Nöbetçi aktör sözü kızdırdı


Fikret Hakan'ın bir süre önce hakkında söyledikleri Halil Ergün'ü kızdırdı.
Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu, Ergün’le gündemindeki birkaç konu üstüne konuştu...
Dizilerde oynayan her oyuncu gibi Ergün’ün de gündeminin birinci sırasında ekonomik krizin dizilere, dolayısıyla da kendileri üzerindeki etkisi...
Malum son günlerde ekonomik kriz nedeniyle televizyon kanallarının, yapımcılardan dizi fiyatlarından yüzde 20 ile 40 arasında indirim talebi söz konusu.
Ergün de, şimdilerde Türkiye’nin en yüksek reytingli dizisi olan “Yaprak Dökümü”nün başrol oyuncusu... O nedenle bu konu onun için de çok önemli.
Üstelik Ergün, “Kapitalist düzen işte bu. Dün bir projeden müthiş kârlar elde ederken sen bunu o işte emeği olanlarla paylaşma, ama kardan zarar etmeye başlayınca bunun faturasını emekçiye kes... Olacak iş mi?” noktasında.
“Sembolik bir indirim belki...”
“Yaprak Dökümü”nün reyting rekoru kırması nedeniyle şimdilerde dizi oyuncuları arasında en iyi para kazananlardan biri olan Ergün, kriz gerekçesiyle ücretinden sembolik bir indirime taraftar ama iş öyle yüzde 20, 30, 40 gibi rakamlara çıkarsa “Ben yokum” demeye kararlı.
“Yaprak Dökümü”nü çeken Ay Yapım’ın, dizinin fiyatında indirim yaparken teknik ekiptekilerin ücretlerine dokunmayarak, dizinin sosyal demokrat başrol oyuncusunun gönlünü aldığını da belirtmeliyim.
Sohbet sırasında konu döndü dolaştı, Fikret Hakan’ın bir süre önce Kanaltürk’te ekrana gelen “Orada Neler Oluyor”da Ergün hakkında söylediklerine geldi.
Anladığım kadarıyla Ergün’ü, Hakan’ın, “Botoks yaptırarak o canım suratını perişan etmiş. O surat bu hale getirilir mi? Çocuğun suratında ifade kalmamış. Acıya da sevinmeye de aynı şekilde bakıyor” sözlerinden çok, “Halil’e biz nöbetçi aktör derdik. 60-70’li yıllarda biz yoksak Halil’i çağırırlardı” sözleri kızdırdı.
Hakan’ın sözleri Ergün’ü bir hayli öfkelendirdi ama yine de cevap vererek onunla polemiğe girmemeye niyetli.
Ama öte yandan da, yanlış bilgilerin insanlara “gerçek” gibi sunulup, hafızalarda öyle yer etmesine karşı.
Yani aşağı tükürse sakal, yukarı tükürse bıyık durumu.
Ergün, “Söylediği şeyin gerçekle uzak yakın alakası yok. Çünkü ben sinemaya başladığımda Fikret Hakan sinemayı bırakmıştı” dedi.
Ergün, insanların sinematografilerine bakmaları halinde de bu gerçeği göreceklerini söyleyince ben de öyle yaptım.
Aralarındaki yaş farkı 12
Türk Sinema Sanatçıları Ansiklopedisi’ne baktım. O ansiklopedide Fikret Hakan için şunlar yazılı:

“1934 doğumlu. Sanat yaşamına 1950’de başladı. 1953’te ‘Köprüaltı Çocukları’ filmiyle sinema oyunculuğuna atıldı. 1960’ların en önde gelen oyuncularından biri oldu. 1970’lerde durgunluk dönemine girdi, daha sonra tekrar parlayarak önemli filmlerde rol aldı. 1980’lerde ise çoğunlukla ikinci derecede rollerde ya da çift aktörlü filmlerde oynayarak Türk Sinemasında uzun süre yerini koruyan oyunculardan biri oldu.”
Aynı ansiklopedide Halil Ergün için yazılanlar ise şöyle:
“1946 doğumlu. Oyuncu. Sanat yaşamına okul yıllarında tiyatro oyuncusu olarak atıldı. 1966’da ‘Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri’ filmiyle sinemaya geçti. Çoğunlukla sosyal ve siyasal içerikli filmlerde rol aldı. Başta ‘Unutulanlar’ dizisi olmak üzere birçok TV filminde de oynadı.”
Daha önce Mehmet Ali Erbil’in diline doladığı, son olarak Fikret Hakan’ın da gönderme yaptığı Ergün’ün yüzüne botoks yaptırıp yaptırmadığı konusuna gelince... Ergün, bir kez daha altını çizerek yüzüne yaptırdığının botoks olmadığını söyledi.
Diyeceksiniz ki, “Botoks değilse ne peki?”
Gerekli yerlere birkaç iğne darbesi...
Taklidini yapan Seçkin’i kutladı
Halil Ergün’le o akşamki sohbetimizde konu bir ara Yavuz Seçkin’e geldi.
Çünkü Yavuz Seçkin’in tv8’deki “Komedya” adlı programında taklitlerini yaptığı ünlüler arasına “Yaprak Dökümü”nde oynadığı “Ali Rıza Bey” karakteriyle Halil Ergün de girdi.
Ergün, Yavuz Seçkin’in taklidini yaptığı sahneleri izlerken gülmekten öldüğünü anlattı. Ergün, “Ertesi gün telefon numarasını bulup aradım Yavuz Seçkin’i ve tebrik ettim kendisini” dedi...
Yavuz Seçkin’in bir dizi taklit yaptığı programını çok başarılı bulduğunu açıklayan Ergün, onun geleceğin yıldızlarından biri olacağını söyledi.ensonhaber