Kara kaş kara göz yetmiyor


Son zamanların gözde oyuncusu Mehmet Akif Alakurt iddialı açıklamalar yaptı.'Hacı'da, Ahmet adında dinci bir militandı. 'Sıla'da, törelere karşı gelen Boran Ağa oldu. Yeni dizisi 'Adanalı'da, iyi ile kötü arasında gidip gelen çete reisi Maraz Ali'yi canlandırıyor. Mankenlikten geçiş yaptığı oyunculukta emin adımlarla ilerliyor ve sadece altından kalkabileceği rolleri değil, zorlanacağı işleri de kovalıyor. Mehmet Akif Alakurt Günaydın yazarı Mehmet Kızıl'a hakkında merak edilenleri anlattı.

* Yeni diziniz 'Adanalı' nasıl gidiyor?
Çok güzel. Aldığımız tepkiler ve eleştiriler olumlu yönde. Dizi sektöründeki açığı, eksik parçayı tamamladık. Genel olarak herkes birbirinin aynı tarzda işler yapıyor. Tutmuş bir işin formatı tekrarlanıyor. Bu anlamda, 'Adanalı'nın çok başka bir yeri olacağına inanıyordum; öyle de oldu. İlk bölümden itibaren bunu gördük.

* Canlandırdığınız 'Maraz Ali' karakteriyle ilgili tepkiler nasıl?
Çoğu insan şaşırdı. 'Sıla' bitince, herkes 'Bu karakterin üzerinize yapışmasından korkmuyor musunuz?' diye sormuştu. Ben de, 'Bu benim elimde' demiştim. Bir anda, 'Maraz Ali' diye bir karakter çıkarttım. Kimsenin beni izlerken 'Boran'ı hatırladığını düşünmüyorum. İstediğim de buydu. Bunu yapmış olmak benim için çok büyük bir tatmin.

KENDİMİ SIFIRLADIM!
* Farklı karakterleri oynamak nasıl bir deneyim?
Zaten benim hoşuma giden bu... Yoksa hiçbir eğlencesi yok ki bu işin. Sadece para kazanmak için yaparsın. 'Kara kaşlıyım, kara gözlüyüm, fiziksel olarak iyi durumdayım, yakışıklı yakışıklı bakayım, sadece bunları kullanayım' dersen, bu işten çok fazla keyif almazsın. O yüzden farklı karakterler istiyorum. Yolum açık olursa; başka adamlara hayat vereceğim.

* Boran'ı unutturmak için özel çaba sarfettiniz mi?
Yeni dizi için teklif gelmeden önce buna başlamıştım. Kendimi sildim. 'Reset'ledim yani. Senaryo gelince de, o karakterin özgeçmişini istedim. Başucuma koydum ve iki hafta boyunca, her akşam yatmadan önce okudum.

* Aksiyon içerikli bir dizide oynamak istediğinizi söylemiştiniz. 'Adanalı' ile bu amacınıza ulaştınız mı?
Tam olarak değil. Maraz Ali, istesen de bulamayacağın, çok ilginç bir karakter. Yazdırmaya çalışsan yazılmaz. O anlamda Tayfun Güneyer'e de teşekkür ederim. Ama, hâlâ oynamak istediğim bir karakter var. 'Maraz Ali' biraz onun aksiyon tarafını temsil ediyor. Bu adamların diyalogları, ince zekaları beni çok eğlendiriyor. Siz henüz izlemediniz ama biz ne sahneler çektik! Ayrıca, hayatta sadece dram ya da gerilim yok, olamaz. Bazen hüzün, bazen entrika, bazen aşk var. Hayatın kendisi bu zaten. O anlamda, bu iş onu temsil ediyor. Oynarken de, senaryoyu okurken de, duygu iniş çıkışlarını görebiliyorum. Sabit bir iş değil.

'ARTIK AKTÖR OLDUM' DİYEMEM
* Partnerleriniz Oktay Kaynarca ve Selin Demiratar... Aranızdaki elektrik nasıl?
Şaşılacak derecede iyi... Bu camia, ilginç bir camia. İlginç insanlar var. Kahvecilik bile yapsan etrafında 3-5 tane dostun olur. Belki o bile olmaz. Bunu düşününce, Selin'le ve Oktay'la çalışmaktan çok keyif alıyorum. O kadar düzgün ve uyumlu çalışıyorlar ki anlatamam. Ayrıca, işle kişisel hayatı birbirinden ayırmak çok önemli.

* Bunu nasıl başarıyorsunuz?
İş yerine geldiğinde, sorunlarını evde bırakmak zorundasın. Bunu yapmazsan, ya sorun çıkartan ya da sorun yaşayan olursun. Çünkü çok uzun süreler berabersin. Mesela ben 3 gündür sabah 5'lere kadar çalışıyorum. Sete geldiğim an sadece işi düşünüyorum. Başka bir şey konuşmamaya çalışıyorum. İş hayatındakilere, kafetaryadaki arkadaş gibi bakarsan, o işten bir şey çıkmaz. Disiplin ve düzen çok önemli.

* Dört yıldır dizilerde oynuyorsunuz... 'Aktör oldum' diyebiliyor musunuz?
Diyemiyorum...

* Peki ileride diyebilecek misiniz?
Belki... Bilmiyorum. Belki diyebilirim, belki diyemem.

* Oyunculuğa başlarken bu kadar tanınan birisi olacağınızı düşünüyor muydunuz?
Bunları hiç düşünmedim. Hâlâ da düşünmüyorum. Ünlü olmak, tanınmak aklımın ucundan geçmedi. Bazen çocuklar yanıma geliyor. İdolleri olmuşum, bunu öğreniyorum. Bana ilginç geliyor. Birilerinin idolü olmak ya da birilerine kendimi ispatlamak için yola çıkmadım. Kendim için yapıyorum.


ensonhaber