Avustralya Özlem'in peşinden koşuyor

O bir moda tasarımcısı, müzisyen ve televizyoncu. Avustralya'nın peşinden koştuğu bir ünlü !O bir moda tasarımcısı, müzisyen, televizyoncu... Uzak kıtada herkesin peşinden koştuğu bir ünlü. İşte Avustralya’nın en "stil" kadınlarından biri! Hayır, Kylie Minogue değil... Özlem Esen!


Özlem Esen, dünyanın öteki ucuna, Avusturalya’ya göç etmiş bir ailenin kızı. Buraya kadar sıradan bir göçmen hikayesi gibi görünebilir ancak değil. Özlem, farklı alanlardaki yetenekleri ve "star" pırıltısı sayesinde kendine müthiş bir hayat kurmuş Avustralya’da. Kendi kabuğunda değil, tüm Avustralya ve Yeni Zelanda’da son derece şöhretli bir moda tasarımcısı müzisyen ve televizyoncu. Kendi markası "Children of the" ve ünlü Avustralya markası Ksubi (Vakkorama’larda da satılan Avustralya’nın en "cool" markası Ksubi) için de tasarımlar hazırlayan, son olarak grubu The-O ile kendi albümünü hazırlamış olan, Avustralya televizyonlarının tanıdık siması, parti kızı, Ksubi’nin kurucu ve tasarımcılarından George Gorrow’un nişanlısı, Avustralya’nın "It Girl"ü Özlem Esen...

Avustralyalılar arasında Özlem’in tasarımları şimdiden kült niteliğinde. Özlem, "Kadınların ’göstermek ve saklamak istedikleri’ üzerine tasarlıyorum" diyor. Harper’s Bazaar’da "En iyi giyinen kadınlar" listesinde baş tacı ediliyor, Vogue’da tasarımlarıyla, Rolling Stone’da müziğiyle ilgili makaleler yazılıyor; Yen, Nylon, Black and White gibi dergilerde karşımıza çıkıyor. Son olarak Yen Magazine kapsamlı bir röportaj gerçekleştirmiş onunla; Türkiye’deki ilk röportajını ise Elele dergisi yaptı. İşte "It girl" Özlem Esen ve bütün hikayesi...

DAHA FAZLASINI İSTEDİM

"Ailem Ankara’dan Avustralya’da 1974’te göç etmiş. Beş yaşıma geldiğimde ailem beni bir yıllığına Türkiye’ye geri götürdü, bu beş yıl boyunca ise Sydney’de yetiştirildim. Ailem Sydney’i çok seviyordu, ancak Türkiye’deki kalabalık ailemizden kopup yeni bir hayat kurarken kendilerini yalnız hissettiler sanırım, ülkelerine dönmek istediler. Bir yıl sonra Avustralya’ya geri döndük ancak 12 yaşıma geldiğimde tekrar Türkiye’deydik. Gelir gelmez TED Ankara Koleji’ne başladım, kardeşim Tolga ise Yükseliş’e. Türkiye’deki okul yıllarımı hatırladıkça hep mutluluk duyarım, o zamanlar bana Türkiye’yle ilgili çok şey öğretti. Okuldan sonra "Hospitality Management" eğitimi aldım ve bitirir bitirmez Sydney’deki Intercontinental Hotel’de çalışmaya başladım. VIP katında müşteri ilişkilerinde çalışıyordum, bu dönem ilginç insanlarla tanıştım. Ama açıkçası bundan daha fazlasını istiyordum, beni bekleyen başka bir şey vardı...

Birkaç yıl içinde buradan ayrıldım. Daha çok heyecan istiyordum, uzun zaman seyahat ettim; Kanada, Avrupa... Hálá ne yapacağıma karar vermeye çalışıyordum. Bu arada DJ’lik yapmaya başladım; o dönem pek kadın DJ yoktu ve dolayısıyla çok dikkat çekiyordum; Coca Cola gibi büyük markaların sponsorluğunda birçok ülkede çaldım. Müzikle olan bağım kuvvetlenıyordu ve daha fazlasını istiyordum."

