Sezen Aksu beni çok etkiliyor


İtalya'da yaptığı filmlerle adından söz ettiren Ferzan Özpetek'le çok özel..


İtalya’da yaptığı filmlerle adından söz ettiren ve önemli başarılar kazanan Türk yönetmen Ferzan Özpetek, Türkiye’de film yapmayı çok istediğini ifade etti.

CNN Türk’te yayınlanan 360 Derece programında, Şirin Payzın’ın konuğu İtalya’da yaptığı filmlerle büyük başarı kazanan Türk yönetmen Ferzan Özpetek oldu. Ünlü yönetmen yeni filmi ‘Mükemmel Bir Gün’ hakkında konuştu.

İtalya’da çok satan bir romandan uyarlanan ve birçok festivalde gösterilen ***** 31 Ekimde vizyona girdi. Roma’da hayatları kesişen dokuz kişinin son bir gününün anlatıldığı filmde; yoksulluk, tutku ve insan ilişkileri konu ediliyor.

İtalya’da çok tanınan bir yönetmen olan Ferzan Özpetek, Türkiye’de film yapmayı çok istediğini söyleyerek "Şimdiki yaptığım seyahat de beni çok etkiledi. Gaziantep’i ve Mardin’i görmem beni etkiledi… Mutlaka Türkiye’de bir film çekmek istiyorum. Yalnız şunu düşünüyorum. Türkiye-İtalya arasında iki lisanlı bir film mi, yoksa tamamen bir Türk filmi yapmak mı istiyorum?” şeklinde konuştu.

Filmlerinin Türkiye’de gişe başarısı elde edemediği sorusu üzerine ünlü yönetmen "Yok, öyle bir sıkıntım yok. Türkiye’de o gişeyi yakalayamamam çok normal. Filmler İtalyanca ve alt yazılı. Belirli bir seyircim var ve o seyirci de iyi. Kaç seyircinin olduğu değil, o seyircinin nasıl olduğu çok önemli” açıklamasını yaptı.

Bize gösterdiğin İstanbul’u anlat

Türk izleyicisine İtalya’yı sevdiren Özpetek, İtalyan izleyicinin de Türkiye’de çekilecek bir film sayesinde Türkiye’yi tanıyacağını belirterek “Yaptığım her film İtalyanlar tarafından bekleniyor. Mesela Ağustos ayında dört İtalyan arkadaşım geldi İstanbul’a ve dediler ki, ‘Bize gösterdiğin İstanbul’u bir filmde anlatsan, olay olur İtalya’da.’ İstanbul’u ve Türkiye’yi bilmiyorlar çünkü. “ yanıtını verdi.

Sezen Aksu Beni Etkiliyor

Özpetek, filmlerinin müziklerini neden Sezen Aksu’nun yaptığını da şöyle anlattı:

”Sezen Aksu çok sevdiğim bir şarkıcı, sanatçı ve insan... Ben bir konuyu düşünürken, bakıyorum Sezen Aksu’nun bir şarkısı çalınıyor. Hiç farkında olmadan, çekeceğim sahneleri düşünüyorum. Beni çok etkileyen bir kişi.”

Sezen Aksu’nun yaptığı şarkıların çok evrensel olduğunu belirten Özpetek, bu yüzden İtalya’da yapılan bir filmde Türk müziği kullanmanın sorun olmadığını, kendisi için görüntü ve sesin yerine oturmasının çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

ensonhaber