''Dijital teknoloji ruhsuzluğunu yaşıyoruz''

35 yıldır müzik dünyasının içinde olan Nilüfer, eski ve yeni şarkılar arasındaki farkı tanımladı...Türk Popu'nun divaları arasında yer alan Nilüfer, 1970'li yıllarda yorumladığı 'Dünya Dönüyor', 'Kalbim Bir Pusula' ve 'Göreceksin Kendini' gibi hitlerini, 4 Temmuz'da Kuruçeşme Arena konserinde yeniden seslendirdi. Yargıtay'ın Kayahan besteleri okumasına izin vermediği Nilüfer, "Yargıya saygım sonsuz ama benim o şarkıları tanıtmak için verdiğim emek hiçe sayıldı. Kayahan'ın hiç tanınmadığı bir dönemde yorumumu ve sesimi kullanarak, kendisinin şarkıları için çaba gösterdim. Ne yazık ki işin vicdani yanı atlandı" dedi. 30-31 Temmuz'da Rumeli Hisarı'nda vereceği konserlerde de eski şarkılarını söylemeye hazırlanan Nilüfer, 35 yıllık sanat yolculuğunu ve hakkında merak edilenleri anlattı.

* Bir ses yarışmasında birinci olarak kariyerinize başladınız. Şimdi yine aynı tarzda yarışmalar var. Ama bu yarışmalardan çıkanların kariyeri sizce neden kelebek ömrü kadar sürüyor? Benim yarışmaya katıldığım dönemlerde çok genç yaşta eline mikrofon alan kimse yoktu. Bir şarkı yarışmasından hemen sonra popüler olan da yoktu. Ben bu iki durumda da bir ilktim. Belki benim çıktığım dönemdeki koşullar bugünün şartlarına göre daha iyiydi.

* Sorun; şimdiki yarışmaların misyonundan mı, yoksa yarışmacıların sizin gibi meziyetlere sahip olmamasından mı kaynaklanıyor? Şimdi de yarışmalarda çok güzel sesler var ama çok güzel sesin olması yeterli değil. Şarkıya bir ruh katılabilmeli. İnsanlara o güzel sesi dinletebilmek için özel meziyetlere sahip olunmalı. Örneğin sahnedeki karizma bu meziyetlerden biri. Ayrıca donanımlı bir altyapıyla diğerlerinin arasından sıyrılmalılar. Belki albümlerin çok iyi satıldığı bir dönem olsa daha fazla şansları olabilirdi.

* Sanki günümüzde şarkı söylemek amaç değil popüler olmak için bir araç haline geldi. Bu görüşü paylaşır mısınız? Elbette benim için şarkı söylemek bir amaçtı. Popüler olmak yaptığımız işin doğasında zaten bulunuyor. Ne işi yapılıyorsa yapılsın, en iyi şekilde yapmanın ilk şartı sevmektir.

* Bu yolda başarı için başka etkenler nelerdir? Az önce dediğim gibi, albümlerin çok fazla satmaması yapımcıların yeni isimlere yatırım yapmasını engelliyor. 100 bin satana 'Altın Ödül' verildiği günümüzde yapımcılar hangi parayla kime yatırım yapacaklar? Ayrıca bestecilerimizden, aranjörlerimizden kaynaklanan etkenler de söz konusu. Onlar da birbirine çok fazla benzeyen soundlar yapıyor.

* Sizce soundlar neden birbirine benzemeye başladı? Aranjörler mi tembelleşti, yoksa nota kombinasyonu mu kalmadı? Her şarkıda kullanılan müzik aletleri de sesleri de hemen hemen aynı. Örneğin davul sesi, keman sesi, piyano sesi, gitar sesi bir yerlere kayıt edilmiş. İsteyen gidip o sesleri satın alıp bir şarkıda kullanıyor. Eski şarkılara duyulan ilginin gün be gün artmasının nedeni, hepsinde bir ruhun olmasıdır. Dijital teknolojinin getirdiği ruhsuzluğu yaşıyoruz...

* Yeni jenerasyon şarkıcıların sesleri, şarkılarda hep müziğin arkasında. Bunun nedeni seslerine güvenmemelerinden mi, yoksa sorun dijital sesler mi? Dijital sesler elbette işin duygusunu zedeliyor. Evet, yorumcuların sesi bu tarzda yapılan şarkıların arkasında kalıyor. Ben yine de sesi çok fazla olmadığı halde çaba gösteren insanlara saygılıyım.

* Nilüfer olmak mutlaka zor olmuştur. Peki Nilüfer'i korumak için hala çaba gösteriyor musunuz? Emin olun Nilüfer olmak, Nilüfer'i korumamın yanında çocuk oyuncağıymış. Benim şansım iyi bir sesimin olması, genç olmam ve güzel bir dönemde çıkmamdır. Nilüfer'i korumak için her adımımı iki kez düşünerek atmam gerekiyor. İlkelerimden ödün vermemek için didindim durdum. Belki çok para kaybettim, belki çok yoruldum ama bunca yıl ayakta kalabildim.

