''Sezen'e hakkımı helal etmiyeceğim''

Çevreci Prof.Dr. Orhan Kural, "Sezen Aksu benden önce ölürse, hakkımı helal etmiyorum dedi."Türkiye’de çevre bilinci ve çevre sağlığı konularındaki ilginç çıkışları ile tanınan Prof. Dr. Orhan Kural, Çankırı’da da başta Sezen Aksu olmak üzere kliplerde sigara için ünlüleri eleştirdi. Prof. Dr. Kural, “Sezen Aksu benden önce ölürse cenazesinde imam ‘nasıl bilirsiniz’ diye sorduğunda ‘kötü bilirdim’ diyeceğim. ‘Hakkınızı helal ediyor musunuz?’ dediğinde ise ‘helal etmiyorum’ diyeceğim” dedi.

Çankırı Belediyesi’nin davetlisi olarak kente gelen Prof. Dr. Orhan Kural, Atatürk Kültür Merkezi’nde, çoğunluğu ilköğretim okulu öğrencisi olan gruba hitap etti. Kendisini dinlemeye gelen çocuklara Sigarayla Savaşanlar Vakfı’nın da başkanı olarak ‘sigarayla savaş yemini’ ettiren Prof. Dr. Orhan Kural, sigaranın zararlarını anlattı.

SEZEN AKSU'YA ÇOK SİNİRLİ

Bülent Akarcalı’nın girişimleri ile yıllar önce otobüslerde yasaklanmaya başlanan sigaranın bugün çok geniş bir alanda etkisinin olduğunu belirterek toplumun önündeki ünlü kişilerin ve sanatçıların sigara ile ekranlarda görünmelerine sert tepki gösterdi.

Sezen Aksu’nun klibinde elinde sigara ile çekim yapmasına çok sinirlendiğini belirten Prof. Dr. Kural, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Şayet benden önce ölürse cenazesine gideceğim ve imam ‘nasıl bilirsiniz’ diye sorduğunda ‘kötü bilirdim’ diyeceğim. ’Hakkınızı helal ediyor musunuz?’ dediğinde ise, ‘helal etmiyorum’ diyeceğim. Çünkü onun klibi çok izlenen kanallarda gösterildiğinde sadece o anda 5 bin sigara içiliyor. Sizlere bu kötü alışkanlığı kazandıran bir kişiye hakkımı helal etmiyorum.”

Kadir İnanır’la mahkemelik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Orhan Kural, “Dava şu an temyizde. Kesinleşince 6 ay hapis yatacak. Cezaevlerinde mahkumlara konferans verirken söylüyorum, ‘Kadir İnanır yakında aranızda olacak’ diye çok seviniyorlar” diye konuştu.

Kurtlar Vadisi dizisini mahkemeye verdiğini ve dizide sigarayı yasaklattığını belirten Prof. Dr. Kural, toplumun futbolla uyutulmasına karşı olduğunu belirterek, “Milli Takıma ben başarı dilemiyorum. Çünkü iki maç kazanınca Türkiye futbolla uyutulacak. Bir ay süreyle futbol bizi uyutacak. O yüzden Milli Takıma başarı dilemiyorum” dedi.

Konferansın ardından Prof. Dr. Orhan Kural’a Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç tarafından üzerinde Atatürk silueti bulunan ebru tablo ile kaya tuzu ve Osmanlı Belgelerinde Çankırı kitabı hediye edildi.
haber3