Tiyatrocuların ömründen çalan hatalar

Sinema tamam, peki tiyatroda yapılan hataları ünlüler nasıl telafi etti ?Kamera önünde hata yapınca telafisi mümkün ama tiyatro sahnesinde bunun telafisi yok. İzleyenleri büyüleyen sanatçıların pek çoğu sahnede yanlış yaparak utandı. İşte onlardan bazıları.

BERNA LAÇİN:

1994'te 'Kadınlar da Savaşı Yitirdi' adlı oyunda rol alan Berna Laçin sahnedeyken deprem olmuş. Laçin, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Talaşlar dökülüyor, dekordaki kitaplık üstüme doğru geliyordu. Seyirciler çığlıklar atınca, replikleri yüksek sesle söylemeye başladık. Onlar salonu terk etmedi, biz de oyuna devam ettik. İnsan, sahnedeyken kendini asker gibi hissediyor."

SUMRU YAVRUCUK:

Şu sıralar 'Sevgili Dünürüm'de rol alan Sumru Yavrucuk'un unutamadığı anısı ilk oyunundan. Yavrucuk, 'Gılgamış Destanı' adlı oyunda başrolde oynarken; Yıldız Kenter'in oyunu izlemeye geldiğini söylediklerinde eli ayağına dolanmış. Oyunun bitiminde söylemesi gereken repliği sahneye çıkar çıkmaz söyleyen Yavrucuk, karakterlerin isimlerini de karıştırmış. Oyunu zorlukla bitiren sanatçı, daha sonra kendini odaya kapatıp uzun bir süre ağlamış.

LALE MANSUR:

Üç yıl önce Londra'da 'Olağan Mucizeler' adlı oyunda rol alan Lale Mansur'un başından şöyle bir olay geçmiş: "Sürekli İngilizce oynadığımız oyunu, haftada bir kez, cumartesi günleri de Türkçe oynuyorduk. Bir gün oynamaya başladıktan bir süre sonra insanların yüzündeki şaşkınlığı görünce fark ettim ki, İngilizce oynamam gereken günde Türkçe konuşuyorum. O anda, ömrümden birkaç yıl gitti."

DERYA BAYKAL:

Ünlü tiyatro oyuncusu yıllar öncesinde bir oyunda rol gereği beşikten bebeğini alıp, evi terk ediyor. Ancak beşikteki oyuncak bebeği kucağına aldığında, kafasının koptuğunu ve beşikte kaldığını fark ediyor. Diğer oyuncular gülmemek için kendilerini tutarken Baykal, hiç bozuntuya vermeden, eğilip bebeğin kafasını yerine takıyor.

Bugün