Ünlü çift filmde buluşuyor

Altan-Vahide Gördüm çifti bir sinema filminde birlikte kamera karşısına geçecek...Yaşar Kemal'den etkilenip Siyasal Bilgiler'de okudum

Tiyatrodan sonra ekranların da aranılan yüzü olan Altan-Vahide Gördüm çifti şimdi bir sinema filminde birlikte kamera karşısına geçmeye hazırlanıyor. Çift 15 yıllık aşklarını ve hakkında bilinmeyenleri anlattı..

'Hayat Bilgisi' dizisi ile tiyatro sahnelerinden televizyona transfer olan Altan Gördüm'ün 14 Temmuz da çekimlerine başlanacak olan yeni sinema filminde kendisine eşi Vahide Gördüm de eşlik edecek. 15 yılı aşkın bir süredir birlikte olan çift, tiyatro uğruna yaşadıkları sıkıntıları anlatırken gözleri dolu dolu oluyor. Vahide Gördüm, "Annemi kaybettim ancak sahnelenen oyunum olduğu için izin verilmedi ve annemi gömemedim" itirafında bulunuyor...

* Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde okuyup, ardından tiyatro ve sinemaya yönelmişsiniz..
Altan Gördüm: Ortaokul yıllarımdan beri amacım Ankara Siyasal Bilgiler'e gitmekti. Sonra İzmir'de lisede okurken tesadüf olarak tiyatroya başladım. Ancak rahmetli babam, "Tiyatro okuyup, aç kalırsın. İlk istediğin bölüme gir" dedi. Ben de Siyasal Bilgiler istiyordum ve ilk tercihim o oldu.

* İlginç. Neden Siyasal Bilgiler okumayı istiyordunuz?
A.G: Yaşar Kemal'in romanlarından etkilendiğim için... Orada idealist kaymakam karakterleri vardır. Benim siyasala giriş amacım kaymakam olmaktı. Ancak son sınıfta okulun yapısı çok değişti ve benim iki dersimden biri, hiç anlaşamayacağım bir hocanın insiyatifindeydi. Ben de okulu bıraktım ama her şeye rağmen kendimi siyasallı hissediyorum.

* 12 Eylül dönemini hatırlıyor musunuz?
Vahide Gördüm: Keşke herkes 12 Eylül'ü Altanlar gibi yaşayabilseydi. Ayrıca 12 Eylül'ü unutan ve reddedenler var. Altan Erkekli gibi bu dönemleri unutmayan insanlar çok olsaydı daha mutlu ve güzel bir yere gidebilirdik. 12 Eylül dönemlerini ben de hatırlıyorum.

* Sizi o döneme ait rahatsız eden olay nedir?
A.G: 12 Eylül'ü yaşayan insanların bir inancı vardı ve o inançla yola çıkmışlardı. Her yer İstanbul değil. O dönemde insanlar Türkiye'nin yönetim yapısını yorumlayıp, o yorum üzerinden bir şeyler yapmayı hedefliyorlardı. Şimdi 'ben burada iyiyim' ve 'olanlardan bana ne' diyorlar. İzmirde 3-4 sene önce bir doktora girdik arabayı kapıya bıraktık. Herkes balkonlarında duruyor. 15 dakika doktorda kaldık ve dışarı çıktığımızda arabanın camı kırılmış içinden bir şeyler alınmıştı. 80'lerden sonra bizde böyle bir toplum yapısı oluşturuldu, 'benim gelirim düşükse solcu olacağım, biraz para kazanırsam artık solcu değilim' diyebiliyorlar.

* Vahide Hanım ile tanışmanız nasıl gerçekleşti Altan Bey?
A.G: 1991 yılında İzmir'e geldim. İzmir'de ajans sahibi arkadaşlarım sunuculuk yapmamı ve oyunculuk bölümünden de birkaç kişi bulmamı istediler. O dönem öğrencimiz olan Özgür Ozan tanıştırdı bizi.

* İlk görüşte aşka inanıyor musunuz?
A.G: Evet inanıyorum. Ben o zaman 34 yaşındaydım. Bir ara karşı karşıya oturduk ve içimden, 'eğer evlenirsem böyle bir insanla evlenirim' dedim.

* Vahide Hanım sizin için de böyle mi oldu?
V.G: Ben okulda çok iyi bir öğrenciydim ve çok popülerdim. Bu yüzden kimin bana nasıl yaklaştığını çok iyi anlıyordum. Altan ilekarşılaştığımızda bana çok güvenilir bir hava yarattı. Bana sunduğu işi kabul ettim. Altan benim için çok birikimli, adam gibi bir adamdı. Üç ay içinde de evlendik.

A.G: 1 Aralık benim doğum günümdü. Bir kutlama yapacaktım fakat kimse gelemedi, Vahide ile ikimiz baş başa kaldık. Pembe şarap içiyorduk ve o sırada İzmir'e kar yağdı. Düşündüm ve "Yoldaşım olur musun?" dedim.

* Siz nasıl cevap verdiniz?
V.G: Aslında Altan'da çok evlenecek adam tipi yoktu. Kadınlar tarafından beğenilen bir erkektir. Hâlâ benim gözümde öyledir. Bunu kıskandığım için değil, değer verdiğim için söylüyorum. Bir de ben daha öğrenciyim. Ne olacağı belli olmayan bir oyuncudan evlenme teklif alıyordum. Bana çeyiz hazırlayan anneme "Ben evlenmeyeceğim" dedikten üç ay sonra evlendim.

