''Sahnede Afife'yi canlandıracağım''

Nurseli İdiz, Atatürk kılığına girince çok eleştirilmişti...Türkiye'de ilklere imza atan kadınlar anısına 'Cumhuriyet Kadınları' adlı bir proje başlatan Nurseli İdiz, Atatürk kılığına girince çok eleştirildi. Proje kapsamında Afife Jale'yi canlandıracağını söyleyen İdiz, ekledi: Amacım; Atatürkçülüğün altını çizmek!..

Nurseli İdiz'in 1923-1940 yılları arasında yaşamış Cumhuriyet kadınlarını barkovizyon görüntüleri ve ünlü mankenlerin sunumuyla tanıtmak için hazırladığı 'Cumhuriyet Kadınları' adlı projesi, 19 Temmuz'da Keşan'da start alıyor. Proje kapsamında birbirinden ünlü tasarımcıların kıyafetleriyle podyuma çıkacak olan mankenler, tarihi defileler gerçekleştirilecek. Türkiye'nin ilk kadın büyükelçisinden, ilk kadın savcısına kadar birçok önemli Cumhuriyet kadını; bu defileler aracılığıyla halka tanıtılacak. İdiz ve projenin menajerliğini üstlenen 'Sisi' lakaplı Seyhan Soylu, günlerdir eleştiri oklarının hedefinde olan projeyle ilgili detayları açıkladı...

* Basında "Nurseli İdiz 'Cumhuriyet Kadınları' projesiyle modacılığa soyundu" şeklinde haberler çıktı. Bu projenin modacılıkla bir alakası var mı?
Nurseli İdiz: Kesinlikle, yok. Ben ne anlarım modacılıktan? Bu proje, tarihi bir belgesel gösteri niteliğinde. Cumhuriyet'i klişeler yerine, o yıllarda yaşamış gerçek Cumhuriyet kadınlarının öyküleriyle birlikte anlatmayı hedefleyen bir proje.

* Nereden aklınıza geldi böyle bir proje yaratmak?
N.İ.: Seyhan'ın bazı işleri vardı Trakya'da. Beraber gittik. Orada çeşitli yerlerde Atatürk'ten izlere rastladık. Sonra ben, onun ayak izlerini takip edip etmediğimizi sorguladım ve bu projeyi hayata geçirmeye karar verdim. Amacımız; mesleklerinde ilk olan Cumhuriyet kadınlarına şapka çıkarmak. Halide Edip Adıvar veya Sabiha Gökçen gibi birkaç ismin dışında bu kadınların çoğunu tanımıyoruz. İlk kadın büyükelçi, ilk alfabenin yazarı, ilk kadın savcı, ilk kadın doktor gibi kişilerin hayatlarından kesitler taşıyor bu proje. 1923-1940 arasında yaşamış bu kadınları, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde düzenleyeceğimiz defilelerde birbirinden ünlü mankenler temsil edecek. Dönemin kostümlerini ise ünlü modacılar hazırlıyor. Bir saatlik gösterilerde, barkovizyonda bu kadınların hayat hikayeleri anlatılacak. Ayrıca Atatürk'ün onlar için söylemiş olduğu sözlere de yer vereceğiz. Kadınların herbiri mankenlerden biri tarafından canlandırılacak.

* Nasıl bir ön çalışma yaptınız?
N.İ.: Nutuk'u tekrar okudum. Atatürk'ün kendi cümlelerini okuduğunuz zaman, ne kadar derin bir felsefesi olduğunu görüyorsunuz. Kaç kişi Nutuk'u okumuştur merak ediyorum.
Seyhan Soylu: Nurseli Hanım çok güzel metinler hazırladı. Biz, herhangi bir parti veya siyasi görüş gözetmeden bu toprakların içinde yaşamış her kadını önemsiyoruz. Laiklik propagandası da yapmıyoruz. Bu; sanatsal bir proje.

* Siz herhangi bir kadını temsil edecek misiniz defilelerde?
N.İ.: Afife Jale'yi temsil edeceğim. Gösteri, Atatürk'ün temsil edileceği bir mizansenle bitecek. Her gösteride bir başka ünlünün Atatürk'ü canlandırmasını istiyorum. Benim Atatürk kılığındaki fotoğraflarımdan davetiye yaparak, aktörlere yolladık.

* Benzediniz mi sizce Atatürk'e?
N.İ.: Gözüm, bakışım belki benzemiştir. Onun dışında benzemek gibi bir şey düşünülmedi, haşa! Erkek oyuncuların bile ona benzemesi, o karizmayı yaşatması güçken; bir kadının benzemesi beklenemez! Benim amacım Atatürk'e fizik olarak benzemek değil, Atatürkçülüğün altını çizmekti. Atatürkçülüğün de kadını, erkeği olmaz zaten!

