Eurovision'a İLAHİ ile katılalım


İlahi rock albümüyle ses getiren Umut Zen, dünyaya ilahi dinletmek istiyor...
Rock tarzında söylediği ilahiyle ilgi gören Umut Zen, Eurovision'a katılarak dünyaya ilahi dinletmek istediğini söyledi.

Yeni Aktüel dergisi bu hafta 'sufi rockçu' Umut Zen'le bir röportaj yaptı. Ersin Çelik'in sorularını yanıtlayan Umut Zen samimi açıklamalarda bulundu.

İlahileri, rock tarzında söyleyerek bozduğunuz yönünde eleştiriler oldu mu?
Eleştiri olacaktı ve de oldu. Bu tarz daha çok gelenekçi kesimde kabul görmedi. Haklılık payları vardır. Zaten seslendirdiğim ilahiden müziği çekip alırsanız, farkın sadece müzikte olduğu ortaya çıkacaktır. Biz sadece müzik sound'unda değişiklik yaptık. Önyargılarını bir kenara bırakan herkesi yaptığım işe inandırabilirim.

Bu ilahinin arkasından neler gelecek?
Bir kere şunu belirteyim; evet bu ilahi Ramazan'da çok dinlenecek. Dikkat çekecek. Fakat ben bu bir ayın sonunda kaybolup gitmeyeceğim. Amacım dünyaya açılmak. Hayallerim arasında Eurovision vardı, şimdi ilk hedef haline getirdim. Türkiye'yi Eurovision'da temsil edip tüm dünyayı ayağa kaldırmak istiyorum.

'SONUNCU OLMAK DAHA ÖNEMLİ'
Neden hedef olarak Eurovision'u seçtiniz?

Millet olarak zaten kimlik problemi yaşıyoruz ve içeriklere baktığımızda Eurovision'un kimliğimizin standartlarını bozmakta ciddi bir etkisi olduğunu görüyoruz. Kimse kabul etmese de bu bir gerçek. Garip garip denemeler yaptık. Birinde de birinci olduk. Fakat bu kimliğimizin yozlaştırılması gerçeğini değiştirmez. Bana sorsalar, "Neşet Ertaş'ı gönderin, saz çalsın sonuncu olsun" derim. Türkiye'nin çok ufak bir yerinin duygusu, mistik havası ile sonuncu olmak, İngilizce şarkı ile birinci olmaktan daha önemlidir.

Size teklif edilirse nasıl bir parça ile katılırsınız yarışmaya?
"Allahu Allah" ilahisiyle... Çünkü bütün dünya, bizim bir türlü sahiplenemediğimiz Mevlevi felsefesini almış çok yüksek seviyelere götürüyor. Biz "Eurovision'a hangi şarkı gitsin?" diye tartışırken; dünyada Mevlana'nın 800'üncü yılı kutlanıyor, Amerika'da en çok okunan kitap Mevlana'nın kitabı oluyor. Yabancı bilimadamları bu düşüncenin hem ilmini hem bilmini inceliyor, bu yüzden bir gün onlar sahip çıkmadan bizim olan bu felsefeyi Eurovision'a taşıyalım istiyorum. Bu da "Allahu Allah" ile çok iyi yapılır.


ensonhaber