Yurt dışına açılıyor

Fransızca dil kursu için Paris'e giden Saadet Işıl Aksoy, gelecek projeleriyle ilgili konuştu


Türkiye'de televizyon dizileriyle ünlenen ve Semih Kaplanoğlu'nun yönettiği "Yumurta" filmindeki oyunuyla dikkatleri üzerine çeken başarılı genç oyuncu Saadet Işıl Aksoy, farklı ülkelerin sinemalarında da oynayarak, yurt dışında da başarılı olmak istediğini söyledi.


Türkiye'de büyük beğeniyle izlenen ve Cannes Film Festivalinde geçen yıl yarışma dışı gösterilen "Yumurta" filminin Fransa'da da geçen hafta vizyona girdiğini hatırlatan Aksoy, kendisinin de rol aldığı filmin Fransa'da gösterime girmesinden büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.

Bulgar yönetmen Kamen Kalev'in çekimine ağustos ayında başlayacağı "Eastern Plays" isimli filmde rol alacağını hatırlatan Aksoy, bu filmin, Türkiye'den Almanya'ya giden bir ailenin Bulgaristan'daki maceralarını anlattığını söyledi.

Çekimlerin İstanbul ve Sofya'da tamamlanacağını belirten Aksoy, filmin, farklı din, dil, ırk, milliyet gibi unsurların içerisinde insani ilişkilerin ve iletişimin farklı yanlarını konu aldığını ifade etti.

Türkiye'de Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun olan Aksoy, uzun yıllardır Fransızca öğrenmek istediğini ve bu dile karşı özel ilgi duyduğunu belirterek, "Yumurta" filminin bu ülkede vizyona girmesinin, bu arzusunu gerçekleştirmek için iyi bir fırsat oluşturduğunu söyledi.

"İngilizcenin dışında Fransızca bilmesinin de kendisine oyunculuk açısından yurt dışında önemli avantajlar sağlayacağını inandığını" belirten Aksoy, yurt dışında ABD, Fransa, Hindistan gibi farklı ülkelerin sinemaların da da rol almak istediğini söyledi.

Türkiye'de genç yönetmenlerin dünya çapında önemli başarılara imza attığını hatırlatan Aksoy, "Türk sineması iyiye gidiyor. Film çeşitlerinin çoğalması, tek tip filmlerin dışında farklı filmler, Türk sinemasına önemli yenilik getiriyor" dedi.hABER3