* En çok Haluk Bilginer'in canlandırdığı Atatürk'ü beğenmişsiniz. Geçenlerde 'Dur Yolcu' dizisinde, Arda Kural da Atatürk oldu...
N.İ.: Atatürk enflasyonu yaşanıyor bu aralar. Ben çok beğenmedim Arda Kural'ı. Olay makyaj değil. Önce, o kişi olabilmek lazım.

* "Filmi çekilse Atatürk'ü çok iyi oynarım" demişsiniz. Bir aktris, Atatürk'ü oynayabilir mi?
N.İ.: Erkekler varken benim oynamam ne derece tercih edilir ki? Kimse kalmazsa, oynarım.

* Atatürk'le fotomontaj tekniğiyle poz verdiğiniz fotoğraflarda Sabiha Gökçen'i çıkarıp, yerine kendinizi koyduğunuz yönünde de bir haber çıktı gazetelerde...
N.İ.: Ne münasebet? Çıkarmak mümkün olabilir mi? Tarihi değiştiremezsiniz. "Biz de birer Sabiha Gökçen'iz, birer Bedia Muhavvit'iz" demek için yaptık onu! O kadar dangalak değilim ben! Bu kadar aptal olmamı da beklemesinler.

Gazeteciler projeyi bilmeden eleştirdi!
* Gazeteci Ahmet Hakan köşesinde, sizin tarihte Atatürk olan ilk kadın unvanını kapmak için Atatürk rolüne soyunduğunuzu yazdı...
N.İ.: Çok şekilci bakılıyor bazı şeylere. Sonuçta akıllı, kültürlü insanlarız. Neden böyle bir şey yapıldı, açıp sormak lazım. Ben zaten çok popüler bir kadınım. Sanatımda iyiyim. Popüler olmak için böyle şeyler yapmaya ihtiyacım yok.

* Haşmet Babaoğlu da, üzerinize giydiğiniz Atatürk kostümünü tüccar kıyafetine benzetti. 'Atatürk'ün hatırası en çok bu müsamere kültüründen çekiyor' diye yazdı...
N.İ.: O kostüm Faruk Saraç tarafından birebir Atatürk kostümü olarak hazırlandı. 1920'lerin tekniğiyle dikildi. Bir gazeteci, bilmeden bunu yazmamalı. Ayrıca bu bir gösteri değil ki, müsamere olsun. Terminolojisi yanlış!

Hülya Avşar'ın TV programında ilişkilerden çok yıprandığınızı ama karşınıza Sadettin Saran gibi düzgün biri çıkarsa birlikte olabileceğinizi söylemiştiniz. Düzgün birinden kastınız ne?
N.İ.: Hülya'yı çok severim, çok iyi arkadaşımdır. Kendisi çok güzel bir ilişki yaşıyor. Aşkını basından uzak tutuyor. Bayılıyorum onlara. Onlar mutlu oldukça, ben de mutlu oluyorum. Çok yakışıyorlar birbirlerine. Benim için düzgün biri; kişilikli, kendi ayakları üzerinde duran, ne söylediğini bilen biridir. Ama ben artık alıştım yalnız yaşamaya. İkinci kez evlenmem için bir mucize lazım.

23 yaşındaki kızınız Elif'le arkadaş gibi olduğunuzu ve birlikte çapkınlığa bile gidebileceğini söylemiştiniz...
N.İ.: O tamamen espriydi. Biz kızımla beraber büyüdük, genç anne olunca öyle oluyorsun. Bu laf yanlış anlaşıldı. Artık onu da anlatamayacağım. (Gülüyor) Ancak şunu söyleyeyim; benim kızım çok ağırdır. Benden daha ağır hatta. Ben bazen bir yerlerde bunun gibi espriler yapıyorum, o da "Anne saçmalama lütfen" diyor. Ben daha çılgınım, o daha oturaklı. Hatta bazıları "O anne, sen kız" filan diyorlar. Annemin teorisi doğru herhalde; Allah deli analara akıllı evlat verirmiş!

* Basında hakkınızda kötü haberler de çıktı. Özellikle de alkol konusuyla ilgili...
N.İ.: Bunlar, herkes için yazılıyor. Alıştım ben. Çok değerli bir psikiyatrist dostum var; "En güzeli hiç cevap vermemek" dedi bana. Artık ben de öyle yapıyorum. Çünkü uğraşacak başka şeylerim var.

* Ama halk sizi seviyor...
N.İ.: Evet bu doğru. Halk bazı şeyleri daha iyi anlıyor çok şükür.
S.S.: Nurseli Hanım yılda 3-4 kere içki içen, iki kadehte çakırkeyif olan biri. İçki ona dokunuyor.
N.İ.: Ama maalesef, millet beni 7/24 içiyor sanıyor.
S.S.: 20 Nisan'dan beri medyadayız, günde 3-4 röportaj yapıyoruz. Eğer içkiyle ilgili bir sorunu olsaydı, her gün sabahın 09.00'unda ayık olamazdı.
N.İ.: "Buraya bir şişe viski içip geldik" dermişim. Ay deme, kusacak gibi oluyorum. (Kahkahalar)
haber3