Angelina kimi seçecek?Dünyanın en nüfuzlu şöhreti Angelina Jolie, ABD başkan adayları arasında çekişme konusu oldu.

12.08.2008 10:48 Hem Obama, hem de McCain kampı oyuncuyu kendi taraflarına çekmek için girişimlerde bulunuyor. BM’nin iyi niyet elçisi olan Jolie’nin desteği, diğer Hollywood yıldızlarına göre daha fazla ağırlık taşıyor. Ancak henüz seçimini yapmadı.
ABD’de yaklaşan başkanlık seçimleri adaylar John McCain ve Barack Obama arasında ünlülerin desteğini kazanma yarışını da kızıştırdı. Pek çok ünlü Obama’ya destek verirken, McCain’in bu konuda demokrat rakibi kadar başarılı olamadığı analistlerin dikkat çektiği bir gerçek. Her iki kampanya ekibi de, Jolie’nin desteğini almak üzere girişimlerde bulundu. Ancak Jolie, siyasi danışmanı aracılığıyla yayınladığı bildiride, henüz kararını vermediğini belirterek, "Öncelikle adayların, uluslararası adalet, mülteciler ve kriz bölgelerindeki çocuklarla ilgili neler vaadettiğini görmek istiyorum" dedi.
Henüz kararını vermemiş Angelina Jolie’nin desteği her iki aday için de çok önemli. Birleşmiş Milletler’de mülteciler için iyi niyet elçisi olarak görev yapan Jolie’nin kararı diğer pek çok Hollywood yıldızınınkinden fazla bir ağırlık taşıyor.
McCain umutlu
Jolie bu yılki Irak ziyaretinden sonra Washington Post’ta yayınlanan bir yazısında, ABD’nin Irak’ta kalmasının ve bu ülkeye destek vermeyi sürdürmesinin çok önemli olduğunu belirtmiş, ABD’nin buradaki sorumluluklarına sırtını dönmesine karşı çıkmıştı. Jolie ABD’nin Irak’taki varlığını devam ettirmesinin hem ahlaki bir gereklilik olduğunu, hem de ABD ulusal çıkarlarını koruyacağını belirtmiş, "4 milyondan fazla yoksul Iraklı mültecinin bütün bölgedeki güvenlik ve istikrarı tehdit etmeyeceğine güvenebilir miyiz?" diye sormuştu.
Angelina Jolie’nin bu görüşleri Cumhuriyetçileri onun McCain’i destekleyeceğine dair yorumlar yapmaya itmişti. Jolie’nin babası Jan Voight, yakın zamanda McCain’i desteklediğini açıklamış ve Washington Post’ta Obama’yı sertçe eleştiren bir yazı yayınlamıştı.
Hürriyet