İbo'ya kumarhane sorgusu


İbrahim Tatlıses iki hafta önce savcılık talimatıyla polise ifade verdi.
Türkücü İbrahim Tatlıses'in, ‘Ergenekon’ davasında tutuklanan Sami Hoştan ile birlikte, Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde gizli kumarhane işlettikleri, çete lideri Ahmet Tekin Baykal'ın adamlarıyla otele baskına gidip, ortalığı dağıttığı iddiaları nedeniyle iki hafta önce savcılık talimatıyla polise ifade verdi.


İzmir'de, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla, geçen temmuz ayında, helikopterin de kullanıldığı eş zamanlı baskınlarla yapılan ‘Anafor’ operasyonunda çete lideri olmaktan hükümlü, bugüne kadar birçok suça karışan Ahmet Tekin Baykal ve adamları yakalanıp, tutuklandı. Ahmet Tekin Baykal'a çok yakın olan adamlarından biri, soruşturmayı yürüten savcı Murat Gök'e, İbrahim Tatlıses ve Sami Hoştan'ın Kuşadası'ndaki Tatlıses Hotel'de kumar oynattıklarını, onlardan haraç almak isteyen Ahmet Tekin Baykal'ın da adamlarıyla otele baskın yaptığını, Tatlıses ve Hoştan'ın kaçtıklarını öne sürdü. Çete üyesi aynı kişi, bu olayın ardından Baykal'ın Hoştan'dan 1 milyon YTL haraç aldığını, İbrahim Tatlıses'in de Kuşadası'na girmesini yasakladığını iddia etti.

Savcı Murat Gök, İbrahim Tatlıses'in ifadesinin alınması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne talimat yazdı. Gönderilen talimatta, Tatlıses'e 2007 yılında Sami Hoştan ile birlikte gizli kumarhane işlettikleri, Ahmet Tekin Baykal'ın da haraç almak için baskın yaptığı, çete liderinin ayrıca Tatlıses'in Kuşadası'na girmesini yasakladığı, bir televizyon kanalında yayınlanan ‘İbo Şov’ programının çekiminin bu nedenle Kuşadası'ndan Bodrum'a aldığı iddialarının sorulmasını istendi.

İki hafta önce İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde bu iddialarla ilgili ifade veren İbrahim Tatlıses'in, Ahmet Tekin Baykal ile ilgili iddiaları kabul etmediği, sadece Sami Hoştan'ı uzun zamandır tanıdığını söylediği kaydedildi.

İbrahim Tatlıses'in, İstanbul Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde verdiği ifadesi İzmir'e gönderildi, bugüne kadar 74 kişinin gözaltına alınıp, 31 kişinin tutuklandığı ‘Anafor’ soruşturması dosyasına eklendi.

ensonhaber