+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

2012 Çin Kültür Yılı, 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı

 Dünyadan Haberler Katagorisinde ve  Kültür ve Sanat Haberleri Forumunda Bulunan  2012 Çin Kültür Yılı, 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Süper Üye Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2011
  Mesajlar
  474
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  21475081

  Tanımlı 2012 Çin Kültür Yılı, 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı

  2012 Çin Kültür Yılı, 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı, 2012 Çin Kültür Yılı, 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı

  2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı hakkında birşeyler yazmanın zamanı geldi. Binlerce yıl öncesine dayanan Çin ve Türkiye arasındaki kültürel bağları geliştirmeyi amaçlayan ''2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı'' etkinlikleri kapsamında İstanbul'da ''İpek Yolu'ndan Yeni Mesaj'' başlıklı gala gecesi düzenlendi.

  Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Çin ve Türk kültürlerini bir araya getirmek amacıyla yapılan etkinlikler kapsamında Türker İnanoğlu Maslak Show Center'da düzenlenen gecede, dansçılar, jonglörler ve müzisyenlerden oluşan Çinli gösteri ustaları izleyicilerle buluştu. Gösteriler, yoğun katılım gösteren izleyicilerden büyük beğeni topladı.

  Türkiye'de bugüne kadar düzenlenen ve Çin kültürünü tanıtan en kapsamlı, en uzun süreli etkinlik olma özelliğini taşıyan ''2012 Çin Kültür Yılı'' etkinlikleri, yıl boyunca edebiyat, sanat, kültürel miras, radyo ve sinema, eğitim, akrobasi, kukla sanatı gibi alanlarda İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Trabzon ve gelen taleplere göre diğer illerde izleyicilerle buluşacak.

  Ayrıca Çin, 2013'te ''Türkiye Kültür Yılı'' kapsamında düzenlenecek etkinliklere ev sahipliği yapacak.

 2. #2
  Süper Üye Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2011
  Mesajlar
  474
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  21475081

  Tanımlı Ce: 2012 Çin Kültür Yılı, 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı

  "ÇİN'DE 2013 YILI TÜRKİYE KÜLTÜR YILI OLARAK KUTLANACAK"

  Çin'de de 2013 yılının Türkiye yılı olarak kabul edildiğinin altını çizen Günay, o zaman da Türk sanatçıların Çin'e giderek, Türkiye'yi daha yakından tanıma fırsatı bulacaklarına olan inancını dile getirdi.

  Çin'in Ankara Büyükelçisi Gong Xiao Sheng ise tarihi ipek yoluna vurgu yaparak, ipek yolunun bir dostluk yolu olduğunu, Türkiye ile olan tarihi dostluğu daha da geliştirmeyi arzuladıklarını bildirdi.

  Konuşmaların ardından açılışı temsilen kurdele kesildi. Kurdeleyi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TBMM Başkanvekili Sadık Yakup ve Çin Kültür Bakan Yardımcısı Yang Zhijin ile Çin'in Ankara Büyükelçisi Gong Xiao Sheng kesti.

  Açılışın ardından, Bakan Günay ile TBMM Başkanvekili Yakup resim sergisini gezdi. Ayrıca, etkinlikler kapsamında Türkiye'ye gelen Çinli gazetecilerin yoğun ilgisi de dikkat çekti.

  Türkiye'de Çin yılı kutlamalarına katılmak üzere Çin Kültür Bakan Yardımcısı Yang Zhijin başkanlığındaki 6 kişilik heyet ile ressam, gazeteci ve 80 kişilik dans ve müzik grubu, Ankara ve İstanbul'da ağırlanacak.

  DOĞU TÜRKİSTANLI VATANDAŞLAR ÇİN'İ PROTESTO ETTİ

  Bu arada, etkinliğin yapıldığı Cer Modern Sanatlar Merkezi'nin önünde 30-40 kişilik Doğu Türkistanlı grup Çin'i protesto etti. 2012 yılının Türkiye'de Çin yılı olarak kabul edilmesine tepki gösteren grup, Çin aleyhine sloganlar attı. "Çin, Doğu Türkistan'dan defol" diye bağıran topluluk, '2013 yılı Türkiye'de Doğu Türkistan yılı kabul edilsin' yazılı pankart açtı.

