Arınç: Herkes bununla gurur duymalı


Arınç: Herkes bunu kimin düşündüğünü, kimin anlattığını, kimin sevdirdiğini çok iyi biliyor


25.Haziran.2011,18:24:24


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkçe Olimpiyatları'nın büyük bir coşku ve heyecanla sürdüğünü belirtti. Arınç, Romanyalı öğrenci Vlad Christian'ın 'Mars'tan gelen öğrenci' oyununa atıfta bulunarak, "Mars'ta hayat mutlaka vardır. Ama oraya ilk gidecek olan bizim Türk girişimcileridir. Okullarımızı orada açacaklardır" dedi.

Bülent Arınç, 9. Türkçe OlimpiyatlarıAnkaraÖdül Töreni'nde katıldı. Arınç,AtatürkTürk Dili Ödülü'ne layık görülen Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin ödülünü Gürcistan Ankara Büyükelçisi Tariel Lebanidze'ye verdi. Törende bir konuşma yapan Devlet Bakanı Arınç, 9. Türkçe Olimpiyatları'nı büyük bir coşku ve büyük bir heyecanla takip ettiklerini söyledi.

Bu sevincin yaşanması gerektiğini ve anlatılmakla bu tadın alınmayacağını vurgulayan Arınç, "Allah kısmet etti, başından beri bu çalışmaların içerisinde olduk. Bu çok büyük bir onur. 9 yıl evvel belki 8–9 ülkenin katılımıyla başlamıştı. Bugün 130 ülkeden geldiler. Bine yakın öğrenci. Her biri neşeli, her biri heyecanlı. Hepsi başarılı. Çok şükür bu arkadaşlarımızı biz her yıl haziran ayında büyük bir özlemle bekliyoruz. Ve onlar da geliyorlar. Onları hemen fark ediyoruz. Kucaklıyoruz. Kendi evlatlarımıza gösterdiğimiz sevgiyi onlardan esirgemiyoruz" dedi.

Olimpiyatlara katılan öğrencilere, Necip Fazıl'ın bir benzetmesini yapan Arınç, "Onlar geldiğinde kömür tozlarının üzerine kar gibi yağıyorlar, onlar geldiğinde kargaların arasına güvercin gibi düşüyorlar. Biz onları kucaklıyoruz" diye konuştu.

9. Türkçe Olimpiyatları'nı sadece Ankara'da değil bütün Türkiye'de büyük bir coşkuya neden olduğunu kaydeden Arınç, bütün Türkiye'nin bu çocukları takip ettiğini kaydetti.

Çocukların söylediği şarkıları, okuduğu şiirleri eskiden beri duyduğunu ve kendisini de okuduğunu ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

"Ama bir fark var. İbadetler adet haline gelirse, nasıl ruhundan uzaklaşır. Ve siz namaz yerine sadece yatıp kalkmayla meşgul olursunuz. Sanki biz biraz şiiri de şarkıyı da halk oyununu da kanıksamışız. Bir heyecan duymadan dinliyoruz. Ağzımızdan çıkan şiiri kulağımız bile duymuyor. Ama bu çocuklar söylerken, sanki ilk defa dinliyormuş gibi büyük bir heyecan duyuyoruz"

"HERKES BU AŞKIN NEREDEN GELDİĞİNİ ÇOK İYİ BİLİYOR"

Çocuklardaki heyecanı gördüğünde kendisinin de gerçekten çok sevindiğini kaydeden Arınç, "Herkes bunu kimin, düşündüğünü, kimin anlattığını, kimin sevdirdiğini, bu aşkın nereden geldiğini çok iyi biliyor. O yüzden artık Türkiye'de herkes Muhterem Hocaefendi'nin, o güzel düşünceleriyle bugün dokuzuncusuna muvaffak olduğumuz bu hizmeti takdir etmeli, alkışlamalı ve her zaman bununla gurur duymalıdır" ifadelerini kullandı.

9. Türkçe Olimpiyatlarında 'Mars'tan gelen öğrenci' oyunuyla özel beceri gösterisi yapan öğrenciyi hatırlatan Arınç, 2023'e yetişir mi bilmiyorum. Ama emin olun ömrü olan görecek. 'Mars'ta hayat vardır' diyorlar. Mutlaka vardır. Ama oraya ilk gidecek olan bizim Türk girişimcileridir. Okullarımızı orada açacaklardır. Buna adım kadar eminim" şeklinde konuştu.

CİHAN