Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Türk sinemasının usta yönetmenlerinden Yusuf Kurçenli hayatını kaybetti.65 yaşında vefat eden Kurçenli bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Yaklaşık 1,5 yıldır kanser tedavisi gören ve durumunun ağırlaşması üzerine 3 gün önce Medical Park Göztepe Hastanesine kaldırılan Kurçenli, burada hayatını kaybetti.


Yusuf Kurçenli Kimdir? (Yusuf Kurçenli Kimdir / Yusuf Kurçenli Hakkında / Film yönetmeni, senarist)


Kurçenli için yarın Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tören düzenlenecek. Kurçenli'nin cenazesi, bu törenin ardından ikindi vakti Teşvikiye Camisi'nde kılınacak namazdan sonra Ulus Mezarlığında toprağa verilecek.


Türk sinemasında önemli filmlere imza atan Yusuf Kurçenli, 1947'de Rize'nin Çayeli ilçesinde doğdu. İstanbul Üniversitesinde gazetecilik okuyan Kurçenli, 1973 ile 1980 yılları arasında TRT'de yapımcı ve yönetmen olarak çalıştı.

İlk filmi “Ve Recep Ve Zehra Ve Ayşe”yi 1983 yılında çeken Kurçenli, sonraki yıllarda yönettiği filmleriyle değişik festivallerde ödüller kazandı. Kurçenli, “Baba Evi” ve “Kurşun Kalem” gibi TV dizilerini de yönetti.

Kurçenli, 13. İstanbul Film Festivali'nde (1994) “En İyi Yönetmen”, 16. SİYAD Türk Sineması Ödülleri'nde (1994) “En İyi Film”, 7. Ankara Film Festivali'nde (1995) “En İyi Özgün Senaryo” ve “En İyi Yönetmen” ödüllerini kazandı.

Yusuf Kurçenli, “Karartma Geceleri (1990)”, “Raziye (1990)”, “Taşların Sırrı (1992)”, “Umut Taksi (1993)”, “Çözülmeler (1994)”, “Aşk Üzerine Söylenmemiş Her Şey (1995)”, “Antika Talanı (1997)”, “Çemberler (2000)”, “Gönderilmemiş Mektuplar (2002)”, “Bebeğim (2006)”, “Gurbet Kuşları (2008)” ve “Yüreğine Sor (2010)” gibi çok sayıda filmi yönetti.


BAŞBAKAN RECEP Tayyip Erdoğan


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden yönetmen Yusuf Kurçenli'nin ilk gençlik yıllarından itibaren ömrünü sinemaya adadığını, kendi fikir penceresinden, kendi dünya görüşünden yola çıkarak yaptığı filmlerle toplumun meselelerine eğilmiş olan duyarlı bir sanatçı olduğunu belirtti.

Başbakanlık Basın Merkezinin internet sitesinde yer alan açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın Kurçenli'nin vefatı dolayısıyla başsağlığı mesajı yayımladığı bildirildi.

Erdoğan, mesajında şunları kaydetti:

“Türk sinemasının emekçi yönetmenlerinden biri olan Yusuf Kurçenli'nin vefatını teessürle öğrendim. İlk gençlik yıllarından itibaren ömrünü sinemaya adayan Kurçenli, kendi fikir penceresinden, kendi dünya görüşünden yola çıkarak yaptığı filmlerle toplumun meselelerine eğilmiş olan duyarlı bir sanatçıydı.
Merhum Yusuf Kurçenli'ye Allah'tan rahmet; ailesine, yakınlarına, sevenlerine ve tüm sanat dünyamıza sabır ve başsağlığı diliyorum.”


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI Ertuğrul Günay

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yapımcı, yönetmen ve senarist Yusuf Kurçenli'nin vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Günay, mesajında, Kurçenli'nin vefatından duyduğu üzüntüyü ifade etti.

“Başarılı çalışmaları ve çok yönlü kişiliğiyle ünü uluslararası düzeye ulaşmış olan kıymetli sanatçının vakitsiz vefatının Türkiye için büyük bir kayıp” olduğunu belirten Günay, “İnsana dair tüm duyguları, toplumsal sancıları anlatırken içselleştiren, bunu da samimi dil ve büyük bir ustalıkla yapan Kurçenli'ye Allah'tan rahmet, tüm yakınları ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum” dedi.

DSP GENEL BAŞKANI MASUM TÜRKER

DSP Genel Başkanı Masum Türker, yönetmen Yusuf Kurçenli'nin vefatı nedeniyle ailesine başsağlığı telgrafı gönderdi.

DSP'den yapılan açıklamada, Türker'in telgrafında taziyelerini ilettiği belirtildi.

Türker, telgrafında şunları kaydetti: “Türk sinemasının ustası olan Yusuf Kurçenli'nin yaşamını yitirmesinden dolayı büyük üzüntü duydum. Kendisine rahmet, size, yakınlarınıza, tüm sinema camiasına sabır ve başsağlığı diliyorum.”

Dilhun GENÇDAL
İSTANBUL DHA / A.A.