  (CİHAN)
  samanyoluhaber

 3. #3
  Süper Üye Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 Baktabul'un Çılgını Gülşah89 - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2011
  Mesajlar
  474
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  21475081

  Tanımlı Ce: 2012 Çin Kültür Yılı, 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı

  Yüzölçümü: 1.828.418 km2
  Nüfusu: 30 milyon
  Baskenti: Urumçi

  ÇIN ZULMÜ ALTINDAKI DOGU TÜRKISTAN’IN Dünü..Bugünü..Yarini..


  Türklerin çocuk sahibi olmasi bile yasak!..
  Dogu Türkistan’in yillardir verdigi özgürlük mücadelesi her seferinde kanla bastiriliyor. ’Çin iskencesi’nin Türk kimligi üzerindeki tahribati inanilmaz boyutlarda


  Orta Asya’daki Türk vatani Dogu Türkistan Çin zulmü altinda inim inim inliyor. Iskencelerin ölümlerin kol gezdigi bu topraklarda Türk kimligi yok edilmek isteniyor. Yillardir süren özgürlük mücadelesi her seferinde kanla bastiriliyor. Türklerin yasama hakkina bile saygi duymayan Pekin yönetiminin asimilasyon ve soykirimi politikalari dünyanin gözleri önünde tüm vahsetiyle devam ediyor. Dogu Türkistan’da son günlerde yasanan vahset dikkatleri tekrar bölgeye çekti. Her açidan Türk tarihi için büyük öneme sahip bu ülkeyi derinlemesine inceledik ve ’Çin iskencesi’nin Türk kimligi üzerinde meydana getirdigi derin tahribati, yaptigimiz arastirmalar ve uzman görüsleriyle ortaya koyduk. Dogu Türkistan Vakfi Genel Baskani Hamit Göktürk, Dogu Türkistan Devleti’nin ismi basta olmak üzere tüm haklarinin gasp edildigini söyledi.

  Kimligin ifadesi yasak
  Dogu Türkistan’in Türk dünyasinin dogudaki kalesi oldugunu kaydeden Göktürk, bölgenin stratejik açidan çok önemli bir konuma sahip olduguna dikkat çekti. Çin ve müttefiklerinin varliklarini istemedigini kaydeden Göktürk, Dogu Türkistan Türklerinin varliginin Orta Asya ve Anadolu Türkleri için de bir güvence oldugunu kaydetti. Türk milliyetçiliginin bu bölgede yeniden etkinlik kazanmamasi için Çin’nin elinden geldigini yaptigini anlatan Göktürk, “Vatandaslarimizin elinden anlamsiz bahanelerle pasaportlari aliniyor, ayni zamanda mallarina el konuluyor” diye konustu. Çin tarafindan isgal edilen Dogu Türkistan’da yasayan Türklerin kendi kimliklerini ifade etmelerinin yasak olduguna dikkat çeken Göktürk, insan haklari ihlallerinin soykirim boyutunda oldugunu söyledi.

  Hamilelere iskence
  “Dogu Türkistan topraklarini isgal eden Çin, Türk toplumunun her türlü davranisina sinirlama getiriyor” diyen Göktürk, sunlari belirtti: “Türklerin dogum yapmasini bile yasakliyorlar. 20 bin kisilik bir bölgede yüzde 1 oraninda dogum yapilacak denilerek sinirlama getiriliyor. Bu sinirlamalar konusunda itiraz oldugu zaman da siddet uygulaniyor. Dolayisiyla 20 bin kisilik bir kentte ancak 200 çocuk ya da bebek bulabiliyorsunuz. Dogu Türkistan’da bunun gibi daha bir çok anlamsiz yasaklar ile de karsi karsiya kalmaniz mümkün” Dogum kontrolü adi altinda soykirimi yapildigina vurgu yapan Göktürk, “Hamile Türk kadinlar yumruklanarak siddete maruz kaliyor. Bölgede gerçeklestirilen uygulamalari tarif etmek mümkün degil. Bunun adina ne denir bilemiyorum. Dogu Türkistan’daki Türkler Çin yönetimi altinda hiçbir sekilde huzurlu ve mutlu yasamiyor”


  Erkekleri köle yapalim, kadinlari...
  DoGu Türkistan’da bir milyon kadar askerini silah altinda tutan Çin, Dogu Türkistan’da Müslümanlarin attigi her adimi kontrol etmekte. Yollarda kurulmus olan askeri denetim noktalarinda tüm araçlar tek tek durdurulup içleri aranirken erkekler hakarete ugrayip tartaklanmakta, Türk kadinlar ise tacize ugramakta.

