Beklenen konser yarın

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Cat Power, Avea Escape To Music Konserleri kapsamında; 9 Şubat Perşembe günü Garaj İstanbul'da Türk hayranlarıyla buluşuyor.

Sahne adı “Cat Power” olarak bilinen Charlyn Marie Marshall 21 Ocak 1972 doğumlu. Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı olan Charlyn aynı zamanda oyunculuk ve modellik de yapıyor. Yirmi yıllık kariyeri boyunca sekiz stüdyo albümü, bir canlı albüm ve iki EP kaydetti. Atlanta doğumlu şarkıcı 20 yaşında New York’a taşıdıktan sonra doğaçlama olarak kaydedilen iki solo albüm; Dear Sir ve Myra Lee’yi yayınladı.

Cat Power ardından sırasıyla What Would the Cummunity Think? (1996), Moon Pix (1998) ve farklı sanatçıların parçalarını yorumladığı Cover Records (2000) yayımladı. 2003 tarihli “You are Free” albümü otoriteler tarafından sanatçının en güçlü indie albümü olarak kabul ediliyor. Bu albümde sanatçıya Eddie Vedder, Dave Grohl gibi isimler eşlik etmiştir.

“The Greatest” (2006) klasik R&B ve Gospel müzisyenleri ile çalıştığı ve oldukça başarılı olduğu bir albümdür. Albüm ile aynı adı taşıyan “The Greatest” şarkısı sanatçının en popüler parçalarından biridir. Son olarak ise 2008 yılında ikinci cover albümü Jukebox’ı çıkarmıştır.

Cat Power, duygulu vokallerinin yanı sıra minimalist gitarı ile eleştirmenlerin sıradışı ve öngörülemeyen övgülerini alıyor. Bob Dylan'ın "New York Town Hard Times" ve Oasis’in "Wonderwall" yorumları sanatçıyı üne kavuşturan şarkılardan bazılarıdır.

20 yıllık müzik kariyeri boyunca Nick Cave, Patti Smith gibi bir çok ünlü sanatçının turnesinde ve Bob Dylan tribute konserinde sahne alan Cat Power, Yoko Ono ve Faithless’ın albümlerinde de konuk sanatçı olarak yer aldı. Sanatçı son olarak Eddie Vedder’in “Ukelele Songs” albümde “Tonight You Belong To Me” şarkısına eşlik etti.

Modellik de yapan Cat Power, 2000'lerin başlarında "neo-grunge" görünümüyle Marc Jacobs ve Nicolas Ghesquière tasarımcıların ilham perisi oldu. 2001 yılında New York Magazine tarafından fotoğraflanıp dergi adına modellik yaptı. Ekim 2006 Chanel’in çıkardığı mücevher koleksiyonunun sözcüsü oldu.

İlk film tecrübesi 2004 yılında piyasaya sürülen “Speaking for Trees” ile olmuştur. 2007 senesinde başrolünde Jude Law’un yer aldığı “My Blueberry Nights” filminde yer almıştır.

Hürriyet