''Kadına el kaldıran karşısında beni bulur''

Parmaklıklar Ardında'nın kadın mahkumları döven sert gardiyanı Ogün Kaptanoğlu anlattı...'Parmaklıklar Ardında'nın kadın mahkumları döven sert gardiyanı Ogün Kaptanoğlu: "Sebebi ne olursa olsun, kadına el kaldırmak ahlaksızca bir şey... Kadına şiddet uygulayana ben de aynı şekilde karşılık veririm"..

atv'nin sevilen dizisi 'Parmaklıklar Ardında'nın kuralcı ve sert gardiyanı Cengiz'i canlandıran Ogün Kaptanoğlu performansıyla göz dolduruyor. Dizide, özellikle kadın mahkumları dövdüğü sahnelerle adından söz ettiren Kaptanoğlu, "Gerçek hayatta bir kadına kesinlikle el kaldırmam. Kadına şiddet uygulamak çok ahlaksızca bir şey... Sebebi ne olursa olsun" diyor...

* Gardiyan Cengiz diziye sonradan girmesine rağmen güzel tepkiler alıyor...
Seyircinin kafasında Cengiz ile ilgili çok fazla soru işareti oluştu. Herkes Cengiz'in Ankara'dan gönderilmiş bir müffetiş, gizli bir ajan olabileceğini düşünüyor. Şu ana kadar çevremden ve internetten aldığım yorumlar böyle. Cengiz kuralcı, kitaba, nizama uyan bir karakter. Bundan sonraki bölümlerde ayrı bir dünyası olduğunu, insancıl yanlarının olduğunu göreceğiz. Cengiz ile ilgili çok fazla süpriz olacak.

* Dizilerde sert karakterleri canlandıranlar dışarıda izleyiciden olumsuz tepkiler alıyor. Size gelen tepkiler nasıl?
Aşırı tepkiler almıyorum. Sadece beni yolda gördüklerinde 'Mahkumlara bu kadar kötü davranmayın' diyenler oluyor. Ben de onlara 'Haketmeseler yapmam' diyorum. Aliye cezaevi müdüresini esir alıyor, dövüyor. Başgardiyan olarak da Cengiz bunun cezasını vermekle yükümlü bir karakter.

* Cengiz kuralcı, emirlere uyan bir karakter. Peki siz gerçek hayatta nasılsınız?
Birbirine paralel giden, katı ve olmazsa olmaz dediğim kurallarım var. Sonuçta Türkiye'de yaşıyoruz. Türk toplumunun bize vermiş olduğu örf ve adetlerimiz var. Kurallar aşıldığı zaman ailemde, özel hayatımda ve toplumsal olaylarda tepkimi her zaman gösteririm.

* Bir projeye sonradan dahil olmanın zorlukları vardır. Siz yaşadınız mı?
Çevremdeki insanlarla kolay adapte olabilen sosyal bir insanım. Buraya geldiğimde ekip çok yakın davrandı. Bir projeye sonradan katılamanın handikapları vardır. Ben bunu yaşamadım. Tanıştıktan sonra geldiğimiz gün çalışmaya başladık sonrada iyice samimi olduk.

* Dizide mahkumları dövme sahneleriniz de var... Gerçek hayatta hiç bir kadına şiddet uyguladınız mı?
Asla.... Bir kadına kesinlikle el kaldırmam. Bazı özel ilişkilerimde kaldırmak istediğim zaman oldu. Ama böyle bir şey yapmam mümkün değil. Kadına el kaldırmak çok ahlaksızca bir şey. Sebebi ne olursa olsun. Kadına şiddet uygulayana ben de şiddet uygularım.

