Şanlıurfa'ya büyük onur


Dünyanın “en eski şehri” ve Hz. İbrahim'in doğduğu yer olarak kabul edilen Şanlıurfa, “Dünya Tarihi Kentler Birliği”ne üye oldu.Belediye basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, 56 ülkeden 88 şehrin üyeliğinin bulunduğu Dünya Tarihi Kentler Birliği'ne, Şanlıurfa'nın da üye yapılması için, Şanlıurfa Belediyesi 2 ay önce müracaat etmişti. Vietnam'ın Hue Cty şehrinde gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısında oy birliğiyle Şanlıurfa'nın üyeliği kabul edildi.

Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba toplantıda, Şanlıurfa'nın tarihi ve kültürel mirasını anlatan sunumu İngilizce olarak yapması, Dünya Tarihi Kentler Birliği Yönetim Kurulu üyelerinin dikkatini çekti.

Belediye Başkanı Fakıbaba, üyeliğin Şanlıurfa'nın tanıtımı için büyük bir şans olduğunu belirterek, Şanlıurfa'yı dünyaya tanıttıklarını aktardı.

Bu sonuç karşısında gurur duyulması gerektiğini ifade eden Fakıbaba, şunları kaydetti:
“Geçtiğimiz günlerde dünya basınında geniş yer alan Şanlıurfa'nın, ayrıca Romanya'da bir STK tarafından 2011 yılı için 'Avrupa'nın Kültür ve Turizm Başkenti' olarak ilan edilmesi toplantıda büyük bir sevinçle karşılandı. Bu iki gelişmeyi yansıtmamız bile üyeler tarafından büyük alkış almıştır. Umarım bu üyelikle birlikte Dünya'yı Urfa'ya getiririz.”

Şanlıurfa ile birlikte müracaat eden Ankara'nın da üyeliğinin kabul edildiği belirtilen açıklamada, İstanbul, Bursa ve Konya'nın, birliğin daha önceden üyesi olduğu ifade edildi.HÜRRİYET