İstanbul İl Jandarma Komutanlığınca düzenlenen uyuşturucu operasyonu kapsamında gözaltına alınan oyuncular Seda Akman ile Durul Bazan'ın da aralarında bulunduğu 15 kişi hakkında 4 ile 39 yıl arasında değişen hapis cezaları istemiyle iddianame hazırlandı.
İddianamede, "Gerçek habercilik anlayışının, magazin haberciliğine kurban edildiği" belirtildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, İstanbul ve çevresinde özellikle son yıllarda artan uyuşturucu trafiği ve kullanımının önüne geçmek amacıyla "torbacı" olarak tabir edilen kişilere yönelik çalışmaların yoğunlaştırıldığı kaydedildi.
Bu çalışmalar sırasında şüphelilerin telefonlarının dinlenildiği belirtilen iddianamede, dinlemeler sonucunda 4 şüphelinin kokain pazarladığı, diğerlerinin de bu kişilerden uyuşturucu madde alarak toplu halde kullandıklarının belirlendiği anlatıldı. İddianamede, şöyle denildi:
"Özellikle son yıllarda Türk toplumu içerisinde yaygınlaşan uyuşturucu kullanımı ile ilgili olarak kolay yolla para kazanan bir grubun türediği ve bu grubun kazandığı parayı da uyuşturucu ve kumar alemlerinde harcayarak magazin basınına konu olduğu, bunun da toplumu özendirdiği belirlenmiş ve operasyonlar bu konuda yoğunlaştırılmıştır."
Şiddet olaylarının sebepleri olarak pek çok unsurun sayıldığı, ancak bu unsurlar içindeki en önemlisinin medya olduğuna dikkat çekilen iddianamede, magazin haberciliği eleştirildi.
"Gerçek habercilik anlayışının, magazin haberciliğine kurban edildiği" savunulan iddianamede, "Ülke insanları yanlış yönlendirilmekte, adeta suça teşvik ve özendirilmekte, insanların adalete olan inançları yıkılmaya çalışmakta ve suça teşvik edilmektedir" denildi.
Sanıklar, iddianame kabul edilirse İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.