  Zehirlenmis zihniyet
  Buradaki zulüm zaman zaman Bati basininin bile dikkatini çekti. Urumçi Üniversitesi’nin duvarinda hala asili olan 2 Ekim 1988 tarihli The Independent gazetesi, Çin’in bakisini söyle aktariyor: “Türk erkeklerini sonsuza kadar kölemiz yapalim, kadinlarini da asirlar boyunca fahisemiz.” Gazete, bu düsünceyi ise su sekilde degerlendiriyor: “Katiksiz irkçi düsünce ile zehirlenmis bir zihniyetin göstergesi.” Japonya Mainichi Daily News gazetesi ise 2000 tarihli sayisinda sunlari yaziyor: “Dogu Türkistan’da bir kisi sadece bos bir süphe üzerine yillar boyunca tutuklu kalabiliyor. Türkler asilsiz suçlamalarla idam edilmekte, zaman zaman da toplu olarak katledilmekteler. Kadinlara zorla kürtaj yapilmakta, birden fazla çocuga sahip olanlarin çocuklari ellerinden alinmakta.”


  Petrol zengini
  Petrol, wolfram, altin, kömür, uranyum gibi stratejik hammaddelere ve sayisiz yeralti ve yerüstü zenginliklerine sahip bir ülke. Çin’de mevcut 148 madenin 118 çesidi Dogu Türkistan’dan çikarilmakta. Dogu Türkistan’da simdiye kadar 5 bin yerde maden ocagi isletmeye açildi. Bu Çin’deki toplam maden ocaklarinin yüzde 85’ini teskil eder.

  Dogalgaz
  Yaklasik 500 bölgeden petrol, 30 bölgeden dogalgaz çikarilmakta. Son yapilan arastirmalarda Türkistan’da petrol rezervi 8 milyar ton olarak tespit edildi. Her yil 10 milyon ton petrol Çin’e tasinmakta. Çin’in kömür rezervinin yarisi da Dogu Türkistan’da. Yillik altin üretimi 360 kg. civarinda. Uranyum, wolfram gibi stratejik madenlerle tuz ve renkli kristal taslari Dogu Türkistan’in baslica yeralti ürünleri arasinda.

  Üç defa özgür oldular
  Dogu Türkistan’da 1759’dan bu yana 200’den fazla silahli ayaklanma oldu. Türk halki üç defa özgür olabildi. 1863’te bagimsizligina kavusan Dogu Türkistan, Osmanlilar, Ingiltere ve Rusya tarafindan resmen tanindi. Ancak bu bagimsiz Türk devletinin ömrü kisa sürdü. 1876 yilinda Çin tarafindan isgal edildi ve1884’de imparatorluga baglandi.20. yüzyilin baslarinda Orta Asya’da baslayan milliyetçilik akiminin sonunda 1933 yilinda Kasgar’da Dogu Türkistan Islâm Cumhuriyeti kuruldu. Bu Cumhuriyet1937’ye kadar sürdü. 1944’de “Üç Vilayet Inkilâbi” olarak bilinen ayaklanma ile Dogu Türkistan tekrar kuruldu. Çin Kuvvetleri, 1949’da Rusya’nin onayi ile Dogu Türkistan’a girerek, Türk ülkesini resmen isgal etti. O günden bu yana Çin iskencesi sürüyor.


  Çay: Ankara net olmali
  Devlet eski Bakani Prof. Dr. Abdulhaluk Çay, Çin’nin Dogu Türkistan’da yasayan Türklerden tahmin edilenin çok üstünde rahatsiz oldugunu söyledi. Pekin yönetiminin Türkleri suçlamak için basit bahaneler buldugunu dile getiren Çay, “Çin, dogum kontrolünden asimilasyon politikalarina kadar bir çok insan haklarini asan politikalarini da Dogu Türkistan’da uyguluyor. Bunlarin içinde asimilasyon politikalari üzerinde özellikle durmak gerekiyor. Dogu Türkistan’a Çinli yerlestirilerek buradaki Türkler asimile edilmek isteniyor. Dogu Türkistan Türklerinin varligi ortadan kalkma tehlikesi ile karsi karsiya kaliyor” seklinde konustu. Çin yönetiminin insan haklarindan uzak tam anlamiyla bir terör devleti anlayisiyla Dogu Türkistan’a yaklasim içerisinde oldugunu tüm dünyanin artik bilmesi gerektigini belirten Çay, Türkiye’nin de bu konuda net politikalar izlemesi gerektigini kaydetti.


