''Kızların benim için kavga etmesi güzel''

Klibinde oynayan güzellerin kıskançlık yüzünden birbirlerine girmeleri Alişan'ın hoşuna gitti.

04 Ağustos 2008 09:54 Alişan, "Aşkın Vurduğu Yerde" şarkısının klibinde oynayan güzellerin kıskançlık yüzünden birbirine girmelerini "Hem hoş hem de komik" diye niteledi.

Ünlü şarkıcı, Hafta Sonu dergisine verdiği röportajda, "Güzel kızların senin için kavga etmesi güzel bir şey. Ama onlar beni ben olduğum için değil, popüler bir adam olduğum için beğeniyor. Sıradan biri olsaydım bu olay yaşanmazdı" dedi.

n Yeni bir albüm çıkardınız. Adı "Sevgilerimle". Kimlerle çalıştınız?

- Albümün prodüktörü benim. Demet Akalın bana süpervizörlük ve şarkı bulma konusunda yardımcı oldu. Hatta onun dört-beş albümdür patlamasını sağlayan Ersay Üner’le beni tanıştırdı. Ersay Üner’in albümde üç şarkısı var. Sinan Akçıl’ın iki, Mert Erken ve Soner Sarıkabadayı’nın birer şarkısı ile bir de halk müziği var. Halk müziği, fantezi, arabesk, pop sound’lu herkese hitap eden bir albüm oldu. Öyle bir albüm yaptım ki, bu beni bir-bir buçuk sene boyunca taşıyacak. YouTube’da altı tane şarkımı dinleyicilere sunmuşlar, toplam 500 bin kere tıklanmış.

n Şarkıları tıklayıp dinlemek yerine bir de satın alsalar daha iyi değil mi?

- Ahh o en büyük sorun! Herkes sevdiği sanatçının albümünü alsa her şey çok daha güzel olacak. Albümüm şu anda 40 bin civarında sattı. Bundan beş sene önce çıkardığım albüm böyle 40 bin satsaydı, "Geçmiş olsun, albüm yattı" derdik. Ancak şu zamanda bu çok büyük bir rakam. İnanın şu anda gerçek satışlar birçok sanatçının yansıttığı rakamlar değil. 100 bini aşınca Altın Plak ödülü veriyorlar. Eskiden bir milyon satana verilirdi. Şu anda Türkiye’de 300 bin satacak albüm yok. Birçok sanatçı var ki, sorsanız kimse kabul etmez ama ben biliyorum, yaptıkları albümleri ödül alsın diye kendi albümlerini satın alıyorlar.

n Evet, geçen sene bu çok konuşuldu.

- Geçen sene de oldu, ondan önceki sene de. MÜYAP’ın da çok saçma bir uygulaması var; "Fabrika faturası getir, ona göre değerlendireyim" diyor. Eskiden herkes bandrol alıyordu. Şimdi fabrika baskısı diyor. Herkes gidiyor fabrikaya, kasetini bastırıyor ya da bastırmıyor, faturayı alıp geliyor. Bakıyorsun 100 bin sattığı söylenen sanatçının bir tane şarkısı patlamamış. "Müzik sektörü bitti" diyorlar. Evet bitti, ama bunun nedeni sadece internet değil. İnternet yüzde 70’tir. Geriye kalan yüzde 30 da korsan, herkesin kaset yapması falandır. Eskiden TRT’de bir denetim varmış. Tabii ki yasaklara, boykotlara karşıyım ama o denetim bir dengeymiş. Herkes TRT’ye çıkamıyormuş. Şimdi herkes sanki bu işten para kazanacakmış gibi kaset yapıyor, klip çekip ekranda döndürüyor. Ortada böyle bir kirlilik var.

VENEZUELLALI MANKENİ BURAYA DAVET EDECEĞİM

n İstisnalar yok mu hiç?

- Elbette istisnalar var. Gülben Ergen olsun, Demet Akalın, Petek Dinçöz olsun. Bunlar inanılmaz mücadele ettiler. Sanki onların başarısını kazanacaklarmış gibi aynı o şekilde hırs yapıp, bir anda bir şey olmaya çalışanlar var. Mesela birçok yapımcı sanatçının menajerliğini istiyor. "Kasetten para kazanamıyoruz, menajerliğini ver bize. Biz sana ona göre yatırım yapalım" diyorlar. Çünkü Kral TV’de klip döndürmek, kasete basmak, klip çekmek para. Ben de o yüzden albümümü kendim yaptım.

n Albümdeki ’Aşkın Vurduğu Yerde’ye klip çektiniz. 16 kız vardı ve olay çıktı.