* Bu sahneleri çekerken kadınların antipatisini kazanırım diye tedirgin oldunuz mu?
Yok, olmadım. Cengiz, Beray'ı firar ettikten sonra dövüyor. Dövmesinin sebebi, Beray'dan hoşlanmaması ya da ona bir kin beslemesi değil, elbette... Beray, kaçışı sırasında başka bir mahkumun ölmesine sebep oluyor. İşin içinde firar olunca, olay Cengiz'in görev sınırlarına giriyor. Burada Cengiz'in kuralcı tarafı daha ağır basıyor. Masum bir insanın başka bir insan yüzünden ölmesi Cengiz'i çıldırtıyor. Beray sopayı haketmişti bence. (gülüyor)

* Projede bu kadar çok kadınla birarada çalışmanın zorlukları oluyor mu?
On dört bayan oyuncumuz olmasına rağmen üç tane erkek oyuncumuz var. Zorluk yaşamıyoruz. Hepimiz arkadaşız, dostuz. Sette profesyonel olduğumuz kadar setin dışında da profesyonel arkadaşlığımız oluştu. Ama zaman zaman, bir erkek olarak bu kadar bayanın içinde olmak insanı yoruyor. Aynı otelde kalıyoruz. Zaten yorulduğum zaman da kendimi sulara atıyorum. Gidip, dalış yapıyorum. (gülüyor) Onların benden erkek olduğum için çekindikleri taraflar var. Tabii ki, benim de onların yanındayken toparlanmam gerekiyor. Bu bizim ailelerimizden gelen bir terbiyedir.

* İnternetteki forumlarda izleyiciler Oktay Kaynarca'ya benzediğinizi yazmışlar. Bu konuda ne düşününyorsunuz?
'Kardan Adamlar' isimli sinema filminde başrolde oynamıştım. O filmle Antalya Film Festivali'ne katılmıştık. Oktay Kaynarca ile orada tanıştım. Evet, zaman zaman benzeyen taraflarımızı görüyorum. O da yuvarlak surat hatlarına sahip. Bu durum benim de hoşuma gidiyor. Oktay Kaynarca sevdiğim, çalışmak istediğim bir oyuncu.

* Bu benzerliğin avantajları veya dezavantajları neler olabilir sizce?
Avantaj ya da dezavantaj olur diye hiç düşünmedim... Ama oyunculuk adına konuşmak gerekirse, Oktay Kaynarca çok deneyimli, uzun senelerdir bu işi profesyonel olarak yapan bir oyuncu. Onun gibi gözükmeyi, onun vizyonuna sahip olmayı ben de isterim. sonuçta herkes oyunculuğuyla bir yerlere geliyor. Ama onun gibi başarılı olmak isterim.

* Yeni projeler var mı ufukta?
Bu yaz, 'Parmaklıklar Ardında' tatile girdikten sonra sanat projede yer alacağım. 'Kardan Adamlar'ı yapımcısı ve yönetmeni Ayten Gönülşen yönetecek. Çok güzel, toplumsal bir proje olacağını düşünüyorum.

* Aşk hakkında ne düşünüyorsunuz?
Beray ve Cengiz arasında büyük bir aşk yaşanacak. Cengiz kariyer ve hayatıyla ilgili bir çok şeyi gözardı ederek bazı olaylara kalkışacak. Ama çok güzel bir aşk yaşayacak. İzleyicinin bunu çok seveceğine inanıyorum.

* Peki ya gerçek hayat? Bekarsınız, bir ilişkiniz var mı?
Gerçek hayatta aşk artık yok. Aşka inancım da yok. Güzel bir ilişkim vardı. Yürümedi, olmadı. Bir buçuk senedir böyle bir şey yok hayatımda. Aşkı, aşık olmayı çok seviyorum. Ama inancımı kaybettim.

* Cengiz kuralcı biri ama kuralları hiçe sayarak aşık oluyor...
İşin ilginçliği de orada zaten... İşte bunun adına 'aşk' diyorlar. Aşk birçok tabuyu yıkar. Benim gerçek hayattaki ilişkilerimde de böyledir. Cengiz aşık olduğu için, kuralları bir sandığa kaldırıyor. Gerçek hayata bunu anlatamadık ama, Beray umarım dizide anlar. Dizide de bir sekte yemeyelim. (gülüyor)

* Başınıza böyle bir şey mi geldi?
Evet, o yüzden aşka inancımı kaybettim.
haber3