  Ölümüne direndiler
  Dogu Türkistan’daki milli uyanis 20. yüzyilin baslarinda basladi. Türklere öncülük eden isim ise AbdülKader Damulla. Damulla, açtigi Matle’ul Hidayet ismindeki okul ile mukaddes degerleri Dogu Türkistan gençlerine asilayarak bilinçlenmelerini sagladi. Damulla’dan sonra da Dogu Türkistan’da mücadeleyi “Üç Efendiler” olarak anilan Isa Yusuf Alptekin, Muhammed Emin Bugra ve Mesud Sabri Baykuzu üstlendi. Mesud Sabri Baykuzu’nun Dogu Türkistan için verdigi mücadele, 1951 yilinda Çin yönetimi tarafindan tutuklanip, 1952 yilinda zehirli bir igneyle öldürülmesi ile son buldu. Isa Yusuf Alptekin ve Muhammed Emin Bugra’nin mücadeleleri ise ömürlerinin sonuna kadar devam etti.


  Erdogan: Rabia Kadir’e vize veririz
  Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Dünya Uygur Kurultayi Baskani Rabia Kadir’in müracaat etmesi halinde kendisine vize verilecegini söyledi. G-8 Zirvesi çalismalarina katilmak üzere Italya Basbakani Silvio Berlusconi’nin daveti üzerine Italya’ya giden Basbakan Erdogan, hareketinden önce Atatürk Havalimani’nda basin toplantisi düzenledi. Toplantida, Dogu Türkistan’da yasananlara deginen ve konuyla ilgili girisimlerin baslatildigini belirten Basbakan Erdogan, sunlari söyledi: “Disisleri Bakanligimiz konuyla ilgili olarak Çin Büyükelçisini de bakanliga çagirarak gerekli görüsmeler yapildi. Bunun bir vahset oldugunu söyledik. Bu vahsetin süratle durdurulmasinin gereginden bahsettik. Çin devlet baskani da G-8’de olacakti fakat katilmadi. Basta Amerika olmak üzere, G-8’deki ülkelerle bu konuyu ben ayrica görüsecegim. Böyle bir vahsete seyirci kalmamiz, hele hele Türkiye olarak söz konusu olamaz. Bunun için bütün girisimlerimizi hep birlikte sürdürüyoruz.”


  Türkiye’ye geliyor
  Dünya Uygur Kurultayi Baskan Yardimcisi Seyit Tümtürk, Rabia Kadir’in en kisa zamanda vize basvurusu yapacagini ve Türkiye’ye gelecegini açikladi

  Dünya Uygur Kurultayi Baskani Rabia Kadir’in Türkiye’den vize almasi talebiyle ilgili olarak da konusan Erdogan, “Bu tür seylerde davet olmaz, müracaat olur. Benim sahsima böyle bir bilgi gelmis degil. Daha önce disislerine böyle bir müracaatin oldugunu bir gazete haberinde ögrendim. Müracaati olmasi halinde biz kendisine vize veririz” açiklamasinda bulundu. Erdogan’in açiklamasina çok sevindiklerini belirten Dünya Uygur Kurultayi Baskan Yardimcisi Seyit Tümtürk, telefonla konustuklari Rabia Kadir’in haberi sevinçle karsiladigini belirterek en kisa zamanda vize basvurusu yapacagini ve ardindan da Türkiye’ye gelecegini bildirdi.


