Aytmatov babasının yanına defnedildi
YAZDIR | YOLLA
15/06/2008

Dünyaca ünlü Kırgız yazarı ve devlet adamı Cengiz Aytmatov, son yolculuğuna gözyaşlarıyla uğurlandı

AYTMATOV'UN CENAZE TÖRENİNİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ
BİŞKEK - Sovyet çağının sade yurttaşını anlatan romanlarıyla tüm dünyada ünlenen Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, başkent Bişkek yakınındaki "Ata Beyit" kabristanında, babası Torekul Aytmatov’un yanına defnedildi. Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, cenazede yaptığı konuşmada, "Dünyada insanlar, ruhların halaskarını yitirdi. Aytmatov’un sözleri, dünyada milyonlarca insanın kalbinde çınladı" dedi.
Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü temsilen Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de katıldı.
Belgesel çekimleri için bulunduğu Tataristan’ın başkenti Kazan’da aniden rahatsızlanan, tedavisi Almanya’nın Nürnberg kentinde sürdürülen 79 yaşındaki Kırgız yazarı Aytmatov’un cenazesi, devlet töreninin ardından toprağa verildi.
Önceki gün Nürnberg’den Kırgızistan’a getirilen cenaze, bugün Kuran okunmasından sonra yerel saatle 07.30’da yazarın evinden alınıp, Bişkek Milli Konser Salonuna getirildi. Tabutu Kırgız bayrağına sarılı Aytmatov’un cenazesi, takım elbiseli ve yüzü açık şekilde katafalka konularak, ziyarete açıldı.
Katafalkı ilk ziyaret eden Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev oldu. Bakiyev, Aytmatov’un tabutu önüne siyah çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu. Bakiyev, Aytmatov’un eşine, oğullarına ve kızına başsağlığı diledi. Daha sonra Başbakan İdor Çudinov, Meclis Başkanı, bakanlar, milletvekilleri, yabancı misyon şefleri ve diğer ziyaretçiler katafalka geldi.

Sıcağa rağmen izdaham yaşandı
On binlerce Kırgız, aşırı sıcak havaya rağmen ellerinde çiçekler ve kitaplarıyla Aytmatov’dan vedalaşmak için uzun süre sıra bekledi.
Salona girişte izdiham yaşanınca polis müdahale ederek, ziyaret süresini bir saat uzattı.
Aytmatov’un cenazesi saat 12.00’da salonun önüne çıkarıldı. Burada düzenlenen törende Kırgızistan Devlet Sekreteri Nuur Ulu Dosbol’un, yazar hakkındaki konuşmasından sonra söz alan Devlet Başkanı Bakiyev, şunları söyledi:
"Sevgili Cengiz Aytmatov ağabeyimizi kaybettik. Sadece Kırgız halkı değil, tüm dünya halkı acı ve üzüntü içinde. Bu nedenle bugün ülkemizde yas ilan edildi. Aytmatov bizlere her eserinde anneni unutma, babanı unutma, dilini unutma, halkını unutma nasihatında bulundu. Bugün büyük düşünürümüzü, yazarımızı, devlet adamımızı son yolculuğuna uğurluyoruz. Kırgız halkı, en sevilen oğullarından birisini kaybetti. Dünyada insanlar, ruhların halaskarını yitirdi. Aytmatov’un sözleri, dünyada milyonlarca insanın kalbinde çınladı. O bir dünya vatandaşıydı."
Aytmatov’un eserlerinde insanlığın mutluluğunu ve umudunu, hüznünü ve zorluklarını dile getirdiğini ifade eden Bakiyev, "Aytmatov’un vefatı, modern edebiyat ve tüm dünya için büyük bir kayıp oldu. Aytmatov, üzerinde o ağır manevi değerleri taşımayı başardı. O, Kırgızistan’ın kültürünü, edebiyatını, tarihini dünyaya tanıttı. Onu sadece Kırgızistan halkı değil, tüm dünya bugün son yolculuğuna uğurluyor. Cengiz ağabey, Allah’tan rahmet diliyorum. Kırgızistan devleti, cumhuriyeti, halkı ve dünyada insanlık ve söz var olduğu sürece Cengiz Aytmatov’un adı daima yaşayacak ve yaşatılacaktır. Güle güle Cengiz Aytmatov" dedi.

Mustafa İsen de konuşma yaptı
Cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü temsil eden Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de yaptığı konuşmada, "Merhum Türk dünyasının büyük düşünürü Cengiz Aytmatov’un vefatı vesilesiyle Kırgız kardeşlerimiz başta olmak üzere bütün edebiyat, sanat dünyasına başsağlığı diliyorum ve Aytmatov’u rahmetle anıyorum" diye konuştu.
İsen, Aytmatov’un ailesine ve yakınlarına başsağlığı diledi.
Törenden sonra yazarın naaşı top arabasına konularak Ala-Too meydanına getirildi. Buradaki törende Kırgızistan bayrağı yarıya indirilerek, bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ayrıca askeri bando Kırgız milli marşını çaldı.
Aytmatov’un cenazesi daha sonra kortej eşliğinde Bişkek’e 20 km uzaklıkta bulunan ve babası Toleykul Aytmatov’un yattığı Ata-Beyit kabristanına götürüldü. Aytmatov’un, askerlerin omuzlarında taşıdığı naaşı burada defnedildi.
3 pare top atışı ve Kırgız milli marşının çalınmasından sonra Bakiyev, diğer yetkililer ve aile üyeleri mezara toprak attı. Ardından yaklaşık 200 çelenk mezara bırakıldı.
Aytmatov’un 12 Aralık 1928’de dünyaya geldiği Talas kentinin Şeker köyünde ise halk köy merkezinde toplanarak Kuran okudu.
Almanya’nın Nürnberg kentindeki hastanede salı günü vefat eden 79 yaşındaki Aytmatov, SSCB’den sonra Belçika, Hollanda ve Lüksemburg’da Kırgızistan büyükelçisiydi. (aa)

Büyük hallerini görmek için üzerine tıklayınız