* Sonra Vahide Hanım ile zorunlu olarak ayrı kaldığınız bir dönem olmuş...
A.G: Biz Ankara'da yaşadıktan sonra İzmir'e gidip geldik. 1994 yılında kızımız Alize doğdu. Beş yıl İzmir'de kaldık. Sonra Vahide'yi Adana'ya yolladılar. Vahide'nin iki ay yanımıza hiç gelemediği oldu.

V.G: Ben Adana'da çalışırken Alize tırnaklarını yemeğe başlamıştı. 'Bu bir dönem ve geçecek' dedim kendi kendime ama yedi yaşında bir çocuğu o duruma getirmiş olmak beni çok üzdü. Bir anneyle çocuğu birbirinden uzaklaştırmak ne kadar mantıklı olabilir... İnsana dair bir şey yaparken, bir o kadar da insanlık dışı şeyler yapıyorlar. A.G: 2003 yılında annemizi kaybettik. Bir insanın annesinin cenazesine gitmesi en doğal hakkıdır. Annesi öldüğünde Vahide'ye izin verilmedi. "Programımız değişmeyecek!" denildi. Vahide tiyatroya olan saygısından sezonu bittirdi ve o zaman istifasını verdi. Genel müdür üç gün sonra arayıp, alay eder gibi "Sana izin verelim İzmir'e git" dedi. Sonra hakkında soruşturma açıldı. İnanıyorum ki kötülük kimsede kalmaz.

* Ne hissettiniz?
V.G: Annem sabah öldü ve ben akşam oyuna çıktım. Ölenle ölünmüyor, ama gelin bir de o gün benim içime sorun. Onu gömememek gibi bir duygu çok kötü...

* Şu anda Yeşilçam'da da hareketlilik var. Komediler çok tutuyor. 'Recep İvedik'in 4.5 milyon izleyiciye ulaşması sizi şaşırttı mı?
A.G: Biz izlemedik, ama kızımız Alize izledi. Alize filmi çok güzel eleştirdi. 'Recep İvedik' bir sinema filmi değil. Arka arkaya bağlanmış bir iştir. Komediyi küçümsememek gerekir, ama bu komedi değil. 'Recep İvedik'e medya sahip çıktı. Film daha gösterime girmeden çok abartıldı. 'Binbir Gece'de de izleyiciyi bu kadar sürükleyen nedir ki? "150 bin verir misin?" dediler ve ardından devam etti.
V.G: İzleyici profiline bakmak gerekiyor. Yaş ortalamasına, eğitime bakılmalıdır.

* Tiyatro şüphesiz sizin için çok önemli, ama oyunculuğunuzu en çok nerede sergilemeyi seviyorsunuz?
A.G: Sinema konusunda çok deneyimim yok. Bir tane filmde oynamıştım o da gösterime girmedi. Onun için kendimi sinema konusunda ahkam kesecek konumda bulmuyorum. Tiyatro bizim antrenman alanımızdır ve bizi zinde tutar.

* Hep, tiyatro yaparak geçinmek zor denilir. Siz de böyle düşünüyor musunuz?
A.G: Biz tiyatrodan kazandığımız parayla çok rahat geçiniyorduk. Ankara'da triplex bir evde oturuyorduk. Alize de özel okula gidiyordu. Çok küçük şeylerden mutlu oluyorduk. Mesela, kar yağarken büyük şemsiyenin altında mangal yapıyorduk...

* Maddi sıkıntınız yoktu peki ya insan ilişkileriniz?
Şu anda İstanbul'dan edindiğimiz çok fazla arkadaşımız yok. Ankaralı arkadaşlarımız çok vefalıdır. Vahide istifa ettikten sonra Altan Erkekli aradı ve dizi için Vahide'nin adını verdiğini söyledi. Daha önce onlar bir oyunda karı kocayı canlandırmış ve ödül almışlardı. 'Bir İstanbul Masalı' dizisinde Altan Erkekli'nin eşini oynaması için teklif geldi. Vahide bir sene otelde kaldıktan sonra bu kadar ayrılığa dayanamadık ve evi buraya taşıdık.

* Sizin 'Hayat Bilgisi' dizisiyle tanışmanız nasıl oldu?
Perran Kutman, Vahide'yi oyuncu olarak çok seviyormuş. Perran Abla'nın kardeşini canlandıran Kerem Kupacı, "Vahide Abla'nın kocası oynar" demiş. Öyle başladık.

* Sanırım şimdi birlikte oynayacağınız bir sinema filmi var?
Evet, Vahide ile birlikte bir sinema filminde oynayacağız. An cak Vahide ile filmde sadece bir tane ortak bir sahnemiz olacak. Yanı sıra konuk oyuncu olarak Altan Erkekli, Taner Birsel, Ali Düşenkalkar, Halit Ergenç, Yasemin Conka var. İstanbul'da Beykoz'da bir kundura fabrikasında çekilecek. Aslında Eskişehir'de tam yerinde çekilecekti, ama bazı teknik sorunlar oldu. Finalle ilgili bir bölümü de TBMM'de çekilecek.

haber3