala günü gelip çattı... Smokinler ve şık kıyafetler giyildi, kırmızı halı seremonisinin yaşandığı Grand Theatre Lumiere'in yolu tutuldu. En son Nuri Bilge Ceylan ve oyuncular girdiler salona. Kırmızı halıda Ceylan yine soğukkanlıydı. Yılmaz Erdoğan ile Ahmet Mümtaz Taylan'ın heyecanı gözlerinden okunuyordu. Taner Birsel heyecanını belli etme konusunda daha temkinliydi. Ercan Kesal ise vakurdu. Ekip salonda içeri girince herkes ayağa kalkıp uzun uzun alkışladı. Sonra da filmin gösterimine geçildi... Soluksuz izlenen film sonunda bütün salon tekrar ayağa kalkarak filmi, oyuncuları ve Ceylan'ı uzun uzun alkışa boğdu. Bu alkışlar aslında ödüle bir adım daha yaklaşıldığının işaretiydi.

MUTLU SON
Gala sonrası oyuncular bir araya gelip birbirlerini tebrik ettiler. Erdoğan, kalbini göstererek "Şurama bir şey oturdu, gidip film üzerine yazı yazmak istiyorum," Taner Birsel ise, "Rol aldığım için söylemiyorum, gerçekten çok iyi film" diyerek neler hissettiklerini anlattı. Ceylan daha önce üç defa Altın Palmiye yarışına katıldığı için tecrübeliydi ve soğukkanlılığını son güne kadar korudu. Terrence Malick'in The Tree of Life filminin Altın Palmiye'ye daha yakın olduğunu, çünkü Malick'in filminde işlenen yaradılış fikrine ABD'lilerin sıcak baktığını, bu yüzden de Robert De Niro başkanlığındaki jürinin Altın Palmiye'yi The Tree of Life'a verebileceği düşünüyordu. Öyle de oldu. Ceylan da Uzak'la 2003'te aldığı Jüri Büyük Ödülü'nü sekiz yıl sonra Bir Zamanlar Anadolu'da'yla yine gururla havaya kaldırdı.

'Bizim için onur verici bir ödül'
Nuri Bilge Ceylan, tören sonrasında ödülün Türk sineması için büyük başarı olduğunu belirtip "Çok mutluyum," dedi. "Festivalin sonunda gösterimden dolayı jüri, basın ve izleyicilerin yorgun olduğunu düşünüyorduk" diyen Ceylan, "Bizim filmimiz izlenmesi zor bir filmdi ama önemli olan filmin akışına insanın kendisini bırakması" dedi. Ödül festivaldeki Türk standında büyük sevinç yarattı. Törenin ardından, Ceylan başta olmak üzere, film ekibi ödülü kutlamak için Türk standına geldi. Yapımcı Zeynep Özbatur Atakan, "Bu bizim için onur verici bir ödül. Yeniden bu başarıyı yakaladığımız için çok mutluyuz,'' derken, oyuncu Yılmaz Erdoğan, "Bu ödülle filmin başarısı taçlandırıldı. Halkımıza hediyemiz olsun'' dedi.

Devlet erkanı Ceylan'ı tebrik etti
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nuri Bilge Ceylan'a bir kutlama telgrafı gönderdi. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Cannes Film Festivali'nde bir kez daha ödüle layık görülerek, milletimize büyük gurur ve mutluluk yaşatan Nuri Bilge Ceylan'ı, Türk sinemasının uluslararası alandaki gücünü ortaya koyan bu önemli başarısından dolayı tebrik etmişlerdir" denildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Nuri Bilge Ceylan'ı telefonla arayarak kutladı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise Ceylan'a kutlama mesajı gönderdi. Günay, mesajında, "Hepimizi bir kez daha gururlandıran, uluslararası alanda Türk sinemasının sesini tüm dünyaya duyuran, bu büyük ödülden dolayı sizi tüm kalbimle kutluyor, ülkem adına sevgi ve saygıyla alkışlıyorum," dedi.


OLKAN ÖZYURT