- 16 kızın oynaması yönetmenimiz Tamer Aydoğdu’nun fikriydi. "Bütün kliplerin birbirine benziyor. Bu farklı bir şey olsun. Festival havasında, mutlu kadınlar olsun. Sen de onların arasında mutsuz bir adamı oyna" dedi. Şarkı sözleri, yeni bitmiş bir aşkı anlatıyor. Güzel de oldu. 16 kızla klip çekmek haber de oldu.

n Kızlar değişik ülkelerden. Hepsini nasıl bir araya getirdiniz?

- Çeşitli ajanslarda çalışan yabancı kızları bir araya getirdiler. Venezüella, Uruguay, İsviçre, Almanya, İsrail, Portekiz, Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’dan kızlardı. Benim için de güzel bir geceydi. 16 birbirinden güzel kız. Kavga, klip çekilip ben gittikten sonra olmuş. Klibe 10 tane kamera, 10 tane basın gelince kızlar bana gösterilen ilgiden etkilenmişler. Aralarında böyle bir şey çıkmış. Ama ben hepsini seviyorum!

n Venezüellalı’ya ilgi göstermişsiniz, İsrailli de kıskanmış.

- Evet, öyle olmuş.

n Venezüellalı ile görüşüyor musunuz?

- Hayır, önce Yunanistan’a, oradan da ülkesine döndü. Kızın söylediği şöyle bir şey var: "Burada yabancı ülkelerden gelen mankenlere, parayla birlikte olunabilecek kızlar gözüyle bakıyorlar. Bizim mesleğimize saygı gösterilmiyor"

n Siz gitmeyi düşünüyor musunuz?

- Çok uzak. Taa buradan oraya, ne bileyim... Dört, beş gündür telefonla görüşemiyoruz. Ama onu buraya davet etmeyi düşünüyorum.

n Uğrunuza kavga edilmesi nasıl bir şey? Daha önce böyle bir olay yaşadınız mı?

- Evet ama basına yansımadı. Senin için böyle çok güzel kızlar kavga ediyorsa güzel bir şey. Ama onlar beni ben olduğum için değil, ortada popüler bir adam olduğu için beğeniyor. Sıradan bir adam olsaydım bu olay olmazdı.

n Önceki kavgalar neden oldu?

- Aşık olduğum değil de ilgi gösterdiğim biri vardı. Bir de onun bir arkadaşı ile daha önceden bir şeyim olmuştu. Durumu öğrenince kabak benim başıma patladı. Sonra ikisi de terk etti beni.

Çağla’danbir yeğen bekliyorum

n Partneriniz Çağla Şıkel yakında nikah masasına oturuyor.

- Ayrıldılar, barıştılar, tekrar ayrılıp tekrar barıştılar. Demek sevgileri o kadar büyükmüş ki, Allah onları böyle bir nikáhla ödüllendirdi. Ayın 10’unda düğünde olacağız. Onlara ömür boyu mutluluklar diliyor, Çağla’dan bir yeğen bekliyorum.

n Size sıra ne zaman gelecek?

- Ayın 9’una kadar birini bulursam Çağla’dan önce masaya otururum. Aday yok, ama niyet var. Gerçi aramıyorum da.

n Bir ara evlenmek için adım da atmıştınız ama olmadı. Onun da bir etkisi var mı aramamanızda?

- Oradan çıkardığım bir sürü ders oldu. Mesela, çok istiyordum. Çok isteyince belki de insanların nazarı değiyor. Bundan sonra öyle bir şey olursa basınla çok fazla paylaşmak istemem.

Bayandan ikinci el uçak alacağım

İki puan yüzünden Hava Harp Okulu’na girememişsiniz, ama uçma merakınız devam ediyor. Kurslara gidiyor musunuz?

- Mutlaka o pilot lisansını alacağım. Lisansı alabilmek için 80 saatin üstünde ve kendin uçman gerekiyor. 80 saat, 80 gün demek. Her gün de uçamayacağına göre bu süre yedi, sekiz aya çıkıyor. Dizi çalışmam olmazsa onu mutlaka yapacağım. Bir de konservatuvarı bitireceğim. Üniversite affını bekliyorum. Diplomayı almak istiyorum. Diploma aldıktan sonra da bir tane ’bayandan ikinci el’ bir uçak alacağım

haber3