Avluda nasıl banyo yaptı!
05 Haziran 2008 Perşembe 11:24
Tuğba Özay,cezaevi avlusunda banyo yapmakla kalmayıp üstsüz güneşlenmiş...


Tuğba Özay, 167 gün kaldığı Paşakapısı Cezaevi'nde yaşadıklarını "Bedel" adlı kitapta topladı.
Ünlü manken, gece vakti cezaevi avlusunda nasıl banyo yaptığından üstsüz güneşlenme denemesine kadar birçok anısına bu kitapta yer verdi.
Avluda nasıl banyo yaptım

Bizim avlumuz diğer büyük avlulara göre daha izole ve küçük. Sakat ayağım yüzünden zaten dar olan banyoda yıkanmak çok zor. Hatta, bu durumda tuvalete gitmek bile işkence oluyor bana. Tuvaletler alaturka. Alçılı ayakla oturulmuyor tabii. (...) Dediğim gibi duvarlar çok yüksek.
Dolayısıyla diğer koğuşların üst pencerelerinden bile bizi görmeleri imkánsız. Üç gündür yıkanamıyor, bu yüzden de kendimi hiç iyi hissetmiyordum. Sizin bu deli kızınız gardiyanlardan izin istedi avluda yıkanabilmek için.
Sağ olsunlar çok anlayışlı gardiyanlarımız var. Pardon infaz koruma memurları. Koğuş arkadaşlarım çok ama çok yardımcı oluyor. O kadar iyi yürekli insanlar ki. Kovalarla avluya su taşıdılar. Beş dakika içinde bir de baktım ki avlu kadınlar hamamına dönmüş. Tasını kapan gelmiş. Tellağımız da, artık kardeş gibi gördüğüm Ani’ydi. Ben, Metoş, Ünzile bir de yedi aylık bebeğimiz Ruby Angel (Ruby adını ben koydum) açık havada bir güzel banyomuzu yaptık. Karanlıktı, yıldızların altındaydık

Üstsüz güneşlendim ama korktum

İlk 10 gün boyunca, hatta hálá, neredeyse saat başı helikopterler tepemizde cirit atıyor. Üstsüz güneşlenerek kavurucu sıcaktan faydalanmaya çalışan Polonyalı arkadaşım Kristina, helikopterlerden rahatsız oldu. Ne yalan söyleyeyim ben de bir iki kez güneşten faydalanayım dedim ve helikopterleri tepemde görünce korktum; gazeteciler çekim yapabilir korkusuna kapıldım.

A.A