''Sevişme sahnelerinde oynamam''

Oyuncu Simge Tertemiz kısa sürede samimi duruşuyla izleyicilerin beğenisini kazandı.

14 Temmuz 2008 08:47 atv'deki 'A Magazin' programının güzel sunucusu Simge Tertemiz: "Çılgın Dershane'den sonra sürekli öpüşme ve sevişme sahnelerinde oynamam için teklifler geliyor. Ama yaptığım işlerde dikkatli olmalıyım. Yıllar sonra çocuğumun yüzüne utanmadan bakmak istiyorum"..

atv'nin magazin dünyasına yeni bir soluk getiren magazin programı 'A Magazin' programının güzel sunucusu Simge Tertemiz kısa sürede samimi duruşuyla izleyicilerin beğenisini kazandı. Best Model 2004'ün birinci güzeli Tertemiz, 'Çılgın Dershane' adlı sinema filmlerinde elde ettiği başarısıyla oyunculuktaki yeteneğini kanıtladı. Tertemiz, sunuculuk yapmaktan çok mutlu olduğunu ve bu yolda eğitim alarak ilerlemek istediğini söylüyor.

* Kendizinden biraz bahseder misiniz?
Mankenliğe 15 yaşımda başladım. 2004'te 'Best Model Of Turkey' birincisi oldum. Model Of The World yarışmasında Türkiye'yi temsil ettim, 4. oldum ve prenses seçildim. Ardından 'Çılgın Dershane' filmiyle oyunculuğa başladım. 'Çılgın Dershane' ve 'Çılgın Dershane Kampta' filmlerinde oynadım. Sonra sunuculuğa başladım. 'Hey Canlı', 'Magazin 1', 'Tuhaf Şeyler', 'Sol Şerit' ve şimdi de 'A Magazin'i sunuyorum. Sevdiğim için devam etmeyi planlıyorum.

* Peki yarışma veya haber sunmayı düşür müsünüz?
Tabii ki olabilir. Sunuculuğun belli sınırları yok. Magazin, haber sunuculuğu veya spor üzerine de olabilir. Kendimi bu alanda geliştirmeyi düşünüyorum. Bunun için de diksiyon dersleri alacağım.

* Sunucu olmak için güzel olmak şart mı?
Sunuculuk görsel bir iş olduğu için insanlar baktığı zaman hoşnut olmalılar. Bu yüzden de güzellik ön planda olmalı. İnsanlar güzel olan her şeye bakarlar. Bu da izlenmeyi sağlar.

* Bir röportajınızda "Türkan Şoray kurallarım" var demişsiniz...
Öpüşme ve sevişme sahnelerinde oynamam. Öyle bir imaj vermek istemiyorum. Çünkü bir kere yaptığın zaman devamı gelir. Bu benim karakterimin dışında bir şey... Rol icabı da olsa yapmak istemiyorum.

* Yani o tarz sahnelerle hatırlanmak istemiyorsunuz...
Kalıcı olabilmek için daha güzel işler yapıp, daha iyi anılmak istiyorum. Hedeflerim çok büyük. Yapmak istediğim şeyler ileriye dönük. İleride çocuğum olduğu zaman utanmamalıyım. Gözlerine rahatça bakmalıyım.

* Bu tip sahnelerde oynayan her oyuncuya kötü gözle mi bakılıyor sizce?
Tabii ki çok iyi oyuncular var. Kendilerini kanıtlamışlar, belli bir yere geldikten sonra bu sahnelerde oynuyorlar. İzledikten sonra kötü gözle bakmıyorsunuz. Belki onlar bile bunun dezavantajlarını yaşıyorlardır.

* Mankenlikten oyunculuğa ve şarkıcılığa geçenler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Sesi güzel olan neden yapmasın ki? Şunu söylemeliyim sesim Türk Sanat Müziği'ne çok yatkın. Ama ben tip olarak uygun bulmuyorum kendimi. 'Bütün mankenler şarkıcı olacak' diye bir şey yok.

* Albüm teklifi aldınız mı?
Şu anda ismini vermek istemediğim bir yarışma programından çok iyi bir teklif geldi. Kabul etmedim. Şarkı söylemeyi çok seviyorum ama o alanda yürümek istemiyorum.

* Neden?
Herkesin 'Sesin güzel' demesi önemli değil. Kendimi rezil etmek istemem. Çünkü mankenlikten şarkıcılığa geçen bir çok ismin hayali hüsranla son buldu. Beğendiğim tek isim Demet Akalın'dır. Çok başarılı buluyorum.

* Bazı mankenler ünlenince yaşam tarzları bir anda değişiyor. Sizde de böyle mi oldu?
Bu, insanların hayata karşı duruşuyla ve yetişme tarzı ile ilgili bir şey. Mankenliği hiçbir zaman bir araç olarak görmedim. Bundan dolayı istediğim yerdeyim. Yolun başında olmama rağmen insanlar tarafından parmakla gösteriliyorum. Hiçbir sansasyona karışmadan bir yerlere gelmeyi başardım.

* Sizce mankenler arasında örnek olacak hiç kimse yok mu?
Şu andaki duruma çok üzülüyorum. Maalesef, yeni mankenler arasında, yeni nesle örnek olacak bir isim yok. Her uzun boylu, güzel kız kendisini manken sanıyor. Biz onlara kendi aramızda 'manken değil mankencik' diyoruz. Şunun şurasında iki buçuk senedir öne çıkmış durumdayım. Dişimle, tırnaklarımla bir yere geldim. Kimsenin yardımını almadım. Ama bazıları için her şey çok kolay olabiliyor.

* 'Çılgın Dershane'de nasıl bir karakteri canlandırdınız?
Gamze adında şımarık, Amerika'da öğrenim görmüş, sosyetik bir kızı canlandırdım. 'Çılgın Dershane Kampta' filminde ise Alp Kırşan ile sevgili rolündeydim. O biraz sakar bir karakterdi.

* Filmdeki karaktere benziyor musunuz? Mesela şımarık mısınızdır?
Hayır, günlük hayatımda şımarık değilim... Burnum havada gezmem. İnsanlarla konuşmayı, eğlenmeyi çok severim. İnsanları çok seviyorum çünkü...

* Sakarlık kısmı peki?
Alp Kırşan tarafından sakarlıklara maruz bırakıldım.(gülüyor) Onun yüzünden sette başıma gelmeyen kalmadı. Normalde sakar değilimdir.

* İlk oyunculuk deneyiminizin sinema filmi olması sizi tedirgin etti mi?
İşte, o riski göze alarak girdim. Yapımcı ve yönetmenimize güvendim. 'Çılgın Dershane'yi Faruk Aksoy yaptı. Çok başarılı oldu. Ama oynadığım karakterin dezavantajı da oldu. Artık yapımcılar sürekli 'seksi, şımarık kız' rolleri teklif ediyor.

* Oyunculuk bundan sonra da devam edecek mi?
Sürekli teklifler geliyor ama söylediğim gibi hepsi seksi roller... Bu roller de prensiplerimin dışında. O yüzden de kabul etmiyorum. İstediğim gibi roller gelinceye kadar bekleyeceğim.

Sabah