''Rakiplerimi çok özleyeceğim''

Tanyeli, artık sadece oryantal değil, yorumcu kimliğiyle de sahnelerde...- 18 yıllık oryantal Tanyeli, artık şarkıcı Tanyeli olarak karşımızda. "Tanyeli-Dans Et Benimle" adını verdiğiniz bir albüm hazırladınız. Dans sizin için tamamen bitti mi ve neden şarkıcılık?
Dansı hiçbir zaman bırakmam. Ben 18 yıl boyunca dans ettim. Yani şarkıları beden diliyle anlatmaya çalıştım. Bunu uluslararası platformlara da taşıdım. Dans işinde çok iyi olduğuma, işimi çok iyi yaptığıma inanıyorum.

- Nesrin Topkapı'yı saymazsak eğer -çünkü o bir duayen- bu alanda tek misiniz?
Evet, ben en iyi oryantalim. Ama bir yandan da gençlerin önünü açıyorum ve açtığım kapılardan girmeye çalışanları alkışlıyorum. Asla onları rakip olarak görmüyorum, kıskanmıyorum. Yeter ki oryantal sanatı kazansın. Aramızda çok yetenekli olanlar da var; bu işin bilincine varmamış, ne yaptığını bilmeyen, sadece maddiyat için göbek atanlar da... Ben onları bu anlamda kenara itiyorum. Bu mesleğe gönül verenlerin ise sonuna kadar destekçisiyim. Umarım desteklediğim genç dansçılar bu sanatı sevdirir, bilinçli bir şekilde devam ettirir. Benim yarattığım farklılığı inşallah destek olduğum gençler devam sürdürecek. Ben buna inanıyorum.

- Nedir sizin yarattığınız farklılık?
Ben, öğrencilerime her zaman şunu söylerim: Hanımefendi olun, namuslu olun, her yerde Türk kadını gibi davranın. Türk kadınının onurunu, gururunu yurtdışında da temsil edin. Sahneye çıktığınızda tokatınızı atın, ama o şatafat, o gösteriş, o işve cilve, o seksi kıyafetler sahne üzerinde kalsın. Sahneden indiğiniz zaman örfümüze, adetimize uygun davranın... İşte benim de farkım buydu. Belki iki oğlum olduğu için böyle davrandım, belki de yetiştiriliş tarzımdan. Ama doğrusu budur, böyle olmalıdır. Önemli olan ailelerin dansözü olmaktır. şöyle bir gerçek var ki, kadınlar her zaman oryantali kıskanır. Fakat ben meslek hayatım boyunca böyle bir şey yaşamadım. Bunu da o ağır tavrıma, mesafeme borçluyum. Sahnedeyken bir erkeğin gözüne bakarak asla dans etmem. Farkım bunlardır.

- Peki... Dans etmeye devam, ama arada şarkıcı da oldunuz... Biraz bu sürpriz gelişmeden söz edelim mi?
Ben assolist olmuyorum, bir kere bunun altını çizeyim. Assolist ya da solist kavramı bana göre değil. Ben yurtdışına çok sık gidip geldiğim için, orada yapılan renkli, lezzetli şovların birçoğunu izleme fırsatı buldum. Ne yazık ki bu tür şovlar bizde yapılmıyor ya da ben görmedim. Çok güzel müziklerimiz var, bu şarkıları çok güzel icra eden sanatçılar var, ama şov yok! Ben, bugüne kadar dansımı beden dilimle ifade ediyordum. Kemanlarda hüznüm, ritimlerde neşelerim saklıydı. Sonunda bunu sözlere döktüm. Kendi sesimle dansıma nefes veriyorum. Benim yıllardır arşivimde olan müziklere Türkçe sözler yazıldı. Herkese hitap edebilecek bir tarz ortaya çıktı.

- Açık açık sorayım, oryantali bırakma yaşınız geldiği için mi şarkıcı olmaya karar verdiniz?
Benim mesleğimdeki insanlar öyle düşünüyor olabilir ama hayır. Bazıları Sibel Can'ın izninden gittiğimi düşünüyor. Sibel Hanım çok takdir ettiğim biri. İşinde usta. Türk sanat müziğini, alaturkayı çok güzel icra edan ağır bir assolist. Ben ise tamamen dansa, şova dayalı bir iş yapıyorum. Benim izlediğim bambaşka bir yol...

- Bu albümde neler var?
R&B, hiphop, türkü, pop, rock, oryantal, fantazi tarzında şarkılar var... Ve ben bütün bu şarkılara sesimle, dansımla hayat verdim... Bütün şarkılara göre kostüm yaptırdım. 20 kişilik bir dans ekibi kurdum. Bu grupla iddialı bir şov hazırladım. Şovumu önce ülkemde, sonra da uluslararası platformda sahneleyeceğim. Artık sadece oryantal yapan Tanyeli değilim.- Böyle bir şeyi hayata geçirebilmek için neden bunca yıl beklediniz? Sesiniz de güzelmiş çünkü...
Evet, birçok şarkıcıdan çok daha iyi olduğumun farkındayım. Farklı bir ses rengim var. Bugüne kadar çok albüm teklifi aldığım halde neden yapmadım, çünkü zamanı değilmiş. Bir de dansı bırakamadım. Bu iş, danstan biraz geri durmana neden oluyor. Şan dersi alıyorsun, stüdyoda sabahlıyorsun, okumalar yapıyorsun vs... O dönem danstan geri kalamazdım. Bu zaman dilimini harcayacak lüksüm yoktu. Ben geçtiğimiz kış hatırlarsanız bir trafik kazası geçirdim. O kazadan dolayı kaburgalarım, köprücük kemiğim falan kırılmıştı. Uzun süre dans edemedim. O süreci boşa geçirmeyip albüm işine ağırlık verdim. Evren bu işe hız kazandırdı. Bu trafik kazası bir anlamda benim hayrıma oldu. Yapmak istediğim bir iş için zaman bulabildim. Doğru zaman da o günmüş demek ki... Bu albümün devamı da gelecek. "Dans Et Benimle"nin ikincisi hazırlamaya başladım.