  Önce boykota çagirdi sonra geri adim atti!
  Üstü kapali sekilde Çin mallarini boykot çagrisi yapan Sanayi ve Ticaret Bakani Ergün’den, kisa süre sonra ’düzeltme’geldi. Sanayi ve Ticaret Bakani Nihat Ergün, Yozgat’ta yaptigi açiklamada “Insan haklarina saygi yoksa, bu ülkenin ürünlerine karsi tavrimizi ortaya koymamiz lazim” dedi. Ergün, sunlari söyledi: “Ucuz mal diye kötü mali almak zorunda degiliz. Baska bir sey daha arayalim. Malini tükettigimiz ülkelerin insanliga saygisi var mi, diye bakalim. Eger malini tükettigimiz ülkelerde insana, insanliga saygi yoksa, o zaman bizim bu tüketimi gözden geçirmemiz, bu ürünlere karsi da tavrimizi, tutumuzu açikça ortaya koymamiz lazim.” Sanayi ve Ticaret Bakani Nihat Ergün, bu açiklamadan birkaç saat sonra sözlerinin yanlis anlasildigini belirtti. NTV “ye konusan Ergün, hükümet olarak bu yönde bir karar alinmadigini belirtti.


  Davutoglu Clinton’i aradi
  Disisleri Bakani Ahmet Davutoglu, Dogu Türkistan’daki olaylarla ilgili olarak sürdürdügü telefon diplomasisi çerçevesinde ABD Disisleri Bakani Hillary Clinton ile görüstü. Disisleri Bakanligi yetkililerinden edinilen bilgiye göre Davutoglu, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olaylara iliskin Clinton’i telefonla arayarak, Türkiye’nin konuya iliskin hassasiyetini aktardi. Davutoglu’nun diger telefon görüsmelerinde de vurguladigi gibi Clinton’a da uluslararasi toplumun
  konuya daha fazla ilgi göstermesi gerektigini ilettigi ögrenildi. Dogu Türkistan’da insanlik trajedisi yasandigina dikkati çeken Davutoglu, bu olaylarin etnik gerginlige yol açmasinin önüne geçilmesinin sart oldugunu da belirtti. Bakan Davutoglu, Sincan’daki olaylarla ilgili olarak Fransa Disisleri Bakani Bernard Kouchner, Ingiltere Disisleri Bakani David Miliband, Isveç Disisleri Bakani Carl Bildt ve Iran Disisleri Bakani Mutteki ile telefonda görüsmüstü. (AA)


  Yusufiyelilerden sert tepki
  Yusufiyeli Ülkücüler Teskilati Genel Baskani Ahmet Yilmaz, Dogu Türkistan’daki Türklerin Çinli’ler tarafindan katledilmesiyle ilgili yaptigi açiklamada MHP Genel Baskani Devlet Bahçeli ile MHP milletvekillerini de sert sekilde elestirdi. Yilmaz yazili açiklamasinda sunlari söyledi: “MHP milletvekillerinin göbek atma
  yarismalarina sahne oldugu günün ertesi, sayilari 500’ü geçen ölü ve binlerce yaralisiyla soydaslarimiza katliam yaptirilmis, bu vesileyle de Dogu Türkistan’daki soydaslarimiza mesaj verilmis, dolayisiyla da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin aciziyeti gösterilmis, sahipsiz olduklarini bütün dünyaya göstermislerdir. “


  Yurt disindan getirtip kursuna diziyorlar!..
  Kadinlarimiz gayri ahlaki islerde zorla çalistiriliyor
  Çin yönetimi, Dogu Türkistan’da uyguladigi dogum kontrol politikasiyla Türklerin çocuk sahibi
  olmasi engelleniyor.
  Çin istilasina karsi yüzlerce yildir var olma savasi veren Dogu Türkistan’da yasananlar insanin yüregini kanatiyor
  Son günlerde yasanan katliamla tekrar dünyanin gündemine oturan Dogu Türkistan’daki acilari böygeyi en iyi taniyan isimlerden biri olan Seyit Tümtürk’le konustuk. Dogu Türkistan Kültür ve Dayanisma Dernegi Genel Baskani Tümtürk’ün anlattiklari insanin yüregini kanatiyor. Yillardir Çin vahsetine karsi Uygur Türkü’nün sesini duyurmaya çalisan Tümtürk, Pekin’in Türkleri bölgeden silmek istedigini söyledi. Dogu Türkistan’da yasananlari tüm dünyaya belgeleriyle duyurmakta kararli olduklarina dikkat çeken Tümtürk, Çin’nin Dogu Türkistan’da yaptiklariyla sadece yönetimsel bir baski ortaya koymadigini, bunun bir medeniyeti yok etme girisimi oldugunu dile getirdi.
  Yok etme girisimi
  “Dogu Türkistan sadece orada yasayanlari ifade eden bir olgu degil. Ayni zamanda bir medeniyetin adi” diyen Tümtürk, sunlari dile getirdi: “Bugün Türkçede kullanilan bir çok kelime bu medeniyet kökenlidir. Türkistan medeniyeti incelendiginde ipek üretimi ve islenmesi, kagit kullanimi, tarim ve dokumacilik alanlarinda bir çok medeniyetten çok daha önce bunlari sosyal yasantisinin bir parçasi haline getirmistir. Bunlarin belgeleri mevcuttur. Bugün yasananlar, Çin’in gerçeklestirdigi baski böyle genis ve tarihsel önemi ve derinligi olan bir medeniyeti ortadan kaldirmaya yönelik girisimdir.”