VE AŞK KAPIYI ÇALAR

"Güzel bir yaz günü bir açıkhava partisinde nişanlım George ile tanıştım. İlk görüşte aşktı. Harika görünüyordu... Ve bana bakışı... Kısa bir konuşmadan sonra, benimle çıkabilmek için ne yapması gerektiğini sormuştu bana, sonra beni Türkiye’ye kadar takip etti. Bu muhteşem adamla bütün hayatımı geçirmeyi nasıl istemem? George’la tanıştıktan hemen sonra Japonya’ya DJ’lik yapmak için gittim ve hemen ardından da Türkiye’ye. Halam Yıldız’la Türkiye’deki en sevdiğim yer olan Gökova’da epey zaman geçirdim. Bana örgü örmeyi öğretti ve bu moda alanında bana bir kapı açtı. George’a özel bir şey yapmak istedim; ona atkı ördüm, daha sonra bu bir çantaya dönüştü. Bu çanta ’Children of the’, yani kendi giyim markamın temeli oldu diyebilirim..."

GÖKOVA, İLHAM KAYNAĞI

"Gökova, şarkılarım ve moda tasarımlarım için bana gerekli olan ilhamı veren bir yer oldu. Ben oradayken George sürpriz yaparak Gökova’ya geldi, hem buraya hem de onun için yaptığım çantaya aşık olarak geri döndü! İşte bu çanta, şimdi Avustralya’da ve Yeni Zelanda’da 40’tan fazla mağazada satılan markamın başlangıç hikayesi oldu.

Markamın dünya lansmanını yapacağım sırada bir televizyon kanalından onların yüzü olmam için teklif aldım. Bu televizyon işini bir süre devam ettirdim, ta ki seyahatlerimin yaşamımın büyük bir kısmını kaplamaya başladığını fark edene kadar...

Ksubi’yle her ay New York, Londra ve Paris’e seyahat ediyordum ve işle birlikte yürütmesi gerçekten zor bir hal almıştı. Televizyon işinden sonra farklı grup ve şarkıcılarla birlikte şarkı söylemeye başladım. Yer aldığım son albümlerden biri Aria ödüllü, Avustralya’nın en iyi gruplarından biri olan Sneaky Sound System’e ait."


"Son olarak Ksubi’nin şapka, ayakkabı, ceket, bikini ve birçok çılgın parçadan oluşan yeni koleksiyonunun lansmanını tasarladım. Aynı zamanda kendi markam Children of the’ için, elbiselerden ceketlere, pantolondan mayoya çok eğlenceli ve seksi bir koleksiyon hazırladım. Nihai amacım, müziğimi giyim markamla birleştirmek. Grubumla birlikte Türkiye’de konser vermek ne harika olurdu!

Çocuklarıma Türk kültürünü öğreteceğim

"15 yıldır Sydney’deki Bondi Beach’te yaşıyorum. Ksubi’nin bir ofisinin olduğu Los Angeles Venice Beach’te de bir evimiz var. Yaşamımın çoğu Bali, Sydney ve Amerika’da geçiyor. Yılın 9 ayı seyahat halindeyim. Haziranda George ile Bali’de evleneceğiz, şimdi Sydney’deki evimizi yeniden düzenliyorum, bu çok keyifli! Bu arada Avustralya televizyonu için müzik ve lifestyle içerikli yeni bir reality şov hazırladım. Henüz pilot bölümünü çektik. İçinde yemek kültürü, müzik ve moda gibi bölümler var. Bir yandan ilk defa oyuncu olarak bir filmde yer aldım, ismi ,"Animal". Yaşamımda her zaman müzik olacak, bunu biliyorum. Türkiye’de bir tatil evi satın almak ve burada vakit geçirmek istiyorum. Çocuklarım olduğunda onların Türk kültürünü ve dilini öğrenmesi, ailemin içinde olması benim için çok önemli..."

haber3