Ünlü tarihçi hayatını kaybetti


102 yaşında hayatını kaybeden tarihçi-yazar Taha Toros, sesiz sedasız toprağa verildi.

Tarihçi-yazar Taha Toros, 26 Ocak Perşembe günü, Etiler'deki evinde hayatını kaybetti. Toros, bir gün sonra da Zincirlikuyu'da düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Toros'un oğlu Hilmi Toros, şunları kaydetti:

“Babam Taha bey, 102 yaşında aklı başında olarak Etiler'deki evinde yatağında, son anında 'ben uyumak istiyorum' dedikten 10 dakika sonra sakince vefat etti. Yine kitap yazmayı düşünüyordu, ama fazla vakti olmadı. Son zamanlarında daha çok okumaya meraklıydı, her gün ofisine gider okurdu, gündemi takip ederdi, arşivci olduğu için gazetelerden kupürler keserdi.”

Hilmi Toros, sessiz ve sedasız cenaze töreni için de, “ 'Hususi kimse gelmesin, büyük bir tören yapmayın' demişti. Vasiyeti vardı, hatta ilan bile istemedi. Zincirlikuyu'da 27 Ocak Cuma günü ikindi namazından sonra akşamüstü cenaze namazını kıldık ve oradaki aile kabristanlığında toprağa verdik. Yalnız ailesi ve yakınları, eş dost tarafından defnedildi” dedi.

Tarihçi Yazar Taha Toros'un, Atatürk'ü tanımaktan dolayı çok memnun olduğunu anlatan oğlu Hilmi Toros, şöyle devam etti:

“Atatürk, 18 Mart 1923'te Tarsus'a gelmiş. Latife Hanım'la beraber. Orada, Atatürk'ü karşılamak için bir çocuk seçmişler, şiir okuması için. İşte o çocuk, Taha bey. Ağlaya ağlaya 4 satırlık bir şiir okumuş, Atatürk'e. “Hoş geldin Tarsus'a kahraman Gazi. Yurdumu düşmandan kurtaran Gazi. Bayrak ol, göklerde dalgalan Gazi. Hoş geldin, hoş geldin kahraman Gazi.

Bir hatırası da Atatürk'le 1930'da. Atatürk, İstanbul Darülfünun'a, Hukuk Fakültesi'ne gelmiş. Kimseye haber vermeden gelmiş ve herkes şaşırmış. Babam Atatürk'e yerini vermiş, ön sırada oturmuş öğrencilerle, yıl 1930. Resimleri de vardır, talebe gibi oturmuş, ne olduğunu anlamışlar. Recep Peker'le gelmiş, yaveri.

Babamın yanına son zamanlarda yurt dışından Taha beyin bilgisini almak için profesörler geliyordu. Onun çok büyük arşivi vardı, arşivlerine bakıyorlardı. Çünkü; padişahlar ve Osmanlı tarihi için çok bilgiliydi.

Annem Meliha Toros da, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın hakimlerinden, 2003'te vefat etti. 3 çocukları var, 2 erkek bir kız, 4 tane de torunları var.”


Taha Toros Kimdir? (Taha Toros kimdir? / Taha Toros Hakkında / Taha Toros'un Hayatı / Eserleri)

AA