  Bati bizi görmüyor
  Tarihte daha önce Mayalarin, Azteklerin, Kizilderililerin de büyük medeniyetler kurduklarini ancak daha sonra sömürge zihniyetinin temsilcileri tarafindan ortadan kaldirildiklarina dikkat çeken Tümtürk, bugün Dogu Türkistan’da yasayan Türkleri de böyle bir tehlikenin bekledigini vurguladi. Tümtürk, sözlerini söyle sürdürüdü: “Çin yönetimi Dogu Türkistan’da yasayan Türklerin üzerine acimasizca gelmekte ve Türklere insanlik disi uygulamalarda bulunmakta. Dogu Türkistan’da bir soykirimi politikasi uygulaniyor. Bunlari gerçeklestirenler bunun normal oldugunu söylemekte. Batinin demokrasi söylemlerini dilinden düsünmeyen örgütleri ise bu konu da en ufak bir arastirma yapma geregi duymamakta. Çin’nin tek yanli enformasyonlariyla yetinmekte, Türkleri dinleme ihtiyaci görmüyor. Bu Türklere karsi uygulanan çifte standardin açikça bir göstergesi.”

  Terörist diyorlar
  Çin’in Dogu Türkistan’i her firsatta terörizme destek veren bir yönetim olarak lanse ettigine isaret eden Tümtürk, ayni zamanda tüm Türkler de ’terörist’ ilan edilmek istendigini söyledi. Dogu Türkistan’da yasayan Türklerin sadece özgürlük mücadelesi verdigine vurgu yapan Tümtürk, haksizliga karsi yapilan her gösteri ’terör eylemi’ gibi gösterilmeye çalisildigini kaydetti. Tümtürk, “Uluslararasi camianin Çin’in Dogu Türkistan üzerinde yapmis oldugu baskinin farkinda olmasini istiyoruz. Bununla ilgili olarak bizim elimizde belgeler var. Belgeleri uluslararasi kuruluslara sunuyoruz. Çin güçlü oldugundan dolayi bu konuda ne kadar basarili oluruz bilemiyorum ama çok ciddi bir baski ile karsi karsiyayiz ve bunu da tüm dünya kamuoyunun artik görmesini istiyoruz” diye konustu. Çin’in Türkleri ’terörist’ olarak göstermesinin nedenin milli direnci kirmak oldugunu belirten Tümtürk, “Yilmayacagiz” dedi.

  Çin, Dogu Türkistan’daki milli mücadeleyi ve bilinci ortadan kaldirabilmek için her türlü yolu deniyor
  Pekin yönetiminin uluslararasi gücünü kullanarak, yurt disina giden Türkleri getirip kursuna dizdigini belirten Dogu Türkistan Kültür ve Dayanisma Dernegi Genel Baskani Tümtürk, Bunun en son örnegini geçtigimiz günlerde yasadik. Kanada pasaportu olan bir kardesimiz zorla ülkeye geri getirttiler ve kursuna dizdiler. Bunun gibi daha bir çok örnek var “ dedi. Tümtürk, sözlerini söye sürdürdü: ” Yine geçtigimiz günlerde yasanan bir olayda terörist olarak ilan ettikleri kardesimizi Çin halk mahkemesinde yargiladiktan sonra, suçu ne oldugu da tam saptanmamisken kursuna dizdiler. Çin yönetiminin buradaki tek amaci Dogu Türkistan’daki Türklerin milli hassasiyetini ortadan kaldirmak. Islami ve milli hassasiyeti olan dogu Türkistanli Türkler ortadan kayboluyor ve bir daha bulunamiyor. Bu nasil izah edilebilir. Nasil bir durumdur, anlasilir gibi degil. Böyle olaylarin yasandigi bir yerde biz de uluslararasi kuruluslari göreve çagiriyoruz. Gelin inceleme yapin diyoruz. Ancak yine de sesimizi duyuramiyoruz.