- Sezen Aksu da size bir şarkı vermiş...
Evet... Sezen Hanım "Dansöz Dünya" şarkısını hiç düşünmeden bana verdi. Murat Yeter o şarkıda benimle çalıştı. Seda Sayan, Murat Boz, Sinan Akçıl, Sibel Tüzün destek verdi. Ajda Pekkan albümü dinledi, "Yürü kızım" dedi. Daha ne olsun? Başkaları da konuşmasın bence... Albüm yapmak gerçekten çok zor ve çok heyecanlı bir işmiş. Umarım şansım bol olur.

- Tepkiler nasıl?
Bu camia gerçekten çok enteresan, herkes birbirini yok etmeye çalışıyor. Dolayısıyla sanat dünyasından hiç alkış beklemiyorum. Ama sanırım oryantal camiasındaki rakibim olarak ortaya çıkmış insanları çok özleyeceğim. Tepkilere gelince... Albümüm çıkmadan önce Cahide'de program yaptım ve çok iyi tepkiler aldım. Köşe yazarları benim için çok güzel yazılar yazdı. Kendimle gurur duydum açıkçası. Ama daha piyasaya adım attım, daha bismillah demeden Asuman Krause bir şeyler söyledi.

- Evet.. Beyonce sizi görse yıkılırmış. Öyle dedi Asuman Hanım...
Daha ortada hiçbir şey yokken, müzik camiasından ilk saldırımı aldım. Buradan sesleniyorum: Assolist olacağım diye korkmayın, çok güzel bir şov hazırladım diye korkun! Ben yaptığım işe ve çok başarılı olacağıma inanıyorum. Halk beni beğeniyor, alkışlıyor. Onlar da bir gün beğenip alkışlamak zorunda kalacaklar. Ben sabırla beklerim.

- Birazcık kilo probleminiz var sanırım.
İki çocuğum var. Çok da güzel bir kadınım ve bu kiloyu gayet iyi taşıyorum. Kadın dediğin biraz etli olur. Beyonce de etli butlu bir kadın... Bir tık zayıflamak istiyorum ama bunun için kendimi kasmıyorum.

- 18 yıllık oryantal birikiminizi bu albüme mi yatırdınız?
Evet. Üstüne bankadan da kredi aldım. Albümden klibe kadar her şeyi tek başıma yaptım. Ama verdiklerimi geri alacağım.

- Dansta iddialısın, şarkıcılıkta?
Çok iddialıyım. İkinci albümü hazırlayana kadar dersimi daha iyi calışacağım. İkinci albümüm daha süper olacak.

Alex'ten anlayış bekliyorum
Sevgilim Alex ile çok yoğun bir 2 yıl geçirdik. İki kez nikah tarihini erteledim, çünkü albüm benim için çok önemliydi. Ondan son bir kez daha anlayışlı olmasını istedim. Umarım o anlayışı gösterir, çünkü şu an bana biraz kırgın. Fakat ben eskisi gibi değilim. Yani aşk için hayatımı riske atamam artık. Hayatım boyunca enerjimi başkalarını mutlu etmek için harcadım. İlk kez kendim için bir şey yaptım ve albüm çıkardım. Bunu yaparken de kendi kurallarımı kendim koydum. Bu kurallarıma uyum sağlayan hoşgelir, sağlamayan da güle güle gider. Artık böyleyim. Mülayim değilim.

Ben bir tek Okan'a mektup yazdım
Bu piyasada benimle ilgili bir şehir efsanesi dolaşıyor. Ben güya bir sanatçının mutluluğunu bozmak için, erkek arkadaşına mektup yazmışım. İnsanlar bu şehir efsanesi yüzünden hakkımda hep yanlış düşündüler. Kimse görmediği, şahit olmadığı bir şeye inanmasın. Ben, bugüne kadar bu dedikoduyla ilgili hep sessiz kaldım. Ama artık eski Tanyeli değilim. Kimse benim hakkımı yemesin, benimle uğraşmasın. Yoksa gerçekten oturup bir mektup yazacağım, herkesin dengesi değişecek. Ve bu şehir efsanesi mektup, gerçeğe dönüşecek. Yeter artık! Ben ömrümde kimseye gerçekten mektup yazmadım. Bir tek Okan Bayülgen'e yazmışımdır, o da beni program öncesinde kuliste çok beklettiği için.
haber3