Annemle biz kanseri yendik


Kadınların en büyük sağlık sorunlarından biri olan meme kanseri konusunda halkı bilinçlendirmek için yeni bir projeye başlandı.Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de her yıl yaklaşık 30 bin kadın meme kanserine yakalanıyor. Her 9 kadından birine meme kanseri tanısı konuluyor. Ama erken teşhis ile iyileşme oranı yüzde 90'ın artıyor. Akciğer kanserinden sonra en çok ölüme neden olan kanser türünün meme kanseri olduğunu belirten uzmanlar, bu rahatsızlığın görülme olasılığının da yaşla beraber arttığına da dikkat çekiyor. Türkiye'de kadınları bilinçlendirmek ve erken teşhisin önemini aktarmak için birçok sivil toplum kuruluşu ise gereken desteği bekliyor. Meme kanseri konusuna kadınların dikkatini çekerek erken tanı ve teşhis için yönlendirmek, tanı almış hastaları da tedavileri konusunda cesaretlendirmek amacıyla oluşturulan "Annemle Biz Kanseri Yeneriz" projesi de bunlardan biri.

16 İLİ KAPSAYACAK
Bu yeni proje Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu, Serra Yılmaz, Türk Kadınlar Birliği, Europa Donna Türkiye, Âvâze Türk Müziği Topluluğu ve Novartis Onkoloji tarafından destekleniyor. Bu ayın sonunda başlayacak ve Mart ayına kadar devam edecek projede, 17 öğretim görevlisi, 16 ili kapsayacak, 18 halk bilgilendirme toplantısı ile meme kanseri, tanısı ve tedavisi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Proje kapsamında uzmanlarca meme kontrolü, meme kanseri teşhisi/tedavisi hakkında halka açık ücretsiz bilgilendirme toplantısı yapılacak ve katılımcılara mamografi kuponu sunulacak.


Serra Yılmaz ve kızı Ayşe Yılmaz bir arada
17 yıl önce meme kanseriyle tanışan tiyatro sanatçısı Serra Yılmaz, kendisi gibi oyuncu olan kızı Ayşe Yılmaz'la kansere karşı verdikleri mücadele, Türk kadınına meme kanserinin erken tanısı için ışık tutacak. Serra Yılmaz, Pazartesi günü düzenlenecek olan panelde kanserle mücadelesini anlatacak.

ensonhaber