Babasının aslan oğlu !

Gencecik ölen, güzel yüzlü, güzel gözlü, güzel sesli bir kızdı Birsen Armağan...


Siyah kocaman bir gitardı onunki. Hep özenir; "Benim de olsa, ben de böyle bir gitarayı böyle güzel çalabilsem keşke" derdim...

Bir gün Vatan Caddesi'nde Lunapark'ta yine sahneye çıkmıştı Yurdaer Doğulu! Elinde yine o efsane siyah gitarı vardı... Daha ilk parçanın, açılış parçasının ilk akorlarını basarken bir çığlık attı ve beli bükülüverdi..

Gencecik ölen, güzel yüzlü, güzel gözlü, güzel sesli bir kızdı Birsen Armağan. Ve yukarı sözlerinden az bir bölüm yazdığım 'uzun kavak' türküsünü öyle bir kıyak söylerdi ki. Arkasında, o devirler itibariyle Türkiye'nin en iyi orkestrası vardı. Adını kurucusu ve şefi olan adamdan, milli gitarist Yurdaer Doğulu'dan alan orkestra vardı yani.

TEZ GİTTİ

Nerede sahne yapsalar yıkıyorlar ortalığı heeeeey!.. Birsen Armağan onca delikanlı çağında öldü de Yurdaer Abi yaşlılığı gördü mü sanki? O da tez gitti, tez yitti aramızdan. Geride müzik dünyasına hediye iki evlat bırakarak gitti şükür ki.

HEP ÖZENDİM

Enstrümanlara meraklı oluşum çocuk çağlarımdan. Hangi gazinoda kulise girsem her fırsatta onun bunun çalgısını kurcalar, elleşir fırça yerdim. Bir tek Yurdaer Abi gık etmezdi bana. Kırmayın hevesini çocuğun derdi etraftakilere de. Siyah kocaman bir gitardı onunki. Hep özenir; "Benim de olsa, ben de böyle bir gitarayı böyle güzel çalabilsem keşke" derdim. Bir gün Vatan Caddesi'nde Lunapark'ta yine sahneye çıkmıştı Yurdaer Doğulu. Elinde yine o efsane siyah gitarı vardı.

ELEKTRİK ÇARPMIŞ

Daha ilk parçanın, açılış parçasının ilk akorlarını basarken bir çığlık attı ve beli bükülüverdi. Pena tuttuğu elinden bir ışık şavkıdı, kıvılcım çaktı ve gitarıyla birlikte yere düştü dev müzisyen. Boylu boyunca yere serildiğinde herkes telaşla, korkuyla ayağa fırlayıp bağırırken ben onu unutmuş gitar kırıldı mı gitara bir şey oldu mu derdindeydim, çocukluk işte. Sonradan öğrendik elektrik çarpmış Yurdaer Abimi.

KÖMÜR OLACAKTI

Hatalı bağlanan bir jak kablosu, tellere doğrudan akımı yüklemiş ve gold finger yani 'altın parmak' lakaplı usta gitarcı tellere dokununca cayır cayır yanmaktan, kömür olup ölmekten güç kurtulmuş. Oğullarıyla tanışmam çok daha sonra. Ozan'la zaten çok bir sıcaklığımız, yakınlığımız yok da, Kenan'ı evlat gibi severim.

NE PARA NE PUL

On yıllardır saygısı, sevgisi, hürmeti, gülümsemesi hiç eksilmedi bana. A Takımı'nın en kallavi ve ilk kampanyalarında olan Beyaz Tebeşir'de Diyarbakır'a okul açılışına davet etmiştim Kenan'ı mesela. Onca işi tersleyip, bir dolu paradan, puldan vazgeçip, gelip sevindirdiydi binlerce kişiyi.

SÜT KUZUSU

Ne zaman iyi bir şey yapsa, ne zaman başarıları pırıldasa benim yüreğim yağ bağlıyor. Hoşuma giden taraflarından biri de 2-3 yılda bir tümden kılık kıyafet, imaj, şu bu değiştirmesi. Hepiciği de yakışıyor oğlana gerçekten. Yaşı ilerlese de hâlâ süt kuzusu kıvamı var keratada...

Savaş Ay / Takvim