* Nilüfer'i korumanın bir sırrı var mıdır? Sesim yettiğince şarkı söyleyeceğim. Bu benim yaşam tarzım. Asla emekli olmak gibi bir niyetim yok. Elime mikrofonu aldığım günden bu yana Türkiye değişti. Bütün bunlara rağmen ben Nilüfer olarak varım, seviliyorum ve saygı duyuluyorum. İşte bu durum bana büyük bir sorumluluk yüklüyor. 35 yıldır müzik dünyasının içinde olan Nilüfer, eski ve yeni şarkılar arasındaki farkı tanımladı: Eskilerde ruh vardı. Şimdi pek çok sektör gibi müzikte de dijital teknolojinin getirdiği ruhsuzluğu yaşıyoruz

Şu anda sevgili aramıyorum. Böyle bir şeyin peşinde değilim. Bir ilişki, hayatı paylaşırken uyum içerisinde olunursa güzeldir. Doğru insanlar aranarak bulunmuyor. Bir anda karşınıza çıkıyor. İnsanın kendini aşka açık bırakması gerekliliğine inansam da bir süredir buna açık değilim. Eskiden bu konuda daha cesurdum. Kendimi düşünmeden aşkın ortasına atabilirdim. Sanıyorum bu da olgunlukla ilgili bir durum. Hayatımın bu dönemini kızımla geçirmek istiyorum.

Egosu olmayan ender sanatçılar arasında gösteriliyorsunuz... Herkesin egosu vardır. Çok yüksek seviyede egolarım olduğunu düşünmüyorum. Zaten ölümlü dünyada o kadar az zamanımız var ki. Bir de o az zamanı ego peşinde koşarak harcamaya gerek yok. Ayrıca Ayşe Nazlı, hayatıma girmesiyle ruhumda esen fırtınaları dindirdi.

* Ayşe Nazlı hangi fırtınaları dindirdi? Örneğin artık sabırlı biriyim. Çocuk insana sabırlı olmayı öğretiyor. Önceden sabırsız bir insandım. Ayşe Nazlı bana susmayı ve sabırlı olmayı öğretti. Çocuk insana çok şey katıyor.

* Ayşe Nazlı'nın geleceğiyle ilgili planlarınız nelerdir? Kızım çok hareketli bir çocuk. Onun seveceği bir iş yapmasını istiyorum. Hangi mesleği seçerse seçsin destek vereceğim. Sanıyorum sahne sanatlarıyla ilgili bir meslek seçecek. Zaten bale ve piyano dersleri alıyor.

* Kayahan ile aranızda uzun süredir devam eden dava aleyhinize sonuçlandı... 'Bu şarkıları sahnede söylemeyeceksin' diyerek açtığı dava, acaba benim mi yoksa dinleyenlerin mi aleyhine sonuçlandı? Yargıya saygım sonsuz ama benim o şarkıları tanıtmak için verdiğim emek hiçe sayıldı. Kayahan'ın hiç tanınmadığı bir dönemde yorumumu ve sesimi kullanarak kendisinin şarkıları için çaba gösterdim. Ne yazık ki işin vicdani yanı atlandı.

* Kayahan, 'Hiçbir şekilde söyleyemez'den 'Telifini versin söylesin'e döndü. Şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz? Evet, 'Telifini ödesin, okusun' gibi demeçler veriyormuş. Bu tamamen palavradır. Telifleri meslek birlikleri toplar ve bestecisine verir. Ben besteciye cebimden nakit para ödemek zorunda değilim. Ben zaten meslek birlikleri yokken 17 yıl boyunca vermek zorunda olmadığım halde teliflerini verdim. Kim sahnede söylediği şarkının sahibine telif vermiş? Ben verdim!

* Sonra ne oldu peki? 'Nilüfer'i ben yarattım, onun bütün şarkılarını ben seçerim, aranjörlerine kadar ben karar veririm' diyerek yaptığı açıklamayla beni kuklaya çevirmeye çalışması aramızdaki ipleri kopardı. Bu nedenle de zaten ödemek zorunda olmadığım paraları kestim. Benim vicdanım bu konuda çok rahat. Kendisiyle baş başa kalabilirse 25 yıllık arkadaşlığımıza baksın. Kimsenin onu tanımadığı dönemde onun arkadaşı olduğum dönemleri hatırlasın.

* Kayahan şarkılarını söylemeyecek olmanız, kariyerinizde ne gibi değişikliklere yol açar? Sizce kariyeriniz bu durumdan nasıl etkilenir ? Benim kariyerime hiçbir zararı olmaz, hiçbir değişikliğe yol açmaz. Çünkü ben kendisinin şarkılarını seslendirmeden önce bir Nilüfer'dim. Benim şarkılarını seslendirmem bestecilerine yarar sağlar. Benim hukuksal olarak karara itiraz hakkım var. Avukatım çok ısrar ediyor ama ben bunu istemiyorum. Kendisi yeniden benim bir anlaşma yapmamı istiyor ama artık benim için çok geç.

* Sizin için 'cimri' derler, bu doğru mu? Cimri insan yemez, içmez, gezmez. Oysa ben iyi şeylere para harcarım. Ama gereksiz para harcamayı sevmiyorum. Ben parayı çok zor kazandım. Hülya Avşar da yanında çalışanlara ekmeği çöpe attı diye kızmıştı. Ben de tek dilim atılsa kızarım.

* Ayşe Nazlı'ya istediği her şeyi alıyor musunuz? Bolluk içindeki çocuk şımarık oluyor, o şekilde büyüyor. Ben Ayşe Nazlı'ya isteği her şeyi alarak ona büyük bir kötülük yapmam. Kızım markanın ne olduğunu bilmez.

* Şarkı yarışmalarında jüri üyeliği teklifi almanıza rağmen neden hiçbirini kabul etmediniz ? Evet, bu konuda çok fazla teklif aldım. Ama ilkelerimden ötürü kabul etmedim. Son yayınlanan yarışmalardan birinden daha teklif aldım. Eğlence amaçlı yapılan bir projenin içinde oturacak olmam bence komik.

* Bu yarışmaları nasıl buluyorsunuz? Yaz aylarında yapılan bu yarışmaları daha çok eğlendirmeye yönelik, ufak tartışmaların yaşandığı yapımlar olarak görüyorum.

Sabah