  Amaçlari yok etmek
  Çin’nin uyguladigi politikalarin sadece bir baski politikasi olarak geçistirilemeyecegini de kaydeden Tümtürk, Çin’in bir irki yok etmeye yönelik politikalar uygulamak istedigini kaydetti. Pekin yönetiminin Dogu Türkistan’da uyguladigi nüfusü sinirlama politikalarinin insan haklari ile hiçbir sekilde bagdasmadigini ifade eden Tümtürk, “Çin yönetimi dogum politikalari uygulamakta ve bu politikalarla Türklere karsi ciddi olarak bir baski olusturmakta. Aslinda bunun adina baski da denemez. Bu bir irki yok etme politikasi” seklinde konustu. Dogum kontrolü politikasina da dikkat çeken Tümtürk, “Uygulamaya göre sehirlerde bir, kirsal kesimlerde ise iki çocuga izin veriliyor. Ancak maddi durumu iyi olanlar elbette ki bu uygulamanin disina çikip daha çok çocuk yapiyorlar. Dogu Türkistan’in durumuna balkidigina ise durum çok daha farkli. Dogu Türkistan bugün olmasi gereken nüfusunun çok çok gerisinde. Çin gerçeklestirdigi uygulamalarla bir irki yok etmek istercesine sosyal güvencelerimizi ortadan kaldirmak istiyor” diye konustu.

  Hastalik bulastiriliyor
  Dernegi Genel Baskani Tümtürk, konusmasini söyle sürdürdü: “Dogu Türkistan’da yasanan en önemli sorunlardan bir tanesinin de Türk kadinlarin Çin yönetimi tarafindan zorla ülkenin çesitli bölgelerine götürülerek gayri ahlaki sektörlerde çalistirilmasi. Bu konuyla ilgili çok sikayet var. Bunun için gerekli uluslararasi girisimleri yapiyoruz, ancak bunlardan yeterli sonuçlari aldigimizi söyleyemeyiz. Dogu Türkistan’in kanayan bir baska yarasi da AIDS. Dogu Türkistan Türk toplumu Islami ve Türk geleneklerine bagli olarak yasayan bir toplum. Dolayisiyla AIDS gibi bir hastaligin bölgemizde rastlanmasi mümkün degil. Durum böyle iken bu hastalik ülkemizde nasil görülebilir merak ediyorum? Çin’de ilk AIDS vakasi 1984 yilinda görüldü. 1994 yilinda yani tam 10 sene sonra bizim bölgemizde rastlaniyor. Çin, Dogu Türkistan’daki milli mücadeleyi ve bilinci ortadan kaldirabilmek için her türlü yolu deniyor.”
  Dogu Türkistan’da yapilan nükleer denemelerden dolayi bugün hala kanser vakasinin görüldügünü belirten Tümtürk, “Çin emperyalizmine karsi bir mücadele vermekteyiz. 60-70 yil içerisinde 200 ayaklanma gerçeklestirdik. Çin bizi kölelestirme siyasetine mahkum etmek istiyor, ancak bunda basarili olamayacak, mücadelemiz sürecek” ifadesini kullandi.

 4. #4
  Isınan Üye erkanunal Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Dec 2011
  Mesajlar
  44
  Tecrübe Puanı
  121

  Tanımlı Ce: 2012 Çin Kültür Yılı, 2012 Türkiye'de Çin Kültür Yılı

  buda cok entrasan bir durum ama , hos karsilamak lazim sonucta amerikaya bakinca icinde cesitli halklarin tamamen ulusal irkci propogandalari yapiliyor , ulkemizde boyle kucuk seyler olabilir

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. 2012 Yılı En İyi Türkçe Hit Şarkılar Listesi
  By Kaileena in forum Müzik GeneL
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07-22-2012, 06:35
 2. Don Kişot / Caddebostan Kültür Merkezi / 14.01.2012
  By Kaileena in forum Tiyatro Oyunları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-14-2012, 12:00
 3. 2012 Marilyn Monroe yılı
  By Kaileena in forum Kültür ve Sanat Haberleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-23-2011, 21:00
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-09-2011, 03:22
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-01-2010, 15:27

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375